Akcje ATrakcje: PKN Orlen

Kurs Orlenu poruszał się w trendzie spadkowym od roku 2021. Dopiero niedawno udało się przebić spadkową linię trendu, co może dawać szansę na odwrócenie. Przed bykami jest jednak poważne zadanie, czyli pokonanie strefy oporu, która blokowała wzrosty od grudnia. Jeśli się to uda pojawi się pozytywny sygnał techniczny.

Spółka: PKN Orlen

Cena kupna:        67,70 zł (warunek- przebicie strefy oporu)

Stop loss:            63,60 zł,   strata: -6%

Take profit I:      76 zł  zysk: +12 %

Take profit II:     90 zł, zysk:   +33 %

Stosunek strata/zysk:

Take profit I: 1/2

Take profit II: 1/5

Ponieważ kurs jest w tej chwili na strefie oporu, kupowanie w tym momencie wiąże się z ryzykiem cofnięcia. Za warunek można więc przyjąć przebicie tej strefy, a za cenę kupna 67,70 zł. Jeśli zostanie zrealizowana, to stop loss można ustalić poniżej ostatniego dołka, czyli w okolicy 63,60 zł. Daje to około 6% dopuszczalnej straty.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

Pierwszy, stosunkowo szybki, take profit można wyznaczyć na przykład na oporze w okolicy 76 zł. Jego realizacja przyniesie około 12 % zysku, czyli dwukrotność dopuszczalnej straty jaką przyjęliśmy w tej transakcji. Bardziej długoterminowy take profit można mieć na szczycie z października 2021 roku w okolicy 90 zł. Zamknięcie pozycji w tym miejscu da około 33% zysku. Po drodze do tego szczytu warto też zwrócić uwagę na strefę oporu w okolicach 82-83 zł i jeśli nie zostanie ona przebita, również może stać potencjalnym poziomem realizacji zysku.

Interwał tygodniowy, wykres dwuletni:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.