Akcje ATrakcje: Tauron Polska Energia

Kurs Tauronu wygląda ciekawie zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej. Najpierw zacznijmy od krótkiego terminu. Trend wzrostowy trwał do sierpnia, a następnie przyszła korekta spadkowa. Aktualnie rysuje się formacja przypominająca oRGR, która daje szansę na zakończenie korekty spadkowej i powrót do trendu wzrostowego.

Spółka: Tauron Polska Energia

Cena kupna:        4 zł (po przebiciu maksimum piątkowej świecy)

Stop loss:            3,65 zł,   strata: - 9 %

Take profit I:        4,60 zł, zysk:   +15%

Take profit II:     6,80 zł, zysk:     +70%

Stosunek strata/zysk:

Take profit I: 1/ 1,66

Take profit II: 1/ 7,77

Piątkowa świeca zatrzymała się na strefie szyi oRGR, która jest teraz kluczowym oporem. Za warunek kupna możemy przyjąć przebicie piątkowego maksimum. Wtedy będzie szansa na wybicie ponad szyję formacji oRGR. Stop loss może ustawić poniżej ostatniego dołka np. w okolicach 3,65 zł, co dawałoby około 9% dopuszczalnej na tej pozycji straty. Pierwszy poziom take profit możemy natomiast ustalić na sierpniowym szczycie w okolicach 4,60 zł. Jego realizacja przyniosłaby około 15% zysku.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

W celu ustalenia drugiego take profitu przejdziemy do długoterminowego wykresu na interwale miesięcznym. Tutaj widzimy, że również mieliśmy formację oRGR, tylko że długoterminową. Ponadto przebita została spadkowa linia trendu rysowana od ATH z roku 2011. Świeca wrześniowa przyniosła korekcyjne cofnięcie po przebiciu kluczowych oporów ale nie zanegowała długoterminowej zmiany trendu. Świeca październikowa miała długi dolny cień i została ładnie wyciągniętą broniąc strefy wsparcia oraz przebitej wcześniej linii trendu. Świeca listopadowa jak na razie odbija po obronie kluczowych poziomów i jeśli uda się wybicie z oRGR, o którym pisałem na wykresie dziennym, to listopad może być dobrym miesiącem. Biorąc pod uwagę, że doszło tu do zmiany trendu długoterminowego, drugi poziom take profit możemy ustalić na ATH w okolicach 6,80 zł. Sprzedaż akcji po tej cenie przyniosłaby około 70% zysku.

Interwał miesięczny, wykres trzynastoletni:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.