Akcje ATrakcje: Vindexus

Nie jest łatwo znaleźć na GPW spółki, które znajdują się w trendach wzrostowych, a jednocześnie nie są mocno napompowane. Na niektórych wykresach ostatnie wzrosty były prawie pionowe. Z kolei inne spółki, mimo hossy, poruszają się w trendach spadkowych i nie wiadomo kiedy te trendy się odwrócą.

Jedną ze spółek która porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym, a jednocześnie nie skorzystała na wyborczej hossie, jest Vindexus. Długoterminowy trend wzrostowy panuje tu od covidowego dołka z roku 2020. Od września kurs poruszał się jednak w konsolidacji, czyli mocne wzrosty z ostatnich miesięcy ominęły tę spółkę bokiem. W tym tygodniu mieliśmy tu jednak wybicie górą z tej konsolidacji, co jest sygnałem kontynuacji trendu wzrostowego. Wolumeny podczas ostatnich sesji są wyraźnie podwyższone i co najważniejsze, te na sesjach wzrostowych są wyraźnie wyższe niż na spadkowych. Także układ wolumenów potwierdza przewagę popytu. Skoro mamy sygnał kontynuacji trendu, to można spróbować pod to zagrać, choć sytuacja nie jest idealna ze względu na bliskość ATH, co może być przeszkodą we wzrostach.

Spółka: Vindexus

Cena kupna:        9,66 zł

Stop loss:            8, 36 zł,   strata: - 13,5%

Take profit I:      11,60 zł,  zysk: +20%

Take profit II:     14,80 zł,  zysk: +50%

Stosunek strata/zysk:

Take profit I: 1/1,5

Take profit II: 1/3,8

Jeśli chodzi o wejście, to za umowną cenę kupna przyjmiemy piątkowe zamknięcie czyli 9,66 zł. Jeśli jednak kurs spadnie do strefy wsparcia w okolicach 9,15-9,30 zł, to nie będzie błędem jeśli kupimy w tym miejscu. Taki zakup byłby nawet lepszy nie tylko ze względu na niższą cenę, która zawsze jest korzystniejsza niż wyższa, ale również ze względu na to że kupno bliżej wsparcia jest bezpieczniejsze. Cofnięcia po wybiciach zdarzają się dosyć często, więc może i tym razem również tak będzie. Ponieważ nie wiemy czy do niego dojdzie, to za umowną cenę kupna przyjmiemy jednak piątkowe zamknięcie.

Stop loss możemy postawić poniżej ostatnich dołków np. w okolicach 8,36 zł. Sprzedaż po tej cenie przyniosłaby około 13,5% straty. Technicznie nie byłoby również błędem postawienie stop lossa poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji, które wychodzi w okolicach 8 zł. Jednak wtedy musielibyśmy tolerować większą stratę, jeśli kupimy po cenie piątkowego zamknięcia. Chyba że jednak dojdzie do cofnięcia po wybiciu i uda się kupić taniej, wtedy przesunięcie stop lossa w dół niekoniecznie musi oznaczać większą stratę. Jeśli chcemy ustawić bardziej odległego stop lossa, to sposobem na to może być również wejście mniejszym kapitałem. Ostatecznie przy ustalaniu dopuszczalnej straty ważne jest jaka to będzie strata dla całego portfela, a nie tylko dla pojedynczej pozycji.

Interwał dzienny, wykres czteromiesięczny:

Wyznaczenie poziomów take profit na Vindexusie również nie będzie łatwe, ale można sobie z tym jakoś poradzić. Ostatecznie pamiętać, trzeba o tym, że najważniejsze jest żeby trzymać się trendu, a i tak nikt nie jest w stanie przewidzieć gdzie ten trend się zatrzyma. Poziomy take profit bardziej więc służą ogólnej orientacji na jakie miejsca zwrócić uwagę, a nie temu żeby sztywno się ich trzymać niezależnie od tego co dzieje się z kursem. Aktualnie kurs jest na strefie oporu w okolicach 10 zł. Skoro właśnie mieliśmy sygnał kontynuacji trendu wzrostowego, to możemy przyjąć założenie że strefa ta zostanie przebita, choć oczywiście nie musi się to stać od razu. Pamiętajmy też że założenia, które przyjmujemy nie zawsze muszą się sprawdzać i dlatego ważna jest strategia zarządzania ryzykiem. Kolejna bardzo ważna strefa oporu to ATH w okolicach 10,70 zł. Jest to niestety bardzo bliski opór i wyznaczanie na nim take profit nie ma sensu, chyba że uda się kupić po niższej cenie niż ta z piątkowego zamknięcia i z bliższym stop lossem. Chodzi o to żeby stop loss nie był bardziej odległy niż take profit, a najlepiej żeby był dużo bliższy ale w tym przypadku Vindexusa może to być trudne. Ponieważ jednak trend jest wzrostowy, to niewykluczone że może jednak uda się przebić ATH. Wtedy nie będzie już żadnych innych szczytów do przebijania i ewentualne poziomy take profit można będzie wyznaczyć za pomocą zniesień Fibo. Pierwszy z nich może być na przykład na zniesieniu 1,13 w okolicach 11,60 zł, a drugi na zniesieniu 1,618 w okolicach 14,80 zł. Realizacja pierwszego z nich przyniosłaby około 20% zysku a drugiego około 50% zysku.

Interwał miesięczny, wykres dziesięcioletni:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.