Colian - analiza spółki

Chciałbym na wstępie podkreślić, iż pojawienie się mojej analizy na blogu nie oznacza w żadnym razie jakiegokolwiek wyróżnienia dla danej spółki. Zamieszczenie analizy spółki absolutnie nie oznacza że spółka jest w mojej ocenie lepsza od konkurentów z branży, czy innych spółek notowanych na GPW. Nie oznacza również że zakupiłem akcje danej spółki. Postanowiłem robić analizy ciekawych według mnie spółek zaraz po publikacji ich wyników. Moim celem jest zamieszczenie 44 analiz po obecnym sezonie publikacji wyników. Do tej pory zrobiłem już 40 analiz – Ekoexport, Relpol, KGHM, Monnari, Aplisens, Żywiec, LPP, Wawel, CD Projekt, Amica, Hawe, Integer, Ropczyce, AC Autogaz, Neuca, Grupa Azoty, Wasko, Inter Groclin, Elzab, Zamet, Cormay, Asbis, Synthos, Kruk, Hutmen, Selana FM, Trakcja, PEP, Forte, ABC Data, Mercor, Benefit Systems, Boryszew, Apator, Wielton, Hygienika, Kernel, Zetkama, Plastbox i Mieszko czyli zostało mi jeszcze 4.  Poniżej analiza spółki Colian a jeszcze w tym tygodniu Lentex, Skotan i Lena Lighting !

1) SPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/WK, C/ZO).

Colian ma na dzień dzisiejszy (17.09.2013) następujące poziomy wskaźników:

C/Z = 9,53 (średnia sektora: 16,64*,  średnia WIG: 18,32*),

C/WK = 0,48 (średnia sektora: 0,85, średnia WIG: 1,00)

C/ZO = -87,27 (średnia sektora: 12,09, średnia WIG: 12,86).

Ocena (w skali 1-6):  3

* Serwis z którego korzystam – www.fundamentalna.net , między innymi po mojej interwencji, zmienił metodologię obliczania wskaźnika C/Z dla sektorów i indeksów. Od piątku 13.09.2013 jest to mediana z uwzględnieniem wartości ujemnych. Oczywiście można się spierać czy jest to najlepsza z możliwych metodologia. Istnieje przecież mediana z pominięciem wartości ujemnych, zwykła średnia arytmetyczna, średnia ważona itd. Ze względu na różne podejścia można spotkać się z dość sporymi rozbieżnościami na wielu serwisach. Ja korzystam obecnie z 3 serwisów analizy fundamentalnej: wspomniana www.fundamentalna.net, www.investio.pl, www.sindicator.net  i na każdym z nich jest inna wartość C/Z dla głównego indeksu. Żeby tego było mało oficjalna strona podaje jeszcze inny odczyt. Na dzień dzisiejszy (15.09.2013) ufam twórcom Fundamentalna.net że ich metodologia jest najbardziej bliska ideałowi i de facto bliska temu co podaje oficjalnie nasza giełda.

2) SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM

"Goplana", "Jeżyki", "Grześki", "Hellena" czy przejęta ostatnio "Solidarność" to bardzo rozpoznawalne marki. Niestety eksport stanowi na dzień dzisiejszy zaledwie 12% przychodów.

Ocena (w skali 1-6): 5

3) STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT)

Free Float wynosi niecałe 27%.

Ocena (w skali 1-6): 5

4) STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)

Wskaźnik ogólnego zadłużenia wynosi 30,88% (średnia sektora: 46,96%, średnia WIG: 46,50%). Capital Gearing wynosi chore 45% (średnia sektora: 157%, średnia WIG: 84%)

Ocena (w skali 1-6): 6

5) KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE

Nie mam informacji na ten temat więc daje ocenę neutralną.

Ocena (w skali 1-6): 3

6) CZY SPÓŁKA FINANSUJE LUB PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI?

Tak - do czerwca 2015 spółka może wyemitować do 58 mln akcji co stanowić może 43% obecnej podaży akcji.

Ocena: (w skali od 1-6): 1

7) CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZIĆ SKUP AKCJI WŁASNYCH (BUY BACK)?

Nie

Ocena (w skali 1-6): 5

8) CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?

Nie

Ocena (w skali od 1-6): 1

9) CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE I ROA)?

ROE wynosi na dzień dzisiejszy (17.09.2013) = 5,01% (średnia sektora: 6,09% średnia WIG: 5,36%). ROA wynosi dzisiaj (17.09.2013) = 3,46% (średnia sektora: 3,24% , średnia WIG: 2,47%)

Ocena (w skali 1-6): 3

10) CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?

Komunikacja dość przeciętna – raporty są dość skromne, nie ma prognoz.

Ocena (ocena w skali 1-6): 3

11) CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PROFIL PODSTAWOWEJ DZIAŁALNOŚCI

Niestety nie do końca – spółka stoi na trzech nogach: przyprawy, słodycze i nierentownych napojach Hellena.

Ocena (w skali 1-6): 3

12) CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?

Na rynku jest gigantyczna konkurencja, Wedel, Mieszko, Wawel, z ich agresywną polityką marketingową i producenci zagraniczni, powodują że tego tortu w kraju jest coraz mniej. Spółkę ratuje ostatnie przejęcie Solidarności za 150 mln zł - to uznana marka nie tylko w Polsce ale i zagranicą.

Ocena (w skali 1-6): 4,5

PODSUMOWANIE:

KRYTERIUM longterm™:OCENAWAGAWYNIKSPÓŁKA POWINNA BYĆ TANIA POD WZGLĘDEM WYCENY WSKAŹNIKOWEJ (C/Z, C/ZO, C/WK)310%0,30SILNA MARKA, UNIKALNY PRODUKT LUB TECHNOLOGIA O POTENCJALNYM ZASIĘGU MIĘDZYNARODOWYM520%1,00STABILNY AKCJONARIAT (STOSUNKOWO NISKI FREE FLOAT)55%0,25STOSUNKOWO NISKIE ZADŁUŻENIE (WSPÓŁCZYNNIK CAPITAL GEARING, WSKAŹNIK OGÓLNEGO ZADŁUŻENIA)610%0,60KOMPETENTNY I ZDETERMINOWANY ZARZĄD O STABILNYM SKŁADZIE35%0,15CZY SPÓŁKA PLANUJE FINANSOWAĆ SIĘ POPRZEZ KOLEJNE EMISJE AKCJI15%0,05CZY SPÓŁKA ZAMIERZA PRZEPROWADZAĆ BUY BACK (SKUP AKCJI WŁASNYCH)?55%0,25CZY SPÓŁKA WYPŁACA LUB PRZYNAJMNIEJ ZAMIERZA WYPŁACAĆ DYWIDENDĘ?15%0,05CZY SPÓŁKA MA WYSOKĄ RENTOWNOŚĆ KAPITAŁÓW WŁASNYCH I AKTYWÓW (ROE, ROA)?310%0,30CZY SPÓŁKA MA DOBRĄ KOMUNIKACJĘ Z AKCJONARIUSZAMI?35%0,15CZY SPÓŁKA MA JASNO OKREŚLONY PODSTAWOWY PROFIL DZIAŁALNOŚCI?35%0,15CZY SPÓŁKA JEST W STANIE UTRZYMAĆ STAŁĄ DYNAMIKĘ ZWIĘKSZANIA ZYSKÓW?4,515%0,675RAZEM:42,5100%3,925

Według moich kryteriów oceny jest to solidna spółka, która uzyskała czwórkę z małym minusem, bo za taką można przyjąć wynik 3,925.  Zysk w I półroczu został zaniżony zdarzeniem jednorazowym - przejęciem firmy Solidarność. Spółka nie wypłaca dywidendy, ma małe rentowności biznesu. Nie wiadomo jakie będą efekty przejęcia Solidarności i inwestorzy powinni się według mnie przyglądać spółce w kolejnych kwartałach.

źródło: www.fundamentalna.net Serwis stosuje medianę przy obliczaniu wskaźników zarówno sektorów jak i indeksów.

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

W zakładce „MULTIMEDIA” pojawiła się najnowsza analiza video – omawiam Syrię, OFE i FED:

Aktualnosci.html

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Mieszko - analiza spółki

czas czytania: 5 min.

Lentex - analiza spółki

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.