Czy uda się utrzymać atomowe wybicie?

Podczas wczorajszej sesji pojawiła się informacja, że siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do budowy pierwszej elektrowni atomowej na Pomorzu. Wśród nich znalazła się m. in notowana na giełdzie spółka Ferrum. Informacja ta spowodowała mocny wyskok kursu. Udało się wybić z długoterminowej konsolidacji, jaka trwała od roku 2015. Z perspektywy analizy technicznej wygląda to całkiem obiecująco i pojawiła się szansa na rozpoczęcie długoterminowego trendu wzrostowego. Jest jednak pewien problem. Dzisiaj spółka podała informację, że jak na razie żadna umowa z Westinghouse nie została zawarta. Po takiej informacji oraz dwóch dniach mocnych wzrostów trzeba się liczyć z ryzykiem realizacji zysków. Jeśli do tego dojdzie, to możliwa będzie negacja wybicia górą i powrót do konsolidacji.

Na interwale miesięcznym widzimy zaznaczoną na niebiesko konsolidację. Doszło do wybicia górą, ale do końca kwietnia jest jeszcze dużo czasu i świeca może się zmienić. Jej górny cień zahaczył o strefę oporu w okolicach 6,50 zł i później nastąpiło cofnięcie. Także przebicie tej strefy jest teraz kluczowym zadaniem byków, jeśli wzrosty miałyby być kontynuowane, ale po najnowszej informacji może być z tym problem. Jeśli przyjdą spadki, to pierwszym wsparciem jest były opór w okolicach 5,50 zł, natomiast kolejna strefa wychodzi w okolicach 4,50 zł.

Interwał miesięczny, wykres dziewięcioletni:

Na interwale dziennym widzimy, że dzisiejsza świeca ma całkiem spory górny cień, ale nie jest to jeszcze spadająca gwiazda. Sama świeca nie wygląda więc jeszcze tak źle, jednak dzisiejsza informacja pojawiła się dopiero pod koniec sesji i zapewne nie wszyscy zdążyli zareagować. Trzeba być przygotowanym na to, że jutrzejsza sesja może się rozpocząć od spadków. Najbliższym wsparciem jest minimum dzisiejszej świecy, które pokrywa się ze strefą wsparcia z interwału miesięcznego. Z perspektywy byków najlepiej by było żeby zostało ono utrzymane. Jeśli jednak nie uda się go obronić, to kolejnym wsparciem będzie domknięcie luki, a następnie strefa w okolicach 4,40-4,60 zł. W dłuższym terminie wiele będzie zależało od tego czy umowa rzeczywiście zostanie podpisana oraz ile spółka na niej zarobi.

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Darmowy kurs inwestycyjny z XTB

źródło: xtb.com

We współpracy z XTB Albert ‘Longterm’ Rokicki przygotował również darmowy kurs inwestowania, podczas którego dowiesz się:

  • Na co zwracać uwagę przy selekcji spółek do portfela inwestycyjnego
  • Jakich błędów wystrzegać się przy samodzielnym inwestowaniu w spółki giełdowe
  • Jak rozpoznawać nadejście cykli giełdowych (hossa-bessa)
  • Jak poznać realną wartość wewnętrzną spółki giełdowej (nie mylić z ceną na giełdzie czy kapitalizacją!)

Prócz kursu od Alberta Rokickiego, otrzymasz w pakiecie również inne kursy, przygotowane przez specjalistów. Wiedza ta poprawi Twój komfort podczas inwestowania, niezależnie czy zdecydujesz się wyjść ze swoim portfelem za granicę, czy jednak pozostaniesz na naszym polskim podwórku.

>> Sprawdź szczegóły kursu<<

Załóż konto w XTB i korzystaj z braku opłat prowizyjnych od kupna i sprzedaży akcji i ETF przy obrocie do 100 000 euro miesięcznie.

>> Załóż konto z XTB i inwestuj w ETFy, akcje zagraniczne oraz z polski w jednym miejscu. Bez opłat transakcyjnych przy obrocie do 100 000 EUR miesięcznie. <<

Za promocję XTB otrzymujemy wynagrodzenie, które w żaden sposób nie wpływa na Twoje warunki umowy z nimi.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.