Czy XTB odrobi odcięcie dywidendy?

Na rynku panuje bessa ale XTB się jej nie poddaje. Od wojennego dołka porusza się w trendzie wzrostowym. Zmienność, która panuje w tym roku, zdecydowanie sprzyja spółce. Aktualnie byki zrobiły sobie odpoczynek we wzrostach. Jest to związane z odcięciem dywidendy, które nastąpiło 4 maja. Wiele spółek po odcięciu dywidendy spada a odrobienie odcięcia zajmuje dużo czasu. Zwłaszcza w warunkach bessy jest trudno powrócić do wzrostów. Rynek często jest sceptyczny wobec możliwości powtórzenia równie wysokich dywidend w przyszłym roku

W przypadku XTB można zauważyć względną siłę. Korekta spadkowa po odcięciu dywidendy nie trwała długo. Aktualnie kurs powrócił w pobliże ceny z przed odcięcia. Pierwsza próba ataku na lukę dywidendową była pod koniec maja ale zakończyła się niepowodzeniem. Byki jednak się nie poddały. Po cofnięciu kurs utworzył wyższy dołek i szybko powrócił na szczyt z końca maja. Mamy aktualnie dwie białe świece pod oporem. Póki co, kurs nie chce się cofać. Wygląda więc jakby czaił się do wybicia. Jeśli uda się przebić obecny opór w okolicy 20,50, to kolejny będzie w okolicy 21,50-22. Dobre spółki dywidendowe poznaje się po tym, że szybko odrabiają odcięcie i kontynuują wzrosty. Jeśli XTB udałoby się to, byłby to bardzo pozytywny sygnał.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Na interwale tygodniowym widzimy szersze spojrzenie. W ujęciu długoterminowym jest tu trend boczny. Okolice 22 zł, to ważny opór. Jeśli uda się go przebić, to możliwe że otworzy się droga na szczyt z roku 21 w okolicy 30 zł.

Interwał tygodniowy, wykres czteroletni:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.