Efekt Halloween czyli rozpoczynamy najlepszy okres na giełdzie!

Od lat na polskiej giełdzie popularne jest powiedzienie "kupuj na truposza, sprzedaj na babosza", które jak łatwo się domyślić, sugeruję kupno polskich papierów w okolicach Wszystkich Świętych (01.11) i sprzedaż w okolicach Dnia Kobiet (08.03).

Ja bym jednak polemizował z takim podejściem i radziłbym jednak być bardziej cierpliwym i trzymać akcje przynajmniej do "majówki" - 1-3.05. Na Zachodzie od kilkudziesięciu lat krąży inne, popularne powiedzenie "sell in may and go away" czyli "sprzedaj akcje w maju i wyjeżdżaj na wakacje". Według mnie to właśnie maj jest zazwyczaj przełomowym miesiącem i wtedy najczęściej tworzy się duża górka.

Wiąże się to ze statystyką, która mówi, że najlepszy okres dla giełdy akcji przypada na miesiące od listopada do maja - tak jest na całym świecie.

Poniżej wykres WIG z zaznaczonymi momentami wejścia -wyjścia z inwestycji średbioteminowej w oparciu o hasło "kupuj na truposza, sprzedaj po majówce" 😀 (kliknij aby powiększyć):

źrodło wykresu: www.topstock.pl

Jak widać na załączonym obrazku, kupując na "truposza" i sprzedając tuż po majówce, można było zarobić 30% na polskiej giełdzie, jeśli idealnie odzworowałoby się indeks WIG (wchodzi w jego skład większość spółek z głównego rynku GPW). Na poszczególnych spółkach te stopy zwrotu potrafiły być o wiele bardziej imponujące.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Konferencja KsiążęcaStreet2 - tak było

czas czytania: 1 min.

Fuzja Pekao i Aliora czy to dobrze dla tych spółek?

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.