Jak nie nabrać się na kreatywną księgowość?

Ten jeden dzień bardzo intensywnego szkolenia dał mi więcej, niż kilka przeczytanych książek i setki przeczytanych samodzielnie raportów finansowych, pomimo tego, że mam wykształcenie wyższe ekonomiczne i dokumenty te analizuje od kilku lat. Dr Welc w prosty i przystępny sposób naprowadził mnie na właściwe tory, zwracając szczególną uwagę na to, że przedstawiane przez niego zjawiska w bilansach spółek są jedynie symptomami i nie należy na ich podstawie od razu wyciągać zbyt pochopnych wniosków. Innymi słowy, to że pojawia się jakaś rozbieżność czy nieścisłość w raporcie, wcale nie musi oznaczać że spółka z zasady stosuje kreatywną księgowość. Często bywa tak, że dana firma jeszcze zyska na swoim podejściu do księgowania i wcale nie okaże się to niczym ani nielegalnym ani wprowadzającym celowo w błąd. Nie zmienia to faktu iż repertuar rozmaitych sztuczek księgowych, stosowanych przez spółki giełdowe jest przeogromny i jego skala zaskoczyła nawet mnie. Dr Welc uzmysłowił mi jak bezbronnym stał się współczesny analityk spółek giełdowych, nie mówiąc już o przysłowiowym Kowalskim...

skanowanie0001

Tak się składa że właśnie zbliża się termin kolejnego szkolenia na które zamierzam się ponownie wybrać - uważam że akurat takie szkolenia warto powtarzać, bo za każdym razem czegoś nowego można się dowiedzieć i na coś innego zwrócić uwagę. Poza tym na szkoleniach pojawiają się wartościowe osoby, które dysponują również bardzo głęboką wiedzą i zadają bardzo ciekawe i merytoryczne pytania. Już 28 stycznia w Warszawie kolejne szkolenie - poniżej agenda i osoba kontaktowa: SZKOLENIE: Techniki fałszowania sprawozdań finansowych, czyli jak nie dać się nabrać na „kreatywną księgowość”Termin szkolenia: 28 stycznia 2013 r. Miejsce szkolenia: Hotel Mercure Warszawa Grand Koszt szkolenia:1390,00 zł 849,00 zł netto/ osobę (obejmuje: uczestnictwo w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, lunch, certyfikat, bonusy)

AGENDA SZKOLENIA (9:00 – 17:30)

  1. Analiza wiarygodności przychodów raportowanych w rachunku zysków i strat  (1,5 godz.):1.1.        Problemy związane z księgowym ujmowaniem przychodów. 1.2.        Wymogi prawidłowego ujęcia przychodów. 1.3.        Polityka rachunkowości firmy a wiarygodność raportowanych przychodów. 1.4.        Wpływ przedwczesnego lub fikcyjnego ujęcia przychodów na wiarygodność analizy finansowej. 1.5.        Wykrywanie kreatywnej księgowości przychodów.
  2. Analiza wiarygodności kosztów (z pominięciem amortyzacji) raportowanych w rachunku zysków i strat  (1,5 godz.):2.1.        Problemy związane z księgowym ujęciem kosztów. 2.2.        Polityka rachunkowości firmy a jakość raportowanych kosztów. 2.3.        Wskaźniki jakości kosztów – wprowadzenie.
  3. Kreatywna księgowość w zakresie rachunku przepływów pieniężnych (1 godz.):3.1.        Problemy związane z wiarygodnością raportowanych przepływów pieniężnych. 3.2.        Klasyfikacja przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań a wiarygodność rachunku przepływów pieniężnych. 3.3.        Wykorzystanie rachunku przepływów pieniężnych w wykrywaniu kreatywnej księgowości. 13:00 LUNCH – przerwa obiadowa ok. 45 min.
  4. „Czytanie między wierszami” sprawozdań finansowych w poszukiwaniu symptomów „kreatywnej księgowości” (2,5 godz.):4.1.        Symptomy niskiej wiarygodności zysków płynące z bilansu, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych. 4.2.        Symptomy niskiej wiarygodności zysków płynące z informacji dodatkowej (not objaśniających) do sprawozdania finansowego. 4.3.        Symptomy niskiej wiarygodności zysków płynące z polityki rachunkowości firmy.
  5. STUDIA PRZYPADKU „z polskiego podwórka”
  6. Podsumowanie i zakończenie – LOSOWANIE NAGRÓD WŚRÓD UCZESTNIKÓWCelem szkolenia jest poznanie narzędzi „czytania między wierszami” sprawozdań finansowych pod kątem oceny wiarygodności informacji płynących z bilansu, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób profesjonalnie zajmujących się oceną i analizą sprawozdań finansowych, w tym w szczególności: analityków kredytowych, analityków giełdowych, inwestorów indywidualnych, dyrektorów finansowych oraz audytorów. Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu: nabycie umiejętności dogłębnej oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw, w tym „czytania między wierszami” i oceny wiarygodności raportowanych sprawozdań finansowych. Podczas szkolenia: zostanie prezentowanych kilkadziesiąt najpopularniejszych technik “kreatywnej księgowości” (zarówno relatywnie prostych, jak i znacznie bardziej zaawansowanych), wykorzystywanych przez firmy do fałszowania (zwykle zawyżania) wartości księgowej aktywów, kapitałów własnych, przychodów oraz zysków, a także zostaną przedstawione (z wykorzystaniem kilkudziesięciu studiów przypadków) symptomy niskiej wiarygodności sprawozdań finansowych, możliwe do odnalezienia w bilansie, rachunku zysków i strat oraz w notach objaśniających (informacji dodatkowej) do sprawozdań finansowych. OSOBA PROWADZĄCA SZKOLENIE: Dr Jacek Welc Doktor nauk ekonomicznych, specjalista z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Absolwent i pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Były Dyrektor Działów Analiz i Wycen wielu spółek, członek rad nadzorczych spółek giełdowych. Wykładał zagadnienia analizy finansowej oraz kreatywnej księgowości na uczelniach w USA, Niemczech, Czechach, na Cyprze.Prowadzi badania w obszarach finansów przedsiębiorstw oraz wyceny spółek. Występuje na licznych konferencjach w kraju i za granicą. Wyróżniany przez amerykańskie instytuty badawcze za prace naukowe dot. analizy finansowej i wyceny. W celu zgłoszenia się na szkolenie należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres: Marta.ostapowicz@eficom.plOSOBA KONTAKTOWA ODPOWIEDZIALNA ZA REJESTRACJE UCZESTNIKÓW: Marta Ostapowicz Marta.ostapowicz@eficom.pl  tel. 692 822 168

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 7 min.

Barometr giełdowy - Twój wskaźnik ostrzegawczy

czas czytania: 3 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 13-17.01.2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.