NewConnect nie taki straszny jak go malują

W poniższym tekście mój wieloletni Subskrybent, bardzo aktywny forumowicz oraz przede wszystkim najlepszy moim zdaniem ekspert od NewConnect - Krzysztof "Krzabr" Abramowicz, wyjaśnia dlaczego warto interesować się tym traktowanym po macoszemu przez większość inwestorów rynkiem.

Wiele osób mocno zastaniawia się dlaczego tworzę raporty o NewConnect i inwestuję tam. Przecież to rynek na którym odbywa się wiele przekrętów, są problemy z płynnością, jest tam dużo tzw. „ulicy”, niektóre spółki przez brak płynności potrafią mocno spać a najlepsze spólki przenoszą  się na GPW.

Nie próbuję tego negować bo to prawda. Jednak wiele problemów bierze się stąd, że rynek NC rządzi się swoimi prawami, które bardzo często są niezrozumiałe dla inwestorów z GPW. Stąd postaram się je wam przybliżyć. Dodatkowo potęguje to fakt, że osoby które wchodzą na NC nie śledzą fundamentów spółek ani nie kontrolują ryzyka…..

Pierwszą rzeczą jest fakt, że są tam wyłącznie małe spółki – kapitalizacja 12mln € uprawnia do przejścia na GPW, tylko 40 spółek posiada tam pakiet obracanych akcji powyżej 10 mln zł. (http://www.newconnect.pl/?page=sklad_ncindex

http://www.newconnect.pl/?page=sklad_ncindex30 )

Zdarzają się tam mikrusy mające  kapitalizację rzędu 1-2 mln zł, a sam pakiet giełdowy wynosi ledwie kilkaset tys zł.

Powoduje to, że spółki na NC pojawiają się tam by zdobyć kapitał  na dalszy rozwój, zwiększyć przychody, nauczyć się raportować a potem się stamtąd wynieść.  A sama ich niewielka kapitalizacja i ilośc akcji w obiegu powodują ,że spółka staje się bardzo podatna na wzrosty i spadki – o czym wspomnę później. Dodatkowo większość spółek nie lubi informować co się u nich dzieję – z drugiej strony jest to dobry filtr by wywalić śmieciowe spółki.

Druga rzeczą jest rodzaj inwestorów będących na NC – w około 75% są to inwestorzy indywidualni - funduszy jest tam bardzo mało – jeśli już są, to głównie sektorowe, Venture Capital oraz inwestujące w małe spółki. Powoduje to, że wielu inwestorów na NC gra pod informacje a sam horyzont inwestycji w spółki jest krótszy niż na GPW. Powoduje to że częstym zjawiskiem na NC jest granie pod informacje lub zdobyte przez spółkę kontrakty. Dodatkowo brane są pod uwage inne czynniki zwłaszcza dynamika wzrostu zysków netto oraz wypłacanie gigantycznych dywidend, z kolei tradycyjne wskaźniki analizy finansowej jak C/Z, C/WK; EV/EBITDA mają na NC bardzo małe znaczenie. Stąd też idzie znaleźć na NC spółki z dynamiką zysków +30% r/r i C/Z ~5 …….

Swoją drogą warto przeczytać ten artykuł: http://krzabr.blogspot.com/2015/03/jak-uzywac-wskaznikow-wyceny.html

Trzecią istotną rzeczą na NC jest timming – wiele spółek potrafi stać w miejscu miesiącami aby nagle wystrzelic w górę pod wpływem mody czy zainteresowania spekulantów, zyskująć +50% w tydzień….. Inne spółki potrafią sobie bardzo spokojnie rosnąć latami – mój raport stara się odnaleźć spółki które mają na tyle dobre wyniki finansowe aby można było je kupić na przynajmniej kwartał lub dających szansę na wzrost. Dodatkowo trzeba silnie trzymać się zasad kontroli ryzyka, o czym większośc graczy na NC zapomina a potem narzeka na ten rynek  ;-)

Zapewne domyślacie się teraz dlaczego lubię spółki z NC, jeśli nie to wyjaśniam:

Podoba mi to, że można tam znaleźć spółki z naprawdę dobrymi fundamentami, z naprawdę dobrą dynamika wzrostu, które potrafią w pół roku zrobić +30 czy +60%. Podoba mi się również to, że na NC rozstrzygnięcie na spółce następuje zazwyczaj bardzo szybko.  A sam portfel można konstruować  neutralnie wobec szerokiego  rynku. Inną mało przytaczaną zaleta jest to, że na NC można znaleźć spółki niedostępne na szerokim rynku np. płacące dywidendę na poziomie 12% rok do roku lub spółki wyspecjalizowane  np. biotechnologiczne, wynajmujące powierzchnie magazynowe, firmy zajmujące się tradingiem czy biura rachunkowe….

Poniżej pokazuje kilka przykładów jak potrafią rosnąć spółki z NC.

Pierwszy przykład to Cloud Technologies – spółka z pogranicza branży IT i marketingu która w rok urosła 100 krotnie,  jej wyniki też były niczego sobie – co kwartał były wyższe przynajmniej o 100% r/r

Kolejny przykład to znany wielu graczom Vivid Games – spółka zasłynęła tym że co kwartał potrafiła urosnąć w zyskach i przychodach  +100% r/r a „rynkowi” nie śpieszyło się do dynamicznych wzrostów. W listopadzie 2014 miarka się jednak przebrała – spółka w kwartale zarobiła więcej niż w całym 2013 – na efekty nie trzeba było długo czekać i przed świętami spółka była już 100% wyżej.

Bardzo podobna sytuacja wystąpiła na 11 bit studios, którego gra This war of mine przebiła najśmielsze sprzedażowe oczekiwania ….

Momo – jest to operator bezzałogowych stacji paliw, tak ogromny wzrost jest podyktowany tym że spółka bardzo mocno zwiększyła w ciągu roku swoje przychody.

Spółka-superohater NewConnect  oraz żywy dowód tego że na NC DA SIĘ inwestować długoterminowo ;-) PGSSoft

A tu ciekawy przykład  sytuacji kiedy w spółce Prolog przegłosowano astronomiczną 30% stopę dywidendy i wiele osób twierdziło że na poziomie 11-12 zł spółka już wyżej nie urośnie 😀

A poniżej kolejny dowód na to że da się na NC inwestować w oparciu o dobre wyniki finansowe

Jak więc widzicie NC nie jest taki straszny jak go malują i otwiera przed nami możliwości.
Stąd też tworzę dla was raporty które pokazują najlepsze spółki po danym kwartale które mają szansę dać zarobić w kolejnych. Mam nadzieję że jego lektura wam pomoże znaleźć dobre typy ;-)

Autorem tekstu jest Krzysztof "Krzabr" Abramowicz, autor bloga http://krzabr.blogspot.com/

Jeśli zainteresował Cię rynek NewConnect i chciałbyś zapoznać się z analizami kilkudziesięciu spółek z "małego Parkietu" to jest już dostępny najnowszy, świeżutki raport autorstwa Krzabra - według mnie najlepszego eksperta od NC w Polsce. Dość powiedzieć, że Krzysiek autentycznie przejrzał WSZYSTKIE raporty jakie spółki z NC opublikowały po I półroczu! Przeanalizował zatem dosłownie każdą ze spółek z NewConnect i wyselekcjonował kilkadziesiąt jego eksperckim zdaniem najlepszych.

Poniżej link do zamówień poprzez internetowy system bezpiecznych zakupów Dotpay.pl - można zapłacić kartą kredytową, e-przelewem lub ewentualnie przelać pieniądze tradycyjnym przelewem (link poniżej):

JESTEM ZAINTERESOWANY NAJNOWSZYM RAPORTEM Z ANALIZAMI TOP SPÓŁEK Z NEWCONNECT PO I PÓŁROCZU <LINK>

Sam jestem świeżo po lekturze raportu Krzabra i jestem pod wielkim wrażeniem - stawia podobnie jak ja, przede wszystkim na analizę fundamentalną, ale umiejętnie podpiera się również AT.

Gorąco polecam!

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.