Portfel dywidendowy III odsłona
Minęły już trzy tygodnie, od czasu kiedy rozpocząłem prowadzenie nowego portfela, mającego na celu czerpanie zysków z dywidend spółek. Czas sprawdzić jak prezentuje się portfel po ostatniej zawierusze na rynku, spowodowanej sankcjami nałożonymi na Rosję.

Na wstępie pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie dla osób, które po raz pierwszy trafiły na artykuł z tego cyklu. Osoby zainteresowane tematem dywidend odsyłam do mojego pierwszego artykułu z tej serii. Z artykułu z przed 3 tygodni można się dowiedzieć:- co to jest dywidenda? - w jaki sposób spółki wypłacają dywidendy i jak przebiega proces ich przyznawania na przykładzie PZU z bieżącego roku?- ile byś zarobił gdybyś od początku 2006 roku systematycznie inwestował 300 zł miesięcznie w akcje KGHM i reinwestował zyski z dywidend w akcje tej spółki? - ile byś zarobił gdybyś zainwestował 50 000 zł w hipotetyczny portfel akcji spółek dywidendowych, wypłacających średnio 5,45% dywidendy rocznie przez 30 lat? Link do pierwszego artykułu z cyklu "Portfel spółek dywidendowych" poniżej:

http://www.longterm.pl/portfel-akcji-dywidendowych.html

 OK, czas już zaprezentować obecny stan portfela dywidendowego, założonego 18.07.2014:

portfel dywidendowy 3

Decyzja z przed dwóch tygodniu o zabezpieczeniu portfela kontraktem na spadek WIG20 okazała się słuszna. Zysk z tej pozycji wynosi 1120 zł, co pozwala nie tylko z nawiązką pokryć stratę na akcjach (-499,08 zł) ale również sprawić że cały portfel przynosi zysk, wynoszący 620,92 zł (+1,6%).

Czy decyduje się na przedłużenie ubezpieczenia kontraktem na spadek WIG20?

  Pomimo tego że WIG20 teoretycznie obronił poprzedni dołek na 2300 punktach ale nie ma oczywiście żadnej gwarancji że nie zjedzie niżej. Sankcje nałożone na Rosję i jej retorsję nałożone na nasz kraj, w połączeniu z ryzykiem pogłębienia korekty spadkowej na rynkach rozwiniętych (S&P 500, DAX) powodują, że decyduje się trzeci tydzień z rzędu wykorzystać możliwość ubezpieczenie portfela poprzez kontrakt spadkowy na indeks WIG20 wygasający we wrześniu (symbol:  S FW20U1420). Przypomnę że każdy punkt spadku indeksu dwudziestu największych spółek przynosi zysk 20 zł, co teoretycznie pokrywa ewentualne straty jakie poniosę na akcjach. Jak na razie ta strategia się sprawdza, tym niemniej jak tylko stwierdzę, że ryzyko się znacząco obniżyło, zdecyduje się na zamknięcie pozycji hedge (zabezpieczającej).

Jakie ewentualne zakupy planuje? 

Na dzień dzisiejszy, najchętniej zwiększyłbym swoje zaangażowanie w PZU - planuje zakupić kolejna 5 akcji jeszcze przed 12 września, tak aby załapać się na sowitą dywidendę (w tej chwili div yield wynosi ponad 7%). Niestety akcje PZU jak na złość wcale nie chcą tracić na wartości, ale może jakieś zewnętrzne zawieruchy umożliwią mi zakup po tańszej cenie. Jeśli nie, rozważam zakup po obecnych cenach lub nawet nieznacznie wyższych. Rozważam również sukcesywne zwiększenie zaangażowania w akcje KGHM do osiągnięcia liczby równych 100  akcji, najchętniej oczywiście po cenach niższych niż obecne. Dlaczego akurat ta okrągła liczba? - o tym w kolejnym odcinku już za tydzień, na który serdecznie zapraszam.

Na koniec podaje terminarz wypłaty dywidend moich spółek w tym roku:

GPW: 1,20 zł/akcja,  dzień ustalenia praw: 07.08.2014, wypłata: 26.08.2014

PZU:   34 z/akcja, dzień ustalenia praw: 17.09.2014, wypłata: 08.10.2014 (17 zł), 15.01.2015 (17 zł)

PKO:   0,75 zł/akcja, dzień ustalenia praw: 18.09.2014, wypłata: 03.10.2014

KGHM:  data ustalenia praw była 08.07.2014, zatem na tegoroczną dywidendę się niestety spóźniłem. Kolejna będzie przyznana najprawdopodobniej dopiero za rok. Zapraszam na kolejną odsłonę portfela spółek dywidendowych za tydzień, w kolejną sobotę. 

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJI STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ  

 

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Fajny portfel u mnie za to brakuje pge handlowego i qumak ale nie wszystko mozna mieć.
odpowiedz
Chyba żartujesz ,w tym kraju gdzie istniały gorsze rzeczy jak obozy koncentracyjne czy ostanio wiezienia amerykanskie gdzie torturowano talibów amazon wygląda jak różowa landrynka :-)
odpowiedz
Bardzo fajny blog! Też od wielu lat inwestuje w portfel emerytalno-dywidendowy ;) Portfel ma od 5 do 7 spółek. Dywidendy są oczywiście reinwestowane, dorzucam też trochę w miarę możliwości do portfela. Na dzień dzisiejszy w portfelu mam: - PZU (i dopóki będzie w nim tłusty udział SP to nie wyzbędę się) - KGHM, - HANDLOWY, - PGE, - QUMAK. W poczekalni PKO BP i GPW. Pozdrawiam!
odpowiedz
Szanghaj dzisiaj kolejne +1,3% - piękna młoda, silna hossa. A jeszcze kilka tygodni temu panowała tam taka sama beznadzieja jak u nas: http://stooq.pl/q/?s=^shbs
odpowiedz
Jak wielokrotnie pisałem w 2008 roku była najgorsza bessa jaka już najprawdopodobniej nie zdarzy się ponownie za mojego życia - to był totalny reset systemu. Wielu wtedy odeszło bezpowrotnie mówiąc "nigdy więcej", a jednak WIG jest 150% wyżej niż wtedy a taki KGHM o 1000% wyżej uwzględniając dywidendy (można było zyskać 10 razy tyle ile się włożyło!). Podobne rozterki jak obecnie mieli inwestorzy w czerwcu 2009 (były opinie że to tylko "rajd frajerów"), potem w lato 2010 (flash crash i początek problemów Grecji), następnie w sierpniu-wrześniu 2011 (obniżenie ratingu USA+Grecja), następnie w maju 2012, potem na początku 2013 (Cypr+zakończenie QE3) ale za każdym razem rynek szedł w górę i to inwestorzy długoterminowi okazywali się zwycięzcy. Gracze którzy przez te 5 lat próbowali łapać szczyt i grać na spadki być może mieli jakieś swoje momenty ale generalnie zostali po prostu brutalnie zgwałceni. Wielu z nich się wyzerowało i pozostaje im tylko pisanie o nadchodzącym krachu..."ludzie więcej tracą w obawie przed krachem niż wtedy kiedy on faktycznie następuje" Peter Lynch Do przemyślenia...
odpowiedz
Hossa pokoleniowa rozpoczęła się jak wielokrotnie pisałem w 2009 roku i ona wciąż trwa tylko trzeba potrafić ją zauważyć. Od tamtego czasu nasza giełda mierzona głównym indeksem WIG zyskała 150% a poszczególne spółki po kilkaset lub nawet kilka tysięcy procent. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie zwykłej, technicznej korekty jakich mieliśmy do tej pory kilka podczas tej wielkiej hossy pokoleniowej. Za kilka lat będzie pewnie nic nie znaczącym ząbkiem na wykresie ale Ciebie nie będzie albo nigdy nie przyznasz się do napisanego tutaj wpisu. A teraz wracaj do obowiązków :-)
odpowiedz
Za nami dłuuuga kolejka krajów które chętnie przyjmą taki Amazon u siebie i wezmą zleconą przez nich robotę. Rozumiem, że my mamy tak dobrą sytuację gospodarczą, że możemy sobie przebierać w ofertach pracy i stawiać warunki potencjalnym pracodawcom?kto może to może ale nie wszyscy, ekonomia jest nieubłagana a 2+2 zawsze będzie 4 a nie 5;]
odpowiedz
Witam Zbyniu, ciężko jest wyznaczyć teraz jakiekolwiek poziomy docelowe. Spółka od kilku lat w silnym cugu rosnącym aż do odwołania.
odpowiedz
Albercie widziałem dzisiaj Twój komentarz na stooq http://stooq.pl/n/?f=907640&c=0&p=a do ilu może według Ciebie dojechać Elzab?
odpowiedz
Uważasz że powinniśmy zakazać Amazonowi działalności gospodarczej w naszym kraju?
odpowiedz
Ten Twój "Złoty Wiek" dla Polski to już się zaczął? Czy dopiero będzie :) I niby o jakimś WHP bredziłeś Albercie, ale nie jestem pewien czy tego się doczekasz, gdyż nie ma absolutnie żadnych, powtarzam ŻADNYCH podstaw do tego, aby ludzie zaczęli inwestować :)
odpowiedz
Amazon nie szuka ludzi do pracy tylko "murzynów" do roboty wczoraj oglądałem fakty z Wrocka i ewidetnie tak to zostało przedstawione Niemcy ich mają dosyć a u nas wiadomo inna kultura pracy albo raczej jej brak,no i tania siła robocza do dyspozycji jeszcze jest skoro wybadali rynek,ale lepiej dać ludziom "prace" niż mają wyjeżdzać i lepiej zarabiać oraz pogarszac demografie kraju ogolnie mam na to wyjeb...:-)
odpowiedz
Rozważam cały czas inwestycje między innymi w PGE ale na tę chwilę jestem zadowolony z obecnego składu i po dokupieniu KGH i PZU wystarczy mi zakupów na ten rok. Kolejne pewnie dopiero w przyszłym.
odpowiedz
A dlaczego nie ma w pańskim portfelu PGE..też dobra dywidenda jest..?
odpowiedz
jest 2,5 bańki w OFE! :-) http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deklaracje;o;pozostaniu;w;ofe;ponad;2;4;mln;osob;chce;przekazac;czesc;skladki;do;ofe,54,0,1598262.html
odpowiedz
oj to będzie dłuuugo na to czekał...?!
odpowiedz
Prezes KGHM będzie zadowolony dopiero jak kurs spółki dotrze do 200 zł http://pulsinwestora.pb.pl/3811176,33298,bede-zadowolony-gdy-kurs-kghm-wzrosnie-do-200-zl
odpowiedz
Przypominam że właśnie trwa sezon wyników kwartalnych polskich spółek - jak zwykle po nich ukaże się raport podsumowujący w którym selekcjonuje 18 najlepszych według mnie spółek z polskiej giełdy. Każdy kto zakupi roczny abonament otrzyma od razu poprzedni raport oraz kolejny raport gratis w ramach abonamentu, oraz uwaga - każdy kolejny raport po wynikach kwartalnych również gratis! Więcej szczegółów odnośnie abonamentu można znaleźć tutaj: https://longterm.pl/uslugi/abonament-na-codzienne-komentarze-po-sesji-i-aktualizacje-portfela/
odpowiedz
a odnośnie pakowania to stajemy się faktycznie potęgą ale paczkomatową :-) http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/inpost;rozpoczyna;wspolprace;z;brytyjskim;metapack;group,144,0,1597584.html
odpowiedz
witam, a w którym miejscu napisałem że chciałbym abyśmy stali się narodem "pakowaczy"? W moim komentarzu odnoszę się tylko i wyłącznie do firmy Amazon, na której case study pisałem swoją pracę dyplomową. Tytuł brzmiał "Sprzedaż internetowa jako alternatywa klasycznej dystrybucji produktów na przykładzie firmy Amazon".
odpowiedz
Nie podzielam Pańskiego entuzjazmu, ponieważ zamiast stawać się krajem wysokich technologii pozwalamy robić z siebie naród "pakowaczy". Z podanych przez Pana w tym wpisie artykułów wyłania się niestety dość negatywny obraz rzeczywistości: na naszych zasobach surowcowych będą zarabiać obce koncerny, a my będziemy robić za murzynów we własnym kraju. Obym nie miał racji.
odpowiedz
Kiedy w 2001 roku pisałem pracę magisterską o Amazonie ludzie pukali się w czoło i pytali się co to za firma? Myśleli że to wydmuszka jak inne dot.comy - dziś poszukuje 8500 osób do pracy w Polsce a kurs wzrósł 40-krotnie z 10 na 400 USD http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/8500;pracownikow;w;trzy;miesiace;amazon;zaczal;megarekrutacje,255,0,1597695.html
odpowiedz
Japoński Nikkei po wczorajszym +2,4% dzisiaj dokłada kolejne +0,2%.
odpowiedz
Australijski All Ordinaries +1,32% - trwa hossa surowcowa i najprawdopodobniej najwięksi zaczęli już grać pod inflację
odpowiedz
Jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Giełda czy generalnie pieniądze to tylko element życia, narzędzie - nigdy nie może stanowić sensu życia czy nawet jednej z jego podstawowych wartości. Wszyscy najwięksi ludzie sukcesu nigdy nie traktowali kasy jako celu samego w sobie. Ci którzy się lansują i szpanują kasą muszą mieć naprawdę bardzo małe ptaszki :-) Tę piosenkę śpiewali i śpiewają ludzie nieszczęśliwi wcale nie z powodu utraty czy braku kasy...to dopiero jest prawdziwy ból https://www.youtube.com/watch?v=xWg8KXzIRnk
odpowiedz
To spolka defensywna ma branie w trendzie spadkowym obecnie panujacym
odpowiedz
Tak na prawde przed jeszcze wiekszym zaangazowaniem w akcje brakuje mi paniki na gieldzie i wiekszego osłabienia zlotego moze sie doczekamy a jak nie to i tak sobie poradze z tym co juz mam zakupione w koncu nigdzie sie nie spiesze :-) mamy przeciez sezon urlopowy: https://www.youtube.com/watch?v=PwRMZSGKH38&list=RDPwRMZSGKH38 PS:Ale przecież pieniądze to tylko jeden element większej całości. Składają się na nią nie tylko finanse, ale także zdrowie, relacje rodzinne i społeczne, rozwój intelektualny i wiele innych aspektów. Brak dbałości o nie może być w przyszłości znacznie bardziej kosztowny niż brak dużych prywatnych oszczędności.
odpowiedz
Wyselekcjonowałem nie tyle najlepsze spółki dywidendowe co najbardziej pewne - gdyby ktoś mnie zamroził dzisiaj i odmroził dopiero za 10 lat, to że te spółki będą istnieć jestem pewien, natomiast co do Synthosa takiej pewności już bym nie miał. Względy bezpieczeństwa i przewidywalności biznesu zwyciężyły, co absolutnie nie znaczy że nie zarobisz więcej lub o wiele więcej na SNS
odpowiedz
a no nie chce - jak na złość :-)
odpowiedz
Też mnie dziwi , że PZU nie tanieje. Dywidenda rzeczywiście sowita.
odpowiedz
Portfel podobny do mojego ,nie masz synthosa? przeciez ma byc polską nokią według Ciebie u mnie jest, co do pzu juz sie wypowiadałem ta społka powinna byc u kazdego szanującego sie inwestora mnie udało sie kupic pare lat temu dosyć tanio ale w miare mozliwości dokupuje na jakiś spadkach bez zamiaru sprzedazy przez co najmniej 10 lat...
odpowiedz
Nieźle nawet prezentuje się ostateczny wynik odnośnie wyboru pomiędzy ZUS a OFE: http://www.pb.pl/3809854,34125,zus-ponad-2-3-mln-osob-w-ofe Czarny scenariusz mówiący o 5% się nie zrealizował. OFE mają teraz nadmiar gotówki, jaką zakumulowały w obawie przez czarnym scenariuszem - co z nią zrobią? Zobaczymy.
odpowiedz
Szanghaj dzisiaj +1,17% potwierdzając młodą, silną hossę. Wspomnienia z 2005 wracają :-) To był piękny rok... Japoński Nikkei jeszcze mocniej rośnie bo +2,4% Zapowiada się mocne odbicie na giełdach europejskich
odpowiedz
Naturalny skarbiec Polski - polecam gorąco ten artykuł: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9180
odpowiedz