Portfel dywidendowy III odsłona

Na wstępie pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie dla osób, które po raz pierwszy trafiły na artykuł z tego cyklu. Osoby zainteresowane tematem dywidend odsyłam do mojego pierwszego artykułu z tej serii. Z artykułu z przed 3 tygodni można się dowiedzieć: - co to jest dywidenda? - w jaki sposób spółki wypłacają dywidendy i jak przebiega proces ich przyznawania na przykładzie PZU z bieżącego roku? - ile byś zarobił gdybyś od początku 2006 roku systematycznie inwestował 300 zł miesięcznie w akcje KGHM i reinwestował zyski z dywidend w akcje tej spółki? - ile byś zarobił gdybyś zainwestował 50 000 zł w hipotetyczny portfel akcji spółek dywidendowych, wypłacających średnio 5,45% dywidendy rocznie przez 30 lat? Link do pierwszego artykułu z cyklu "Portfel spółek dywidendowych" poniżej:

http://www.longterm.pl/portfel-akcji-dywidendowych.html

OK, czas już zaprezentować obecny stan portfela dywidendowego, założonego 18.07.2014:

portfel dywidendowy 3

Decyzja z przed dwóch tygodniu o zabezpieczeniu portfela kontraktem na spadek WIG20 okazała się słuszna. Zysk z tej pozycji wynosi 1120 zł, co pozwala nie tylko z nawiązką pokryć stratę na akcjach (-499,08 zł) ale również sprawić że cały portfel przynosi zysk, wynoszący 620,92 zł (+1,6%).

Czy decyduje się na przedłużenie ubezpieczenia kontraktem na spadek WIG20?

Pomimo tego że WIG20 teoretycznie obronił poprzedni dołek na 2300 punktach ale nie ma oczywiście żadnej gwarancji że nie zjedzie niżej. Sankcje nałożone na Rosję i jej retorsję nałożone na nasz kraj, w połączeniu z ryzykiem pogłębienia korekty spadkowej na rynkach rozwiniętych (S&P 500, DAX) powodują, że decyduje się trzeci tydzień z rzędu wykorzystać możliwość ubezpieczenie portfela poprzez kontrakt spadkowy na indeks WIG20 wygasający we wrześniu (symbol:  S FW20U1420). Przypomnę że każdy punkt spadku indeksu dwudziestu największych spółek przynosi zysk 20 zł, co teoretycznie pokrywa ewentualne straty jakie poniosę na akcjach. Jak na razie ta strategia się sprawdza, tym niemniej jak tylko stwierdzę, że ryzyko się znacząco obniżyło, zdecyduje się na zamknięcie pozycji hedge (zabezpieczającej).

Jakie ewentualne zakupy planuje?

Na dzień dzisiejszy, najchętniej zwiększyłbym swoje zaangażowanie w PZU - planuje zakupić kolejna 5 akcji jeszcze przed 12 września, tak aby załapać się na sowitą dywidendę (w tej chwili div yield wynosi ponad 7%). Niestety akcje PZU jak na złość wcale nie chcą tracić na wartości, ale może jakieś zewnętrzne zawieruchy umożliwią mi zakup po tańszej cenie. Jeśli nie, rozważam zakup po obecnych cenach lub nawet nieznacznie wyższych. Rozważam również sukcesywne zwiększenie zaangażowania w akcje KGHM do osiągnięcia liczby równych 100  akcji, najchętniej oczywiście po cenach niższych niż obecne. Dlaczego akurat ta okrągła liczba? - o tym w kolejnym odcinku już za tydzień, na który serdecznie zapraszam.

Na koniec podaje terminarz wypłaty dywidend moich spółek w tym roku:

GPW: 1,20 zł/akcja,  dzień ustalenia praw: 07.08.2014, wypłata: 26.08.2014

PZU:   34 z/akcja, dzień ustalenia praw: 17.09.2014, wypłata: 08.10.2014 (17 zł), 15.01.2015 (17 zł)

PKO:   0,75 zł/akcja, dzień ustalenia praw: 18.09.2014, wypłata: 03.10.2014

KGHM:  data ustalenia praw była 08.07.2014, zatem na tegoroczną dywidendę się niestety spóźniłem. Kolejna będzie przyznana najprawdopodobniej dopiero za rok. Zapraszam na kolejną odsłonę portfela spółek dywidendowych za tydzień, w kolejną sobotę.

CYKL ARTYKUŁÓW "PORTFEL SPÓŁEK DYWIDENDOWYCH" UCZESTNICZY W AKCJI STOWARZYSZENIA INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ"

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 6 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 11-14.08.2014

czas czytania: 7 min.

Długoterminowa strategia inwestycyjna Longterm

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.