Rosja - rajd diedia Moroza

Zastanówmy się jednak, tak całkowicie na chłodno i bez zbędnej, typowo polskiej rusofobii, czy gigantyczna przecena rosyjskiej giełdy jest ekonomicznie uzasadniona. FAKT NR 1 - kapitalizacja Apple przewyższyła kapitalizację całej rosyjskiej giełdy RTS (wycenianej w dolarach), co prezentuje poniższy wykres, który zamieścił na Twitterze zerohedge:

źródło: zerohedge on twitter

Na powyższym wykresie widać jak wartość akcji wchodzących w skład rosyjskiego indeksu RTS (czerowny kolor) spadła poniżej wartości akcji jednej amerykańskiej spółki - Apple (kolor zielony). Kapitalizacja giełdy w Moskwie spadła w tym roku o 234 mld USD do 531 mld, podczas gdy wartość Apple wzrosła o 147 mld USD do 652 mld. W sumie nie jest to nic zadziwiającego, bowiem łączna wartość akcji Apple przewyższyła już wcześniej kapitalizacje takich giełd jak meksykańska czy malezyjska o naszej nie wspominając, co obrazuje poniższa ilustracja pochodząca z American Enterprise Institute (www.aei.org) i została przedstawiona tam jako powód do wielkiej dumy i potwierdzenie siły amerykańskiej gospodarki i przedsiębiorczości:  Czy nie należy włączyć czerwonej lampki ostrzegawczej? Jedna spółka jest w tej chwili warta więcej niż cała Rosja - czy to jest normalne? Przypomina mi się słynny casus jednej z japońskich nieruchomości w Tokyo, która w 1990 roku była warta więcej niż cała Kalifornia...co się stało potem z rynkiem japońskim, każdy zapewne wie. FAKT NR 2 - rezerwy Rosji są wciąż wysokie i wynoszą aż 40% PKB! Wprawdzie oficjalnie podawane rezerwy walutowe Rosji topnieją ale obecnie wynoszą wciąż ok. 420 mld USD co stanowi w tej chwili aż 40% PKB!

russia-foreign-exchange-reserves

Do tego należy dodać środki zgromadzone na rachunku Rosyjskiego Funduszy Bogactwa Narodowego (81 mld USD) oraz Funduszu Rezerwowym, który musi mieć cały czas obowiązkowo waluty warte 10% PKB czyli w tej chwili ponad 100 mld USD. Rosja łącznie dysponuje zatem arsenałem w postaci ok. 600 mld USD! FAKT 3 - nadwyżka handlowa Rosji w tym roku do października wyniosła 161 mld USD! Należy pamiętać że Ruskie mają wciąż bardzo dużą nadwyżkę handlową wymiany z zagranicą! W październiku było to 13 mld USD a od początku roku aż 161 mld USD!

russia-balance-of-trade

Pomimo sankcji kasa płynie zatem do Moskwy szerokim strumieniem i zasila rachunek oficjalnych rezerw walutowych. Nasz kraj bez żadnych sankcji, a pomimo kroplówki z Unii Europejskiej, notuje w ostatnich miesiącach niestety deficyt w handlu z zagranicą :-( Czy zatem przecena rubla do złotego aż o 50% w kilka miesięcy jest uzasadniona?

rubpln_w (1)

Według mnie absolutnie nie - to jest całkowicie sztuczna, nieuzasadniona ekonomicznie panika, o której za kilka miesięcy będą pisać jako o największej anomalii ostatnich lat. Apple warty jest więcej niż cała Rosja...o tym też będą pisały mądre głowy w podręcznikach ekonomii przez kolejne dziesięciolecia a może nawet stulecia. Tak duża aberracja nie może przecież utrzymać się zbyt długo. Pamiętajmy, że w biznesie nie ma sentymentów a tym bardziej nie ma ich na rynkach finansowych. Antypatia do Rosji czy Putina, nie znaczy, że nie można zarobić na rysującej się na naszych oczach, ewidentnej okazji inwestycyjnej.

Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

10 prognoz na 2015 rok

czas czytania: 4 min.

Rosja - najtańszy rynek na świecie

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.