Rynek gotowy na letni rajd

Polski złoty zachowuje się bardzo stabilnie i od dłuższego czasu wydaje się być prawie zupełnie odporny na jakiekolwiek wydarzenia. Nie zachwiała nim przecież ani afera taśmowa, ani aneksja Krymu przez Rosję i nic nie wskazuje na to, że cokolwiek jest w stanie to uczynić. Polska utrzymuje bowiem najwyższe realne stopy procentowe (stopa referencyjna minus inflacja) w Europie i pewnie jedne z najwyższych na świecie. To jeden z czynników, który z pewnością wspomaga wciąż rynek polskich obligacji, żywiący się spadającą inflacją i perspektywą kolejnych obniżek stóp. To właśnie polskie obligacje są największym wygranym pierwszej połowy roku i kontynuują swoją dobrą passę w lipcu. Poniżej wykres tygodniowy rentowności polskich obligacji 10 letnich (rentowność obligacji spada, kiedy ceny rosną):

10ply_b_w (11)

Jak widać na powyższej ilustracji, rentowność 10 latków zbliża się do minimów z ubiegłego roku na 3% i dokładnie tam należy wypatrywać przesilenia. Reakcja rynku może być podobna do tej z ubiegłego roku, kiedy to po dotknięciu 3% rynek zawrócił i rentowności zaczęły gwałtownie rosnąć. To spowodowało wtedy rotację kapitału z rynku obligacji na rynek akcji, powodując bardzo silny rajd w drugiej połowie 2013 roku. Czy będziemy mieli w tym roku powtórkę z rozrywki? Wszystko jak na razie wskazuje że tak, ale jak będzie czas pokaże. W każdym bądź razie warto oczekiwać punktu zwrotnego na naszych obligacjach. Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 6 min.

Forum VIP

czas czytania: 2 min.

Miedź wybija z monumentalnego trójkąta

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.