Spółki prowzrostowe na tydzień 02-06.12.2013

Obecnie po 22 tygodniach nowej edycji 2013/2014 portfel przyniósł łączny zysk 46,84% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 22,25% a WIG20 zyskał 15,10%. Poprzednia edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,67%.

Łącznie po 74 tygodniach od początku prowadzenie portfela (22.06.2012), inwestycje dały 71,51% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 36,12%.

Decyduje się na pozostawienie w portfelu akcji CD Projekt i Farmacolu. Natomiast nie mogę sobię pozwolić aby wciąż dawać się bić przez Monnari. Dostałem ponad 2% straty na tej spółce tydzień wcześniej, więc w myśl biblijnej zasady "nadstawiłem drugi policzek" i ponownie cios -2,95%, więc trzeci raz nie zamierzam się biczować :-) Postanawiam zamienić zawodzące mnie Monnari ( nie jestem przecież masochistą) na obiecujące Forte, które wybiło się w tym tygodniu zdecydowanie z konsolidacji na gigantycznym obrocie. Taki wysoki słupek obrotu widoczny pod wykresem nazywa się w slangu "Yao Ming" od jednego z najwyższych koszykarzy w historii - byłego reprezentanta Chińskiej Republiki Ludowej oraz Houston Rockets. Prawa autorskie posiada Gavin Holmes z VSA Trader, gość niedawnej konferencji "Profesjonalny Inwestor", zorganizowanej we Władysławowie przez SII, na której również byłem obecny. Można powiedzieć, że jest to element, który podpatrzyłem od tego tradera - zobaczymy czy przyniesie mi zamierzony profit.

fte_w (3)

Poprzedni taki "Yao Ming" w połowie grudnia 2011 roku, był wstępem do gigantycznego rajdu o ponad 370%. Na uwagę zasługuje również CD Projekt, który poinformował niedawno o przekroczeniu 6 milionów sprzedanych „Wiedźminów”! Żeby tego było mało spółka weszła do składu MSCI Poland Small Cap Index.

Farmacol powinien natomiast skorzystać na wyjątkowo wczesnym rozpoczęciu sezonu grypowego w naszym kraju – spółka pokazała rewelacyjne wyniki za III kwartał! Podsumowując w portfelu znajdują się obecnie: CD Projekt, Farmacol i Forte.

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany. Gdyby wziąć pod uwagę reinwestowanie zysków z każdego tygodnia od początku prowadzenia portfela to łączny, skumulowany zysk wyniósłby 104,79%. Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji (Deutsche Bank – najniższa stawka na rynku).  Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W obecnej edycji przez 20 tygodni dokonałem zaledwie 11 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 4 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (CD Projekt, Monnari, Farmacol).

.

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>:

ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE

Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 2 min.

Jak zacząć grać na giełdzie?

czas czytania: 3 min.

Ukraina - realne zagrożenie dla giełdy? Strategia na grudzień

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.