Spółki prowzrostowe na tydzień 05-09.03.2018

Obecnie, łącznie po pięciu latach i 36 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 113,82% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 50,75%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Piąta edycja 2016/2017 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 43,22%.

Obecnie po 36 tygodniach szóstej edycji portfel zyskuje +10,94% wobec spadku WIG o 0,72%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Monnari i Vistula okazały się dość odporne na ostatnie zawieruchy na rynku a było to spowodowane głównie dwoma czynnikami - po pierwsze złoty cały czas jest mocny, co powoduje, że import odzieży z Azji jest bardziej opłacalny a czynsze za lokale handlowe z kolei tańsze. Druga sprawa, to że według ostatnich danych GUS za aż 65% wzrostu PKB w III kw. odpowiadała konsumpcja i taki stan rzeczy moim zdaniem utrzyma się jeszcze przynajmniej do połowy przyszłego roku. Przed nami zatem kilka kwartałów dobrych wyników tych detalistów. Przez ostatni miesiąc jednak to Monnari zyskało aż 6,2%, natomiast Vustula skorekciła się o 4,9%.

Jako jedynego w tym składzie eksportera pozostawiłem 11 bit studios - producenta ambitnych gier wideo z głębokim przesłaniem. Już w tym miesiącu (marzec 2018) zaplanowana jest największa w historii firmy premiera - "Frostpunk" to gra strategiczna, która ma przynieść wysublimowaną rozrywkę intelektualną graczom.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

11 bit studios - jedna z najlepszych spółek w skali całej GPW ostatnich lat - młodszy brat CD Projektu, który ma wielką szansę podążyć jego śladem i stać się wielką korporacją globalną. Nowa gra - Frostpunk, zbiera dobre recenzje po prezentacji ma prestiżowych targach E3, tymniemniej fakt, że ma to być strategia, wywołał niemałą konsternację. Kurs znajduje się w męczącej konsolidacji, która moim zdaniem powoli dobiega końca.

Technicznie sytuacja, którą najbardziej lubię czyli kiedy kurs jest powyżej średnich - SMA15 i SMA 45 na wykresie tygodniowym.

Kliknij aby powiększyć:

żródło: www.topstock.pl

Monnari - po wielu miesiącach spadków a następnie szorowania po dnie, kurs spółki próbuje się wybić z dugoterminowego trendu spadkowego i być może rozpocząć nową hossę. Dolar się osłabił o 20%, zatem import ciuchów z Azji stał się bardziej opłacalny, w dodatku euro również nieco spadło, co sprawia, że spółka ponosi niższe koszty za wynajem lokali handlowych. Monnari jest w tej chwili bardzo tania również fundamentalnie - C/Z = 9,5, C/WK = 1,4. W ostatnich miesiącach potrafiła również poprawić przychody ze sprzedaży, co jest bardzo dobrym omenem na kolejne kwartały.

Technicznie nie zapeszając oczywiście, to jest to wyjście z długoterminowego trendu spadkowego i sprawa wygląda grubo.

Kliknij aby powiększyć:

żródło: www.topstock.pl

Vistula - uwżam, że może bardzo skorzystać na przejęciu swojego mniejszego konkurenta - Bytomia. Nie jest może zbyt tania fundamentalnie ale za to posiada cenne marki, dzięki czemu będzie w stanie sprzedawć z lepszą marżą niż konkurencja. Gram również pod mocny rynek wewnętrzny i zwiększoną dzietność w narodzie - Chrzciny to duży stymulant sprzedaży zarówno dla Vistuli jak i jubilerskiego Kruka, będącego w grupie kapitałowej.

Technicznie spółka jedna z najsilniejszych w skali całej GPW a może nawet świata (pośród podmiotów poważnych) w ostatnich kilku tygodniach. Sky is the limit.

Kliknij aby powiększyć:


żródło: www.topstock.pl

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):


WYNIKI PORTFELA ZA ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM).

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu z tygodnia na tydzień (Reinwestuję zysk raz, przy starcie każdej kolejnej edycji!). Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.