Spółki prowzrostowe na tydzień 29.01-02.02.2018

Obecnie, łącznie po pięciu latach i 31 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 114,52% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 66,37%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Piąta edycja 2016/2017 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 43,22%.

Obecnie po 31 tygodniach szóstej edycji portfel zyskuje +11,64% wobec wzrostu WIG o 9,58%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Monnari i Vistula okazały się dość odporne na ostatnie zawieruchy na rynku a było to spowodowane głównie dwoma czynnikami - po pierwsze złoty cały czas jest mocny, co powoduje, że import odzieży z Azji jest bardziej opłacalny a czynsze za lokale handlowe z kolei tańsze. Druga sprawa, to że według ostatnich danych GUS za aż 65% wzrostu PKB w III kw. odpowiadała konsumpcja i taki stan rzeczy moim zdaniem utrzyma się jeszcze przynajmniej do połowy przyszłego roku. Przed nami zatem kilka kwartałów dobrych wyników tych detalistów. Przez ostatnie 12 tygodni Monnari stało w miejscu ale Vistula zyskała zdrowe 7,9% i być może jest to początek nowego trendu wzrostowego.

Jako jedynego w tym składzie eksportera pozostawiłem 11 bit studios - producenta ambitnych gier wideo z głębokim przesłaniem. Już w I kw. przyszłego roku zaplanowana jest największa w historii firmy premiera - "Frostpunk" to gra strategiczna, która ma przynieść wysublimowaną rozrywkę intelektualną graczom.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

11 bit studios - jedna z najlepszych spółek w skali całej GPW ostatnich lat - młodszy brat CD Projektu, który ma wielką szansę podążyć jego śladem i stać się wielką korporacją globalną. Nowa gra - Frostpunk, zbiera dobre recenzje po prezentacji ma prestiżowych targach E3, tymniemniej fakt, że ma to być strategia, wywołał niemałą konsternację. Kurs znajduje się w męczącej konsolidacji, która moim zdaniem powoli dobiega końca.

Technicznie sytuacja, którą najbardziej lubię czyli kiedy kurs jest powyżej średnich - SMA15 i SMA 45 na wykresie tygodniowym.

Kliknij aby powiększyć:

żródło: www.topstock.pl

Monnari - po wielu miesiącach spadków a następnie szorowania po dnie, kurs spółki próbuje się wybić z dugoterminowego trendu spadkowego i być może rozpocząć nową hossę. Dolar się osłabił o 20%, zatem import ciuchów z Azji stał się bardziej opłacalny, w dodatku euro również nieco spadło, co sprawia, że spółka ponosi niższe koszty za wynajem lokali handlowych. Monnari jest w tej chwili bardzo tania również fundamentalnie - C/Z = 9,5, C/WK = 1,4. W ostatnich miesiącach potrafiła również poprawić przychody ze sprzedaży, co jest bardzo dobrym omenem na kolejne kwartały.

Technicznie nie zapeszając oczywiście, to jest to wyjście z długoterminowego trendu spadkowego i sprawa wygląda grubo.

Kliknij aby powiększyć:

żródło: www.topstock.pl

Vistula - uwżam, że może bardzo skorzystać na przejęciu swojego mniejszego konkurenta - Bytomia. Nie jest może zbyt tania fundamentalnie ale za to posiada cenne marki, dzięki czemu będzie w stanie sprzedawć z lepszą marżą niż konkurencja. Gram również pod mocny rynek wewnętrzny i zwiększoną dzietność w narodzie - Chrzciny to duży stymulant sprzedaży zarówno dla Vistuli jak i jubilerskiego Kruka, będącego w grupie kapitałowej.

Technicznie spółka jedna z najsilniejszych w skali całej GPW a może nawet świata (pośród podmiotów poważnych) w ostatnich kilku tygodniach. Sky is the limit.

Kliknij aby powiększyć:


żródło: www.topstock.pl

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

WYNIKI PORTFELA ZA ROK (2016) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM).

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu z tygodnia na tydzień (Reinwestuję zysk raz, przy starcie każdej kolejnej edycji!). Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.