Spółki prowzrostowe na tydzień 31.03-04.04.2014

Obecnie po 40 tygodniach nowej edycji 2013/2014 portfel przyniósł łączny zysk 20,02% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 15,83%, a WIG20 zyskał zaledwie 8,38%. Przewaga performancu portfela względem całego rynku wynosi 4,19 pp. Wypracowany przez portfel zysk jest o 26,47% wyższy od wzrostu indeksu WIG uzyskanego w tym samym czasie.

Poprzednia edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,67%.Łącznie po 92 tygodniach od początku prowadzenie portfela (22.06.2012), inwestycje dały 44,69% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 28,97%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? Postanowiłem postawić na te same spółki co w zeszłym tygodniu czyli obecnie w portfelu znajdują się:  Budimex, Forte i Stalexport. Forte - spółka pokazała bardzo mocne wyniki za cały 2013 rok i ma świetne perspektywy na kolejne miesiące. Stalexport – również pokazał lepsze od oczekiwań wyniki oraz otrzymał pozytywną rekomendacje „kupuj” z ceną docelową 3,10 zł od Noble Securities. Budimex – pokazał świetne wyniki za 2013 rok oraz zadeklarował wypłatę bardzo wysokiej dywidendy wynoszącej ponad 9% w stosunku do obecnego kursu. W piątek analitycy DM mbanku podnieśli cenę docelową spółki do 151,80 z rekomendacją "akumuluj". Na koniec jeszcze porównanie performancu portfela do głównego indeksu WIG:

wykres PW

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany. Gdyby wziąć pod uwagę reinwestowanie zysków z każdego tygodnia od początku prowadzenia portfela to łączny, skumulowany zysk wyniósłby 56,21%. Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W obecnej edycji przez 38 tygodni dokonałem zaledwie 35 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 16 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (Budimex, Stalexport, Forte). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>: ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE:

650x292_2 (1)

Dostępny jest raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za III kwartał 2013 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 24-28.03.2014

czas czytania: 2 min.

Przystanek w hossie pokoleniowej

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.