Spółki prowztostowe na tydzień 07-10.11.2016

Łącznie po czterech latach i 19 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 73,61% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał zaledwie 18,47%.

Pierwsza edycja 2012/2013 (pełny rok) zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014  (pełny rok) zakończyła się zyskiem 24,53%

Trzecia edycja 2014/2015 (pełny rok) zakończyła się zyskiem 7,77%

Czwarta edycja 2015/2016 (pełny rok) zakończyła się stratą  0,17%

Obecnie po 19 tygodniach V edycji portfel wypracował  16,56% zysku, w tym samym czasie WIG zyskał 6,34%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Postanowiłem podjąć świadome ryzyko i zdecydowałem się na pozostawienie tego samego składu portfela. Oczywiście ewentualną porażkę przyjmę z należytą godnością - po męsku. Każda z tych trzech spółek jest wciąż na sygnale - system mówi, żeby trzymać.

W portfelu obecnie znajdują się następujące spółki:

Amica - według mnie przyszły "polski Samsung" i firma, która może odnieść wielki, międzynarodowy sukces zarzynając konkurencję z Niemiec, Włoch a nawet z Azji. Spółka pokazała bardzo dobre wyniki za I kwartał 2015, a II kwartał tego roku też zapowiada się imponująco ze względu na bardzo korzystne kursy walut (za wyjątkiem funta, który ostatnio poważnie tąpnął). Spółka cały czas flirtuje z all-time high pomimo paniki brexitowej.

Technicznie cały czas w długoterminowym trendzie wzrostowym, pomimo obaw o Brexit. W ubiegłym tygodniu stracił prawie 4% ale nic dziwnego, skoro funt leci na pysk.

ATM Grupa - spółka telewizyjna, w której aż 12% udziałów posiada właściciel Polsatu - Zygmunt Solorz-Żak,  wraciła do portfela po dość długiej nieobecności. Miesiąc temu kurs został pięknie wyciągnięty - ktoś kto kupił na samym dołku, ten już jest na ponad 26% plusie. W tym roku wypłaciła 0,22 zł dywidendy na akcje - stopa dyw. = 5,57% czyli całkiem spoko.

Papier jest zbierany przez silne ręce o czym pisałem powyżej i od dawna trwa akcja zbierania stop lossów. Kurs znajduje się w długotrwałym klinczu z którego powinno nastąpić mocne wybicie.

Briju - spółka pokazała rewelacyjne wyniki za II kwartał - zgodnie z moimi oczekiwaniami. W II kwartale Briju miało 186 mln zł przychodów, czyli o 33% więcej niż rok temu.  Wynik operacyjny zwiększył się o 38% do 8,3 mln zł, zaś netto o prawie 36% do 7,1 mln zł. W calym półroczu przychody grupy wzrosły o 32,3% r/r do 351 mln zł. Zysk operacyjny i netto urosły po 40% i 36%, odpowiednio do 14,6 mln zł i 13,1 mln zł. Przez ostatnie 2 tygodnie kurs zyskał już zdrowe 27% i dotarł do rekordów historycznych. Teraz moim zdaniem będzie je atakował i przebije, po dobrych wynikach za III kwartał (publikacja już 10.11).

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku prowadzenia portfela (22.06.2012):

A tak wygląda performance od początku 2013 roku (startując od wyjściowych 30 000 zł):

WYNIKI PORTFELA ZA UBIEGŁY ROK (2015) MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ <LINK>

Po co w ogóle prowadzę ten portfel?  

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM).

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji, choć w ramach naszej akcji "Dywidenda jak w banku" można uzyskać jeszcze niższą w DM BOŚ (Bossa.pl) - jedyne 0,18% od transakcji (do 100 tys. zł obrotu, oferta tylko dla nowych klientów) - LINK DO REJESTRACJI RACHUNKU PONIŻEJ:

CHCĘ OTWORZYĆ RACHUNEK W BOSSA.PL I KORZYSTAĆ Z PROMOCJI 0,18%<LINK>

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Czy czeka nas krach po zwycięstwie Donalda Trumpa?

czas czytania: 2 min.

Krajobraz po wyborach w USA - webinar specjalny!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.