System inwestycyjny cz. II

4) Jeśli nie wiesz co robić - nie rób nic

Niestety w naszej kulturze brak szybkiej reakcji, odpowiedzi i generalnie natychmiastowego działania jest powszechnie uznawane jako słabość - jako brak zdecydowania i generalnie jako coś negatywnego. Jak ktoś Cię obrazi musisz od razu odpowiedzieć tym samym, ktoś Cię skrytykuje - musisz również zareagować, ktoś wyzwie - musisz go również zbluzgać równie mocno żeby nikt nie pomyślał że jesteś miętki 🙂 Niestety to jest wielki błąd i dlatego wielką przewagę nad nami mają cywilizacje dalekiego Wschodu - przede wszystkim Indie, Japonia ale i Chiny. Ci pierwsi, wierząc w reinkarnację uważają, że absolutnie nie ma sensu się z niczym spieszyć, a wręcz przeciwnie - lepiej nawet kilkanaście lat wszystko dobrze przemyśleć, aby już być może w kolejnym życiu wziąć srogi rewanż 🙂.  Słyszałem kiedyś o pewnym hinduskim traderze, który potrafił cały rok czekać cierpliwie na swój set-up na Forexie - to oczywiście przykład ekstremalny i daleki jestem od jego powielania czy też gloryfikowania, tymniemniej zdecydowanie uważam, że nie powinniśmy po pierwsze - działać zbyt impulsywnie, spiesząc się z reakcją na zaistniałą rzeczywistość, a po drugie - jeśli nie wiemy jak się zachować, to lepiej po prostu nic nie róbmy. Nie bez powodu istnieje staropolskie powiedzenie - "muszę się z tym przespać" - jedna noc to niekiedy zbyt mało ale już nawet jedna regeneracja mózgu i "mini-reset" jakim jest głęboki sen może pomóc w podjęciu dobrej decyzji.

5) Czekaj na sygnał - stałe fragmenty gry

Reprezentacja Polski czeka na stałe fragmenty gry i ma rozpisane kilkadziesiąt wariantów rzutów wolnych i rożnych. Trener Nawałka wie, że właśnie przy wykonywaniu tych elementów jest duże prawdopodobieństwo strzelenia bramki - o wiele wyższe niż z ataku pozycyjnego a nawet kontrataku, dlatego wysyła większą ilość swoich żołnierzy na pole karne rywala. Każdy pamięta chyba genialnie wykonany rzut rożny po którym Krychowiak zdobył pierwszą bramkę z Irlandią - właśnie na taki stały fragment gry czyli dogodną dla nas sytuację na rynku czekamy aby albo zwiększyć nasze zaangażowanie w akcje lub wejść w pojedynczą pozycję. Potencjalna nagroda musi przewyższać znacząco ryzyko utraty kapitału - dlatego można wtedy zmobilizować większą ilość wojska, jak Nawałka podczas rzutów rożnych i wolnych. Oczywiście nie ma co przesadzać z tym czekaniem - jak wiemy reprezentacja Indii chyba jeszcze nigdy nie awansowała na Mundial 🙂

6) Licz swoje RR (Risk/Reward ratio)  - ważniejsze od procentu skuteczności wejść

Każdy trener musi znać statystyki swoich zawodników - ile pomocnik miał celnych/niecelnych podań, ile razy stracił piłkę, ile razy jemu udało się przechwycić piłkę, z kolei napastnik ile strzałów na bramke miał cenych/niecelnych itd. W USA liczy się w koszykówce nawet statystykę jaki wynik uzyskuje statystycznie drużyna gdy dany zawodnik przebywa na boisku i podaje się go np. +7,5 pts difference, czyli że jak przebywa na parkiecie, to drużyna zyskuje średnio o 7,5 pkt więcej, niż gdyby go nie było. Musisz koniecznie prowadzić swoje własne statystyki aby wiedzieć czy Twój system działa i czy wogóle ma sens. Podstawowym wskaźnikiem jest RR czyli stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Jeśli średni zysk z Twoich trafionych inwestycji wynosi 30% a średnia strata z nietrafionych to 10% masz RR równe 3 czyli wręcz modelowe, uznawane za poprawne. Do takiego RR dąży większość systemów profesjonalnych inwestorów. Oczywiście im wyższy ten wskaźnik tym lepiej i system więcej zarabia. Jest to statystyka ważniejsza nawet niż zwykła skuteczność zyskownych transakcji - ta może być nawet poniżej 50% jeśli RR jest bliski 3, bo zyskowne transakcje rekompensują inwestorowi te stratne.

Poprzedni artykuł z tego cyklu: <link>

Zapraszam na kolejny artykuł z tego cyklu edukacyjnego juz niebawem! Będą omówione kolejne 4 zasady mojego inwestorskiego dekalogu <LINK>

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 5 min.

System inwestycyjny cz. I

czas czytania: 3 min.

Chiński krach - czy są powody do paniki?

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.