TPSA z hukiem otworzyła sezon wyników

Telekomunikacyjny gigant był negatywnym bohaterem ostatnich dni na GPW. W ubiegłym tygodniu w dniu ogłoszenia obcięcia dywidendy o 1/3 kurs tąpnął o 20% podczas sesji i nawet market makerzy nie byli skłonni do odbierania na tych poziomach. Ta informacja była zaskoczeniem dla wszystkich i jest przykładem na to  że analityczna brać też potrafi się bardzo mylić. Po drugie, obala pewną zasadę techników mówiącą, że rzekomo rynek wszystko zawiera już w cenach - zarówno przeszłe jak i przyszłe wydarzenia. Dlatego ja już od dłuższego czasu nie dotykam spółek jakie nie podobają mi się pod względem fundamentalnym, nawet jeśli kurs zachowywałby się genialnie pod względem technicznym. Wolę poruszać się w obrębie 10-18 solidnie wyselekcjonowanych spółek, na których prawdopodobieństwo takiego tąpnięcia jest minimalne (mniej więcej jak wypadku samochodowego w Warszawie przy bezpiecznej jeździe). Nigdy przez 12 lat mojej kariery inwestorskiej nie miałem nawet przez moment TPSA, mało tego, nigdy nawet nie rozważałem takiej inwestycji. Spółka jest podobno defensywna i okazała się świetna na bessę, ale teraz kiedy rozpoczęła się młoda hossa nie ma absolutnie sensu trzymać jej w portfelu. Z resztą wyniki mówią same za siebie: przychody spadły po 3 kwartałach z 11,2 mld na 10,6 mld zł, zysk operacyjny z 2 mld do 1,4 mld, zysk netto z 1,6 mld na zaledwie 804 mln zł - spadek o 50% (sic!). 1-0 dla niedźwiedzi i to mocne 1-0. Wczoraj opublikowała również swoje wyniki spółka Kęty - jedna z lepszych fundamentalnie na całej GPW, aczkolwiek nie jest jeszcze wciąż w kręgu moich zainteresowań. Przychody wzrosły po 3 kwartałach z 10,9 mld do 11,8 mld, zysk operacyjny do 123 mln z 120 mln, zysk netto wzrósł do 99 mln z 84 mln. zł. Dzisiaj rano z kolei, wynikami lepszymi niż przed rokiem pokazał PKN Orlen. Przychody wzrosły do 88 mld z 76 mld, zysk operacyjny wprawdzie spadł do 2,7 mld z 3,1 mld, ale zysk netto wzrósł o 40% do 2,6 mld z 1,8 mld zł. Po pierwszych dwóch dniach jest prowadzenie byków 2-1, ale sam wydźwięk wyników TPSA jest tak duży, że z psychologicznego punktu widzenia można powiedzieć że jest remis. Warto analizować wyniki spółek, dlatego każdy kto zakupi poprzedni raport z analizami najlepszych spółek z całej GPW, otrzyma kolejny - po wynikach za III kwartał gratis! Szczegóły dotyczące raportu można znaleźć tutaj i zakupić bezpośrednio on line, korzystając z serwisu bezpiecznych opłat internetowych dotpay.pl:shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.htmlUWAGA: SAMODZIELNE INWESTOWANIE BEZ ODPOWIEDNIEGO WSPARCIA DOŚWIADCZONEGO MENTORA GROZI UTRATĄ WIĘKSZOŚCI LUB NAWET CAŁOŚCI KAPITAŁU. NIE WYSTARCZY WIEDZIEĆ ŻE CZEKA NAS HOSSA, I JAKIE SPÓŁKI SĄ NAJLEPSZE - TRZEBA JESZCZE BYĆ NON STOP POD OPIEKĄ I COACHINGIEM DOŚWIADCZONEGO GRACZA LUB MAKLERA!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 2 min.

Kluczowy moment na rynkach

czas czytania: 5 min.

Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.