Ursus kontratakuje!

Wczoraj wyniki zgodne z konsensusem rynkowym podał Cyfrowy Polsat. A dzisiaj prawdziwy wysyp wyników, bowiem aż 200 spółek musi je dzisiaj pokazać. No to zaczynamy: Amica - wzrost przychodów w I półroczu do 690 mln zł z 618 mln zł rok wcześniej. Zysk wzrósł do 12,5 mln zł wobec straty 97 tyś. zł rok wcześniej, operacyjny wzrósł o 86% rok do roku i wzrósł do 20,34 mln zł. Rośnie sprzedaż w Rosji (są już liderem rynku i sprzedaż wzrosła o 45%) oraz w Niemczech. Co ciekawe firma z Wronek nie zdecydowała się na przeniesienie produkcji do Chin i pozostaje w Polsce! To też chyba znak naszych czasów i potwierdzenie tego że "wszędzie dobrze ale w domu najlepiej". Niedługo wprowadzona będzie kuchenka oparta na systemie dotykowym "smart cook", która z pewnością okaże się światowym hitem. Famur - wzrost zysku do 78 mln zł wobec 40 mln zł rok wcześniej i konsensusu na poziomie 44 mln zł. Boryszew - motoryzacyjny gigant wyraźnie zwolnił bowiem zysk spadł do 22,9 mln zł z 51 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny spadł do 61 mln zł z 90 mln zł rok wcześniej a przychody wzrosły do 1,26 mld zł z 1 mld zł. Te słabsze niewątpliwie wyniki były jednak lepsze od oczekiwań analityków. Apator - Przychody rosną do 96 mln zł z 73 mln zł rok wcześniej. Operacyjny rośnie do 5,6 mln zł z 2,8 mln rok wcześniej (+100%!). Zysk netto rośnie do 49 mln zł z 29 mln zł rok wcześniej. Bardzo agresywny wzrost jak na kryzys. Odlewnie - wzrost zysku w I kw. do 2,9 mln zł z 2,4 mln zł rok wcześniej. Groclin - Zysk mniej więcej na tym samym poziomie co rok wcześniej. Operacyjnie nawet wzrost do 1,36 mln z 619 tyś zł rok wcześniej. Zatem wszyscy mają pracę i jeszcze co nieco zostaje w kasie. Polna - wzrost zysku do 1,2mln z 15 tyś. zł rok wcześniej. Ursus - wzrost zysku o 6500% czyli 66-krotnie do 5,8 mln zł z 87 tyś. zł. To świadczy o tym że czeka nas hossa związana z sektorem rolniczym i wszystkim z nim związanym. Polska jak wiadomo jest potęgą rolniczą a wciąż ok. 30% społeczeństwa mieszka na wsiach i w małych miejscowościach. To bardzo dobra wiadomość dla naszego kraju i gospodarki. Ponadto nie należy zapomnieć o udziale naszych ciągników przy dalszym podboju kosmosu.

Teraz pora na kilka rozczarowań:ATM Grupa - strata 41 tyś zł wobec zysku 650 tyś zł rok wcześniej. Prochem - strata -2,5 mln zł wobec straty 816 tyś rok wcześniej. Cinema City - ludzie przestają chodzić do kina - zysk spada do 2 mln Euro z 3,6 mln Euro rok wcześniej. Operacyjnie 2,9 mln Euro wobec 5 mln Euro rok wcześniej. Permedia - zysk spadł do 139 tyś zł z 700 tyś zł rok wcześniej. Pozbud - zysk spada do 3,87 mln zł z 4,18 mln zł rok wcześniej. Synthos - zysk w II kw. wyniósł 117 mln zł wobec oczekiwań analityków na poziomie 191 mln zł. Zysk operacyjny okazał się jednak lepszy od prognoz i wyniósł 240 mln zł wobec oczekiwanych 218 mln zł. Również przychody były wyższe niż się spodziewano i osiągnęły wartość 1,7 mld zł wobec 1,5 mld zł rok wcześniej. To tyle na na tą chwilę. Jutro zamieszczę krótkie podsumowanie sezonu wyników w Polsce. Już teraz jednak można stwierdzić że nasze spółki wypadły nieźle. Spółki ważne jeśli chodzi o ich udział w indeksach pobiły oczekiwania analityków w stosunku 42-29 (59% spółek).

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

ENEA i GPW BIJĄ PROGNOZY!

czas czytania: 7 min.

Podsumowanie sezonu wyników

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.