WIG20 na ważnym wsparciu.
Trend spadkowy na GPW trwa nadal. Lekkie wakacyjne odbicie było jedynie nic nieznaczącą korektą. Z pośród głównych indeksów w najgorszej sytuacji jest WIG20, który od początku roku spadł o 32,59%. W tym tygodniu przełamany został lipcowy dołek w okolicy 1600, co było sygnałem kontynuacji. Jest to już trzeci tydzień spadków, choć oczywiście mamy dopiero środę, więc nie wiemy jaki będzie ostateczny bilans tego tygodnia. Nadzieję na odreagowanie może dawać wsparcie w okolicy 1500. Jest to dołek z przełomu października i listopada 2020 roku, kiedy Pfizer ogłosił, że ma szczepionkę na Covid-19. Wtedy rozpoczęła się hossa, która trwała około rok czasu do przełomu października i listopada roku 2021. Jeśli nastąpi odbicie, to byłe wsparcie w okolicy 1600 może teraz działać jako opór i jeżeli tak się stanie, będzie to potwierdzeniem trendu spadkowego. Dopiero zanegowanie trendu mogłoby przynieść trwalsze wzrosty niż tylko korekcyjne odbicia. W przypadku przełamania wsparcia na 1500, kolejnym kluczowym poziomem może być dopiero covidowy dołek z marca 2020 roku.
Sytuacja jest jednak inna niż jesienią 2020 roku. Wtedy impuls do wzrostów dało odkrycie szczepionki. Teraz czymś porównywalnym do odkrycia szczepionki mogłoby być zakończenie wojny w Ukrainie. Taka informacja z pewnością dałaby mocne odbicie, ale jak na razie trudno mieć jakiekolwiek nadzieje, że wojna szybko się zakończy. Ponadto wtedy stopy procentowe były bliskie zeru a teraz stopa referencyjna NBP wynosi 6,5%. Jeśli wojna się nie zakończy, to jedyną szansą dla rynku wydaje się być ewentualne obniżenie przez UE cen energii. Na razie są to tylko zapowiedzi i żadne działania nie zostały jeszcze podjęte. Trudno zatem powiedzieć co z tego wyjdzie. Jeśli udałoby się obniżyć ceny energii, to możliwe byłoby zmniejszenie inflacji, a wtedy cykl podnoszenia stóp procentowych mógłby się powoli kończyć. Jak na razie jednak inflacja ciągle rośnie. Dzisiaj GUS poinformował, że według wstępnych szacunków inflacja za sierpień wzrosła o 16,1% rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,8%. Ponadto wrzesień jest dla giełdy statystycznie najgorszym miesiącem. Także jak na razie nie ma powodów do dużego optymizmu, ale jeśli kurs jest na ważnym wsparciu, to po mocnych spadkach jakieś odreagowanie może się przytrafić.
Interwał tygodniowy, wykres trzyletni:
Autor: Łukasz Popławski
Longterm.pl
Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.