5 rad Warrena Buffetta dla inwestorów

Warren Buffett to największy inwestor w historii ludzkości, z majątkiem wycenianym na ok. 53 mld USD (4. miejsce na liście Forbesa za 2013 rok). W momencie największego załamania na giełdzie akcji w 2008 roku zainwestował w Harleya Davidsona, którego akcje zyskały później ponad 800%.

buffett

Poniżej pozwolę sobie przytoczyć 5 rad wielkiego mistrza, nazywanego również "Wyrocznią z Omaha" - co mi się osobiście najbardziej podoba, to że w trzech z nich używa porównań sportowych:

1) Nie próbuj ustrzelić home run (w baseballu uderzenie po którym piłka opuszcza plac gry a zawodnik niezagrożony może przebiec przez wszystkie bazy - najbardziej punktowane zagranie.) Buffett wprawdzie używa sformułowania "don't swing for the fences" ale idiom ten odnosi się właśnie do gry w baseball i z niej się wywodzi. Zanim powiedzenie to trafiło do języka codziennego, oznaczało przestrogę przed próbą uderzenia piłki najmocniej jak się da - czasem lepiej uderzyć słabiej ale trafić i okazać się skutecznym. Ja często używam odniesienia do innego sportu a mianowicie boksu - nie poluj na nokaut, nie staraj się znokautować rywala ale punktuj celnie i działaj skutecznie. Buffettowi chodzi o to żeby nie dać się skusić na szybkie i łatwe zyski. Radzi aby na obietnicę szybkich zysków, odpowiadać szybkie "nie"

2) Nie musisz być wszechwiedzący - musisz jedynie rozumieć to co konkretnie robisz Buffett mówi że nikt nie jest w stanie ocenić prawidłowo każdej potencjalnej inwestycji. Jeśli nie jesteś w stanie ocenić przyszłej produktywności danego aktywa to zapomnij o nim - jest wiele innych okazji, które będą bardziej zrozumiałe. Ja osobiście rozumiem to również tak, że Buffettowi chodzi o to, aby nie starać się złapać wszystkich srok za ogony :-) Należy się skupić na tym co dobrze znamy, dobrze rozumiemy i w czym czujemy się najbardziej kompetentni.

3) Jeśli jednak koncentrujesz się tylko i wyłącznie na zmianie ceny i to ona jest wyznacznikiem Twojej decyzji to spekulujesz. Warren Buffett napisał w tym punkcie fajne zdanie - proste ale w swej prostocie genialne (jak zwykle w jego wykonaniu): "wzrost ceny danego aktywa w ostatnim czasie nigdy nie jest powodem do jego kupna"

4) Mecze są wygrywane przez tych, którzy koncentrują się na sytuacji na boisku a nie przez tych, którzy wpatrują się w tablicę wyników Myślę że nie muszę zbytnio tłumaczyć o co chodzi "Wyroczni z Omaha" w tym punkcie. On nawet mówi to wprost: "jeśli w weekendy możesz przeżyć bez sprawdzania notowań, to spróbuj się przed tym wstrzymać również w dni powszednie tygodnia"

5) "Dopiero jak usiądziesz w kabinie komentatorów telewizyjnych, zrozumiesz jak ta gra jest prosta" Mickey Mantle (słynny amerykański baseballista). Autor cytatu jako praktyk, który spędził na boisku tysiące godzin, z nieukrywaną ironią odnosi się do wszelkiego rodzaju komentatorów telewizyjnych, nieustannie pouczających i doradzającym prawdziwym graczom, co powinni lub też czego nie powinni robić. Mi przyszedł na myśl od razu nasz kultowy Szpakowski z jego słynnym instruowaniem naszych nieszczęsnych piłkarzy jak powinni grać :-) Można pomyśleć że uwaga ta odnosi się również do mojej osoby, bo ja przecież też często komentuje giełdę i próbuje przewidywać ogólny kierunek w którym się ona porusza. Jednak ja czynię to z tą małą różnicą, że nie siedzę w idealnie skrojonym garniturze w studiu telewizyjnym ale komentuje jak Mourinho na pomeczowej  konferencji prasowej. Ja w odróżnieniu od licznych ekspertów i analityków giełdowych, takich "Szpakowskich naszej giełdy", faktycznie selekcjonuje najlepsze spółki i wysyłam je do boju na boisko. Wystawiam się zatem na krytykę i narażam na drwiny w przypadku niepowodzenia. Zdaje sobie przy tym sprawę, że to jak grają moi zawodnicy nie do końca zależy ode mnie lub w ogóle nie zależy, ale jak wiadomo odpowiedzialność za wynik spada zawsze na głowę trenera. Cały fragment listu Warrena Buffetta można przeczytać po angielsku na CNN Money: http://finance.fortune.cnn.com/2014/02/24/warren-buffett-berkshire-letter/?iid=HP_Highlight

Albert "Longterm" Rokicki Analityk Rynków Finansowych i...gracz giełdowy :-)

Kontakt z autorem: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: http://www.youtube.com/user/alrokas

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

FED podnosi stopy w Walentynki

czas czytania: 2 min.

Jenet podnosi stopę overnight again!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.