Akcje ATrakcje: Izolacja Jarocin

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że spółka ma niestety niską płynność, stąd też jej ewentualny zakup wiąże się z wysokim ryzykiem. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy w spółkę wejść ale trzeba jeszcze z niej wyjść, a ponadto na mniej płynnych spółkach zazwyczaj trzeba stawiać bardziej odległe stop lossy. Warto też podkreślić, że jeśli na mniej płynnej spółce ustawimy stop loss PKC, to możemy sprzedać po cenie dużo niższej niż zaplanowana. Alternatywą dla tego typu zleceń są zlecenia stop limit lub tzw. stop lossy mentalne. Jednak i one mają też swoje minusy. W przypadku zleceń stop limit może się okazać że kurs będzie spadał a nasze zlecenie nie zostanie zrealizowane. Natomiast stop lossy mentalne wymagają nieustannej obserwacji kursu, na co z pewnością nie każdy ma czas, oraz wysokiej dyscypliny, którą też zapewne nie każdy posiada. Także w mniej płynne spółki lepiej wchodzić mniejszym kapitałem.

Długoterminowy trend na Izolacji jest wzrostowy i trwa on od roku 2016. Od około roku można tu jednak mówić o trendzie bocznym, w którym występują dość duże wahania. Wahania te przybierają formę silnych ale chwilowych impulsów wzrostowych, które niestety dosyć szybko się kończą. Taką sytuację mieliśmy w styczniu oraz we wrześniu. Pocieszające jest jednak to, że dołek po impulsie wrześniowym jest jednak wyższy niż dołek po impulsie styczniowym, także długoterminowy trend wzrostowy został zachowany.

Po szybkim wyskoku z września kurs równie szybko zjechał. Od września trwa konsolidacja w rejonie 3,05-3,70 zł. Aktualnie kurs jest przy górnym ograniczeniu tej konsolidacji i jeśli uda się wybić w górę będzie to sygnał pozytywny. Czy będzie kolejny szybki wyskok w okolice 5 zł? Tego oczywiście nie wiemy i zawsze trzeba mieć plan awaryjny.

Spółka: Izolacja Jarocin

Cena kupna:        3,75 zł (po wybiciu górą z konsolidacji)

Stop loss:            3,30 zł,   strata około:  -11%; lub 3 zł, strata około 20%

Take profit:      5 zł, zysk: około  + 33%

Stosunek strata/zysk: około 1/3, lub około 1/1,5

Zatem umownym sygnałem wejścia będzie wybicie górą z konsolidacji, a za umowną cenę kupna przyjmujemy 3,75 zł, czyli nieco powyżej strefy oporu. Jeśli ktoś woli bliższe stop lossy, to może go postawić poniżej najbliższego dołka, czyli np. w okolicy 3,30 zł. Sprzedaż po tej cenie przyniosłaby około 11-12% straty. Jeśli ktoś boi się zbyt szybkiego wyrzucenia z pozycji i woli bardziej odległy stop loss, to może go ustawić poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji, czyli np. w okolicy 3 zł. Sprzedaż po tej cenie da nam około 19-20% straty. Jeśli ktoś jest niezdecydowany, to może ewentualnie podzielić pozycję na dwie części i połowę sprzedać na bliższym stop lossie a połowę na dalszym.

Take profit można ustawić w okolicach 5 zł. Jest to strefa, którą kurs próbował przebić dwa razy i jak dotąd nie udawało się to. Oczywiście nie oznacza to, że jego przebicie jest niemożliwe i niewykluczone, że za trzecim razem się to jednak uda. Jeśli więc poziom ten zostanie przebity, to oczywiście można trzymać akcje dopóki będzie trwał trend wzrostowy. Jednak strefa w okolicach 5 zł na pewno jest bardzo ważna i trzeba ją obserwować. Jeśli ustawimy bliższy stop loss to oczywiście stosunek straty do zysku będzie korzystniejszy niż w przypadku dalszego stop lossa, a w obu przypadkach take profit będzie wyższy niż stop loss, także stosowanie odległego stop lossa jest w takiej sytuacji dopuszczalne.

Na zakończenie chciałbym życzyć wszystkim czytelnikom samych pozytywnych trendów w Nowym Roku, zarówno w życiu jak i na giełdzie :)

Interwał dzienny, wykres roczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 10 min.

Portfel akcji dywidendowych - odsłona XXIII

czas czytania: 1 min.

ZREMB odwraca trend spadkowy?

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.