Atomowe wybicie na ZE PAKU.

ZE PAK był zdecydowanie najciekawszą spółką podczas dzisiejszej sesji. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa urósł o 26,89%, po informacji że PGE i ZE PAK mają podpisać list intencyjny z Koreańczykami, dotyczący budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Do podpisania porozumienia ma dojść w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Podobna sytuacja wydarzyła się pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Wtedy pojawiła się informacja, że ZE PAK podpisał umowę o współpracy z MS Innovation w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment oraz Synthos Green Energy. Dotyczyła ona budowy elektrowni jądrowej w technologii małych reaktorów modułowych (SMR).

Po tamtej informacji kurs ZE PAKU urósł w bardzo krótkim czasie ponad 200%, ale warto też pamiętać, że później oddał dużą część tego zysku. Trudno powiedzieć czy tak mocny wzrost jak wtedy jest możliwy. Po pierwsze wtedy spółka była dużo tańsza a na szerokim rynku panowała jeszcze hossa. Dzisiaj ZE PAK jest dużo droższy, a na szerokim rynku panuje bessa. Kluczowym oporem długoterminowym jest ATH w okolicy 30 zł, którego nie udało się trwale przebić w sierpniu i po fałszywym wybiciu fala zmieniła się na spadkową. Jednak nawet jeśli nie uda się powtórzyć wzrostów na 200% ale udałoby się dojść do ATH, to i tak jest jeszcze spora przestrzeń do wzrostów.

Trzeba też pamiętać o tym, że na razie rynek kupuje medialne plotki. Faktów jeszcze nie ma. Jednak stare giełdowe przysłowie brzmi „kupuj plotki sprzedawaj fakty”. Jeśli ktoś posiada akcje ZE PAKU, to w momencie gdy plotka stanie się faktem musi uważać na tzw. „sprzedaż faktów”. Historyczny wykres pokazuje, że po atomowej eksplozji, byki które kupowały na szczycie zostały kompletnie zniszczone.

Interwał miesięczny, wykres ośmioletni:

Na interwale dziennym widzimy, że podczas dzisiejszej sesji nastąpiło wybicie z podwójnego dna. Pojawił się więc sygnał odwrócenia trendu spadkowego trwającego od sierpniowego szczytu. Wolumen przy wybiciu był bardzo wysoki, więc wygląda ono wiarygodnie. Jeśli doszłoby do cofnięcia, to były opór w strefie 21,50- 22,50 zł jest teraz najbliższym wsparciem. Aktualnie kurs zatrzymał się na luce z 26 września i jest ona najbliższym oporem. Kolejny opór jest w okolicy 25 a następny w okolicy 27 zł. Kluczowy opór, to oczywiście sierpniowy szczyt w okolicy 38 zł. Jest on dosyć odległy i teoretycznie przestrzeń do wzrostów jest duża ale kurs może się zatrzymać gdzieś wcześniej.

Jeśli doszłoby do głębszego cofnięcia i najbliższe wsparcie zostałoby przełamane, to kluczowe wsparcie jest w okolicy 17,15 zł. Jest to minimum obecnego trendu spadkowego i jego przebicie oznaczałoby kontynuację. W chwili obecnej taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny ale gdyby na przykład plotka została zdementowana, to wszystko jest możliwe. Także wchodzenie po tak mocnym wybiciu wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem akcji, powinien dobrać taką kwotę żeby ewentualna duża strata nie miała dużego wpływu na cały portfel.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.