Chiny pokażą kierunek dla emerging markets?

Okazało się że w kwietniu eksport nieoczekiwanie wzrósł aż o 7% rok do roku, podczas gdy miesiąc wcześniej był to symboliczny wzrost o 0,9%. Z kolei nadwyżka handlowa wyniosła 35,92 mld dolarów, powyżej oczekiwań ekonomistów na poziomie 25 mld USD. Te dobre dane o sprzedaży zagranicznej Państwa Środka mogą stanowić pierwszą nieśmiałą jaskółkę, która jak wiadomo jeszcze wiosny nie czyni, ale jeśli zostanie potwierdzona kolejnymi, pozytywnymi danymi makroekonomicznymi, to Szanghaj wróci do gry. W tym kontekście rynek z wielką uwagą będzie teraz oczekiwać piątkowych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w maju. W kwietniu wyniosły one odpowiednio 11,90% r/r i 8,7% r/r i jeśli w maju wyniki okażą się lepsze, to rynek upewni się co do kontynuacji ożywienia gospodarczego. W przypadku pozytywnego scenariusza można oczekiwać bardzo gwałtownego ruchu w górę na giełdzie w Szanghaju, która w tej chwili znalazła się stanie prawie idealnej równowagi. Indeks SHC znajduje się w długotrwałej konsolidacji, która przyjęła postać trójkąta i wszystko wskazuje na to, że zbliża się chwila ostatecznych rozstrzygnięć. Rzadko kiedy popularny wskaźnik MACD stanowi prawie idealną poziomą linię prostą, która świadczy o ekstremalnym uspokojeniu nastrojów i schłodzeniu rynku. Poniżej indeks SHC giełdy z Szanghaju:

^shc_w

Należy pamiętać że inny duży rozwijający się rynek, a mianowicie Indie, ma za sobą spektakularny wzrost o 28% w zaledwie 4 miesiące. Poniżej wykres SENSEX z Bombaju:

^snx_w

Czekamy zatem na piątkowe dane makro z Chin, które mogą w końcu pomóc szanghajskiej giełdzie wydostać się z długotrwałej i męczącej konsolidacji. Jeśli będzie to wybicie w górę, z pewnością pomoże również naszej giełdzie, ze względu na to że wciąż zaliczani jesteśmy do tej samej grupy emerging markets (rynków wschodzących). Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 5 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 9-13.06.2014

czas czytania: 2 min.

Kapitulacja niedźwiedzi w USA

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.