Czy masz ubezpieczenie od ataku niedźwiedzia?

Od październikowego dołka kurs PZU zaliczył bardzo mocny rajd od 22 do 38 zł. Po kilku miesiącach wzrostów zatrzymał się na ważnym oporze i aktualnie się od niego cofa. Także mamy do czynienia z atakiem niedźwiedzi.

Na wykresie dochodowym, który dolicza dywidendę do kursu, widzimy że aktualny opór to ATH. Już świeca z lutego miała z nim problem ale została wyciągnięta. Świeca marcowa aktualnie przebija minimum świecy lutowej. Oczywiście jesteśmy dopiero w połowie miesiąca i również może się okazać że świeca zostanie wyciągnięta, jednak jak na razie sytuacja jest zdecydowanie niekorzystna dla byków.

Interwał miesięczny, wykres dochodowy:

Na tradycyjnym wykresie cenowym widzimy natomiast, że kurs wyraźnie cofa się od spadkowej linii trendu rysowanej od szczytu z roku 2017. Przy okazji można dodać na marginesie, że z perspektywy długoterminowej, dywidenda ma na tej spółce kluczowe znaczenie dla ostatecznej stopy zwrotu. W przypadku tradycyjnego wykresu cenowego do ATH jeszcze sporo brakuje.

Interwał miesięczny, wykres cenowy:

Na interwale dziennym z kolei możemy zauważyć, że kurs wybił dzisiaj z trwającej od stycznia konsolidacji. Wczorajsza świeca, która miała dolny cień i zamknęła się na poziomie dołka z lutego, mogła jeszcze dawać nadzieję na odbicie, tym bardziej że dzisiaj w USA jest sesja wzrostowa. Jednak pomimo wzrostów w USA, wsparcie zostało przełamane, co tym bardziej jest dowodem słabości. Dzisiejsza świeca zatrzymała się na zniesieniu 0,23. Jeśli dojdzie do odbicia, to byłe wsparcie w strefie 34,90 - 35,25 zł będzie teraz kluczowym oporem. Po wybiciu możliwy jest korekcyjny ruch w stronę tego oporu i jeśli zostanie on potwierdzony, będzie to kolejny argument za wejściem spółki w trend spadkowy. Dopiero ewentualna negacja wybicia dołem może uratować sytuację. W przypadku kontynuacji spadków, następną strefę wsparcia możemy wyznaczyć w okolicy 33 zł. Natomiast zasięg wybicia mierzony amplitudą konsolidacji, która wynosiła 2,76 zł wychodzi w okolicy wsparcia na 32 zł, gdzie jest również ważne zniesienie 0,38.

Interwał dzienny, wykres roczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.