Dlaczego Wielka Hossa Pokoleniowa trwa w Polsce? Moje argumenty za kontynuacją mocnych wzrostów

Dlaczego Wielka Hossa Pokoleniowa w Polsce dzieje się właśnie TERAZ?

Oto kilka punktów mojej argumentacji 👇

1) Bardzo niskie wyceny - główny polski indeks akcji - WIG ma średnie P/E (cena/zysk) = 7,6 i P/BV (cena/wartość księgowa) = 0,95 (sic!) przy stopie dywidendy na poziomie 4% (źródło: GPW / Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ). Jest śmiesznie tanio w porównaniu do USA, gdzie S&P ma P/E = 20,4 i P/BV = 3,9. Nasdaq ma P/E = 28,7 i P/BV = 4,25! Tak zwany Shiller P/E (CAPE – cyklicznie skorygowana cena do zysków), który mierzy średni 10-letni wskaźnik P/E skorygowany o inflację, wynosi obecnie zaledwie 9,7 w porównaniu z aż 30 w USA i 20 w całej Europie!

2) Prognozowany na najbliższe 10 lat ogromny napływ kapitału głównie z PPK, które mają wesprzeć rynek kwotą aż 250 mln dolarów miesięcznie plus PPE, IKE i IKZE, funduszy inwestycyjnych oraz zupełnie nowe fundusze rodzinne, które mają prawie podwoić kwotę. Wspomnę tylko, że dzienne obroty na polskiej giełdzie wynoszą ok. 250 mln dolarów.

3) Rynki wschodzące wracają do gry po 12 latach względnej słabości wobec USA i reszty rynków rozwiniętych, teraz Polska przoduje z najlepszymi wynikami od dna w październiku 2022 r. – iShares EPOL ETF zyskał aż 44,8% od początku roku! 💪

4) Dolar amerykański wszedł w fazę osłabienia cyklu długoterminowego, w związku z czym rynki wschodzące osiągnęłyby lepsze wyniki niż rynki rozwinięte, podobnie jak miało to miejsce podczas hossy w latach 2003-2007, kiedy rynki Chin i Polski radziły sobie najlepiej.

5) Trwa proces offshoringu, w ramach którego duże międzynarodowe korporacje przenoszą swoje zakłady produkcyjne i centra danych z Azji do miejsc takich jak Polska - niezawodny sojusznik USA, członek UE i NATO. Ostatnio Meta, Google, Goldman Sachs i Intel przeniosły swoje siedziby do Polski, żeby wymienić tylko kilka.

6) Polska ma bardzo dobrze wykształconych, wykwalifikowanych pracowników, a ludzie są bardzo przedsiębiorczy. Przypominamy znaczną część Izraela i Korei Południowej, gdzie znajdowały się na początku XXI wieku.

7) Trwa proces reemigracji, a zamożni Amerykanie polskiego pochodzenia oraz emigranci z Irlandii, Wielkiej Brytanii i Norwegii wracają ze stolicą do Polski i planują tu spędzić resztę życia. Również dzięki Putinowi i rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy ogromną imigrację, głównie Ukraińców i Białorusinów.

8) Wreszcie – Polska jest członkiem UE i NATO i czerpie z tego ogromne korzyści – jesteśmy największym beneficjentem środków unijnych na odbudowę infrastruktury i inwestycje w zieloną energię oraz pierwsze elektrownie jądrowe w naszym kraju.)

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.