Dobry początek portfela amerykańskiego US TOP 3

Poniżej zestawienie moich transakcji i aktualny stan portfela (na dzień 01.02.2019) wraz z wynikami (zarówno w USD jak i PLN) - kliknij aby powiększyć:

Jakby ktoś nie wierzył, to wklejam też statement z biura maklerskiego czyli z XTB - kliknij aby powiększyć:

źródło: XTB

Jak widać, zainwestowałem 7 stycznia, praktycznie zaraz po otwarciu giełdy w Nowym Jorku,  w 3 spółki - Apple, Facebook i Take-Two Interactive. Obecnie wynik dolarowy to +12,7% bez uwzględnienia prowizji maklerskiej i podatku. Istotny dla mnie jest jednak wynik w PLN, bo przecież żyję w Polsce i wydaję złotówki - tu poszło gorzej, bo USD się delikatnie osłabił, przez co wynik na całym portfelu wynosi +11,3% (stan na 01.02.2019).

O powodach dla których podjąłem takie decyzje pisałem wcześnej tutaj - zachęcam do lektury poprzedniego artykuły poświęconemu mojemu porfelowi amerykańskiemu:

https://www.longterm.pl/Portfel-Us-Top-3.html

A teraz szybki przegląd 3 spółek znajdujących się w portfelu US TOP 3:

Apple

źródło:xStation

Kurs spółki ładnie odbił się od dołka i moment zakupu był dobry, aczkolwiek zbliża się wielkimi krokami na spotkanie ze średnią 15-tygodniową i zdziwiłbym się gdyby tak z marszu ją przeszedł. Spodziewam się korekty in retestu poprzedniego dołka. Spółka ma problem na największym rynku świata czyli w Chinach, gdzie jest dopiero na 4 miejscu i traci rynek, bo iPhony są za drogie. Wojna celna jaką wywołał Trump też nie pomaga a inne gałęzie jak iWatch nie rozwijają się tak szybko jakby tego sobie życzyli akcjonariusze. Dużo się mówi również o możliwym przejęciu Tesli i nie wiadomo jak na taką informację zareagowałby rynek.

Uważam, że luty może przynieść korektę ale długoterminowo jest to jak najbardziej atrakcyjna inwestycja. Spółka w przeszłości udowodniła, że potrafi wyciągać kolejne króliki z kapelusza, zatem pogłoski o "śmieci Apple" uważam za mocno przesadzone.

Facebook

źródło:xStation

Analogicznie jak w przypadku Apple, spodziewam się korekty ostatnich, bardzo mocnych wzrostów kursu ale nie przewiduję zejścia poniżej średniej 15-tygodniowej w okolicach 145 USD.

W przypadku Facebooka uważam, że rynek nie docenia wielu aspektów związanych z działalnością tego portalu społeczenościowego jak również przejętych przez niego Instagrama i Whatsupa. To są w tej chwili najlepsze zdaniem marketingowców kanały reklamowe na świecie. Massenger czy livechat to również kanały komunikacji, które mogą spokojnie wyprzeć tradycyjne telekomy a co to za problem aby Mark Zuckerberg rozpoczął transmitować seriale poprzez FB zarzynając Netflixa i Disneya? Idąc dalej może zacząć konkurować z Youtubem o miano następcy telewizji.

Take-Two Interactive

źródło:xStation

Poprzedni dołek z marca 2018 roku jest respektowany i obroniony zatem nie ma się zbytnio czego obawiać. Martwi nieco fakt, że kurs jest wciąż poniżej średnich 15 i 45-to tygodniowych.

Od strony fundamentalnej czekam na 6 lutego, kiedy to przed sesją spółka opublikuje dane za poprzedni kwartał, uwzględniające sprzedaż swojego hitu czyli Red Dead Redemption 2! Wtedy oczekuję mocnego boosta, podobnego jaki miał miejsce na akcjach Facebooka po opublikowaniu wyników.

Podsumowanie:

Kiedy 7 stycznia kupowałem akcje tych 3 podmiotów amerykańskich, potraktowałem to tak, jakby generał wysyłał zwiadowcę przed ważną bitwą. Takie delegowanie niewielkiej części kapitału motywuje mnie bardziej do obserwacji spółek, zgłębiania ich działalności, śledzania informacji z ich branż a także analizy zachowania prezesów.

Po pierwszym miesiącu jest według mnie zdecydowanie za wcześnie na stwierdzenie, że można dokonać bardziej odważniejszej szarży i zaangażować większy kapitał. Czekam zatem na spodziewaną korektę w tym miesiącu i po niej, mam nadzieję,  poznam prawdziwą kondycję tych spółek.

Jeśli chcesz inwestować w akcje amerykańskie na Wall Street to możesz otworzyć rachunek w XTB, z którego ja korzystam - poniżej mój link afiliacyjny:

Otrzymuję wynagrodzenie od XTB za każdy otworzony rachunek ale nie wpływa to absolutnie na warunki jakie oni Tobie oferują. Uważam zupełnie obiektywnie, że oferta akcji zagranicznych jest po prostu bardzo korzystna (tylko 0,12% prowizji a dywidendy są wypłacane po potrąceniu podatku z kraju pochodzenia).

Z inwestorskim pozdrowieniem,

Albert "Longterm" Rokicki

Email: kontakt@longterm.pl

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Twitter: https://twitter.com/Longterm44

Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

A co jeśli jesteśmy w roku 1987?

czas czytania: 3 min.

Apple, Facebook and Take-Two still going strong

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.