Mercator wraca do gry?

Wczoraj po sesji spółka podała szacunkowe wyniki za trzeci kwartał. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 18,4 mln wobec 39,5 mln zysku netto w trzecim kwartale 2021 roku oraz wobec 9,8 mln zł straty w drugim kwartale roku 2022. Wynik jest więc gorszy rok do roku ale lepszy kwartał do kwartału. Rynek z entuzjazmem przyjął powrót spółki do generowania zysków. Podczas dzisiejszej sesji kurs urósł o 25,71%.

Z perspektywy długoterminowej wciąż jest tu trend spadkowy. Kurs wybił dołem z konsolidacji ale zatrzymał się na wsparciu w okolicy 40 zł. Pozytyw jest taki, że wybicie jak na razie nie spowodowało kontynuacji trendu ale obecnie kurs walczy o negację tego wybicia. Biorąc pod uwagę siłę dzisiejszych wzrostów negacja ta może się udać. Pojawia się więc szansa na ewentualną sprężynę. Byłe wsparcie w okolicy 50 zł jest teraz kluczowym oporem. Jego przebicie będzie oznaczało powrót do konsolidacji. Kolejnym kluczowym oporem będzie górne ograniczenie konsolidacji w okolicy 80 zł. Jak widzimy strefa tej konsolidacji jest bardzo szeroka i w jej ramach mogą być bardzo duże wahania. Ewentualna zmiana trendu długoterminowego na wzrostowy może się odbyć po wybiciu górą z konsolidacji. Na razie do tego jeszcze długa droga aczkolwiek na samej zmienności w ramach tej konsolidacji można już dużo zarobić. Zmienność jest jednak mieczem obosiecznym i można też na niej dużo stracić. Dlatego ewentualne wchodzenie w spółki po tak mocnych świecach wzrostowych powinno być ostrożne a ilość kapitału na tę pozycję tak dobrana żeby nieudane wejście nie wyrządziło zbyt dużych szkód na całym portfelu.

Interwał tygodniowy, wykres dwuletni:

Jeśli ktoś był czujny i wszedł dzisiaj rano to po tak mocnych wzrostach może już ustawić stop lossa na plusie. Kto nie zdążył to niestety się nieco spóźnił. Teraz kurs jest na oporze. Widać dużą siłę więc opór może zostać przebity. Po takich mocnych wzrostach, jutro możliwe jest wysokie otwarcie z luką. Jeśli tak się stanie, to po wysokim otwarciu możliwa będzie realizacja zysków i być może gra na domknięcie luki. Oczywiście jest to jeden ze scenariuszy, który nie musi się zrealizować. Z pewnością wchodzenie na jutrzejszej sesji nie będzie łatwe. Kolejny opór może być w okolicy 58 zł.

Jeśli jednak opór nie zostanie jutro przebity i kurs się cofnie, to najbliższe wsparcie może być w okolicy 45-47 zł. Takie cofnięcie mogłoby być korzystne dla czających się na wejście. Utworzenie dołka w okolicy 45-47 zł mogłoby zrobić prawe ramię potencjalnej oRGR.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.