My już spadliśmy. Teraz czas na USA?

Początek tego roku nie był zbyt dobry dla WIGu. S&P 500 jest jak na razie nieco mocniejszy, ponieważ przynajmniej nie spada. Jednak na wzrosty nie ma również siły. Przyczyną jest wysoki poziom wykupienia, po mocnych wzrostach jakie trwały od października oraz bardzo istotny poziom oporu, czyli szczyt z przełomu 2021 i 2022 roku, który jest jednocześnie ATH. Nie wiemy jak zamknie się świeca miesięczna, ale jak na razie pokazuje ona zatrzymanie w ważnej strefie. Jeśli miałoby teraz dojść do cofnięcia, to wsparcie na interwale miesięcznym będzie w okolicach 4600.

Interwał miesięczny, wykres trzyletni:

Na interwale dziennym widzimy, że kurs trzykrotnie próbował przebić ATH ale jak na razie, się to nie udało. Mamy więc groźbę potrójnego szczytu. Nie musi to jeszcze oznaczać zmiany trendu na spadkowy, gdyż póki co, można uznać, że trwa konsolidacja zaznaczona w niebieskim prostokącie. Za kluczowe wsparcie można uznać dołek w okolicach 4683. Jeśli zostałby on przebity, to po wybiciu dołem z konsolidacji rzeczywiście mogłoby dojść do zmiany trendu na spadkowy. Nieco bliżej można jeszcze wyznaczyć lokalne wsparcie, wewnętrzne w ramach trendu bocznego, które znajduje się w okolicach 4730-4740. Jeśli natomiast kurs wybiłby górą z konsolidacji, przebijając przez opór w okolicach 4800, wtedy mielibyśmy sygnał kontynuacji trendu wzrostowego. Pytanie jednak czy przed kontynuacją hosssy amerykańskie byki nie powinny trochę dłużej odpocząć żeby zmniejszyć poziom wykupienia.

Interwał dzienny, wykres półtoramiesięczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.