Oszczędzaj na emeryturę!

Choć już wcześniej byłem wielkim orędownikiem samodzielnego oszczędzania na emeryturę, to teraz postanowiłem, że nie spocznę zanim nie wyedukuje polskiego społeczeństwa i nie uświadomię tej potrzeby każdemu Polakowi, którego będę miał okazję spotkać na mojej drodze. Stare ludowe powiedzenie mówi "UMIESZ LICZYĆ? LICZ NA SIEBIE" i to przesłanie idealnie wpisuje się w sytuację przyszłego emeryta w Polsce. Przez ostatnie miesiące było dosyć sporo szumu w mediach w kwestii wyboru pomiędzy ZUS i OFE, ale to nie ma większego znaczenia. Pomimo tego że byłem i jestem wielkim zwolennikiem OFE, to jestem również realistą i pragmatykiem i wiem że ze składki wynoszącej 2,92% zarobków, nie da się po prostu wyczarować godnej emerytury w przyszłości (do OFE trafia 2,92% całości zarobków czyli 15% całości składki emerytalnej, która wynosi 19,5%). Bez względu na to czy wybraliśmy OFE czy ZUS, to nie ma co liczyć na jakieś kokosy w przyszłości i trzeba się z tym jak najszybciej pogodzić. Według prognoz ekonomistów, już w najbliższej przyszłości nasze emerytury będą stanowiły zaledwie około 30% naszych zarobków. Obecnie wobec średniej krajowej na poziomie ok. 3600 zł, byłoby to 1200 zł... Jeszcze gorzej prezentować się będzie przyszłość dla osób, które mało zarabiały, chorowały lub pracowały na umowach śmieciowych: "Dla osób, które mało zarabiały, pracowały na umowy o dzieło, chorowały, słowem - zebrały mało pieniędzy na koncie emerytalnym, przyszła emerytura może oznaczać 300-400 zł miesięcznie". Read more: http://wyborcza.pl/1,97654,15078029,Kto_bedzie_mial_prawo_do_emerytury_minimalnej.html#ixzz3BfgsKCjZWARTO JUŻ TERAZ UZMYSŁOWIĆ SOBIE FAKT, ŻE PO PRZEJŚCIU NA EMERYTURĘ STANDARD NASZEGO ŻYCIA ULEGNIE DRASTYCZNEMU OBNIŻENIU, O ILE OCZYWIŚCIE DOBRZE SIĘ PRZEDTEM NIE ZABEZPIECZYMY. Wyobraź sobie że od jutra Twoje miesięczne dochody redukują się do 30% tego co obecnie zarabiasz. Teraz podlicz swoje miesięczne koszty (jedzenie, prąd, gaz, czynsz, kredyt, telefon, internet, TV, wyjścia do kina/teatru/sport, książki, muzyka) Boli? Boli...ale musi boleć żebyś zrozumiał. A pamiętaj że w starszym wieku będziesz potrzebował więcej leków i częściej będziesz korzystał ze służby zdrowia. I co? Chcesz czekać na wizytę 4 miesiące lub dłużej???  - z pewnością będziesz chciał skorzystać z prywatnej przychodni lub szpitala ale na to będziesz potrzebował pieniądze. Dlatego już wiem, że moją życiową misją będzie uświadamianie ludziom potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia się na emeryturę. Nie chcę liczyć ani na Państwo, ani na OFE, ani tym bardziej na moje dzieci czy wnuki! To ostatnie napawa mnie wręcz obrzydzeniem i wolałbym popełnić samobójstwo niż obciążać finansowo moich bliskich. Kiedy zatem Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) zaproponowało mi przyłączenie się do ich nowej akcji "OSZCZĘDZAJ NA EMERYTURĘ" bez wahania podjąłem wyzwanie i przesłałem im linki do moich artykułów z cyklu "PORTFEL AKCJI DYWIDENOWYCH".

oszczedzaj-na-emeryture-500

Starość, to podobno obok dzieciństwa, najbardziej szczęśliwy okres w ludzkim życiu. Dzieci są już dawno odchowane, pojawiają się wnuki, które bardzo cieszą, a których nie trzeba przecież wychowywać i widzi się je raz na jakiś czas, nie trzeba pracować, ma się mnóstwo wolnego czasu - NIE POZWÓL ABY PROBLEMY NATURY MATERIALNEJ ZEPSUŁY TEN OKRES SZCZĘŚLIWEJ JESIENI ŻYCIA!

GERMANY-WEATHER-POPULATION-FEATURE

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Uwaga na obligacje!

czas czytania: 6 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 01-05.09.2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.