Spółki prowzrostowe na tydzień 01-05.09.2014

Łącznie po dwóch latach i 10 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje dały 45,03% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie, referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 29,06%. Uzyskany przez portfel zysk jest wyższy o 55% niż wynik szerokiego indeksu WIG, uzyskany w tym samym czasie.

Pierwsza edycja 2012/2013 zakończyła się wynikiem 24,7%

Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%

Obecnie po 10 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel przyniósł stratę wysokości 4,55% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG stracił 2%, a WIG20 stracił 1,87%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? Miesiąc temu, zdecydowałem się zmienić strategię i dołączyć do portfela dwie duże spółki z WIG20: KGHM i PZU. Obie znalazły się również w moim portfelu spółek dywidendowych <link>.  Nie widzę powodu aby zmieniać skład portfela.  Zakładam że do końca września mam czas na odrobienie strat, a potem prawie 9 miesięcy na wypracowanie ładnego zysku do końca III edycji (czerwiec 2015). W portfelu znajdują się obecnie: ATM Grupa, KGHM i PZU. ATM Grupa wypłaca ładną dywidendę, w tym roku stopa dywidendy wyniosła 4,72%, ponadto pokazała bardzo dobre wyniki za II kwartał - zysk netto wzrósł o 374% w stosunku do roku ubiegłego, natomiast zysk operacyjny wzrósł o 338%. Spółka zdołała zwiększyć przychody o 28%. KGHM czerpie korzyści ze stosunkowo taniej wyceny fundamentalnej oraz rosnącej ceny miedzi - surowca, który wydobywa w zdecydowanie największej ilości. Niebawem ruszy miejmy nadzieję, pełną parą nowa kopalnia w Chile - Sierra Gorda (planowany termin to wrzesień tego roku). Prezes spółki - Herbert Wirth będzie zadowolony dopiero jak kurs KGHM osiągnie cenę 200 zł (tak wypowiedział się w jednym z wywiadów), natomiast Espirito Santo wydało rekomendację "kupuj" z ceną docelową 156 zł. Wyniki spółki za II kwartał okazły się być powyżej oczekiwań analityków. Słowem - jest pod co grać. PZU przeprowadził bardzo korzystne przejęcia (między innymi Link4 oraz mniejszych ubezpieczycieli na Litwie, Łotwie i Estonii), ponadto pokaże z pewnością bardzo dobre wyniki za II kwartał ze względu na hossę na obligacjach - PZU na koniec I kwartału posiadał pakiet obligacji rządowych wartości 34 mld zł. Działalność inwestycyjna znacząco zatem poprawi wynik. Od strony analizy technicznej - piękny długoterminowy trend wzrostowy poparty również golden crossem (mnie obecna sytuacja bardzo przypomina tę z połowy 2012 roku). W portfelu znajdują się obecnie: ATM Grupa, KGHM i PZU. Na koniec porównanie performancu portfela względem indeksu WIG od początku 2013 roku (czerwona linia - portfel Longterm, niebieska linia - WIG):

long vs wig od pocz. 2013 4

oraz od początku inwestycji czyli od 22 czerwca 2012:

long vs wig od pocz. 2012 4

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN (SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM!)

:-)

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-) CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA? Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie

:-)

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela (KLIKNIJ NA PONIŻSZĄ IKONKĘ „f”):

FACE

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank:

Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>: ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE GIEŁDOWE

650x292_2 (1)

Dostępny jest raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za II kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

Oszczędzaj na emeryturę!

czas czytania: 3 min.

Ranking najlepszych 18 spółek po wynikach za I półrocze 2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.