Patentus na górnym ograniczeniu konsolidacji.

Dzisiaj akcje Patentusa mocno urosły po informacji o dywidendzie w wysokości 0,50 zł. W trendzie jednak nic się nie zmieniło. Kurs cały czas porusza się w konsolidacji, która trwa od sierpnia zeszłego roku. Jej amplituda jest wysoka i waha się od około 3 zł do około 5,20 zł. Dzisiaj kurs zatrzymał się w pobliżu górnego ograniczenia tej konsolidacji. Jest to kluczowy opór. Po górnym cieniu świecy widzimy, że przy oporze pojawiła się lekka reakcja podaży, jednak nie zmienia to faktu, że dzisiejsza sesja należała do byków.

O tym czy uda się przebić opór mogą zadecydować wyniki za I kwartał, które poznamy jutro. Nie wiemy czy będzie to przed sesją czy po sesji. Jeśli wyniki będą dobre, to rynek może uwierzyć, że wysoka dywidenda za poprzedni rok nie jest jednorazowa. Wtedy byłaby szansa żeby wybić górą z konsolidacji i kontynuować trend wzrostowy, jaki tu trwa od wielu lat. Jeśli natomiast wyniki okażą się słabe, to kurs prawdopodobnie cofnie się od oporu i dalej będzie przebywać w trendzie bocznym. Przez jakiś czas może być jeszcze utrzymywany przez dywidendę, ale jeśli okaże się ona trudna do powtórzenia, to po odcięciu mogą zacząć się problemy.

Przyjmuje się, że im konsolidacja jest dłuższa i im wyższą ma amplitudę, tym ruch po wybiciu również powinien być dłuższy. W przypadku Patentusa konsolidacja jest dosyć długa, ponieważ trwa od sierpnia zeszłego roku, a jej amplituda jest bardzo wysoka i wynosi około 2,18 zł. Jeśli więc udałoby się wybić górą, to byłaby szansa na mocny impuls wzrostowy. Zasięg wybicia mierzony wysokością amplitudy (2,18 zł), wychodzi w okolicach 7,40 zł.

Interwał dzienny, wykres dziesięciomiesięczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Darmowy kurs inwestycyjny z XTB

źródło: xtb.com

We współpracy z XTB Albert ‘Longterm’ Rokicki przygotował również darmowy kurs inwestowania, podczas którego dowiesz się:

  • Na co zwracać uwagę przy selekcji spółek do portfela inwestycyjnego
  • Jakich błędów wystrzegać się przy samodzielnym inwestowaniu w spółki giełdowe
  • Jak rozpoznawać nadejście cykli giełdowych (hossa-bessa)
  • Jak poznać realną wartość wewnętrzną spółki giełdowej (nie mylić z ceną na giełdzie czy kapitalizacją!)

Prócz kursu od Alberta Rokickiego, otrzymasz w pakiecie również inne kursy, przygotowane przez specjalistów. Wiedza ta poprawi Twój komfort podczas inwestowania, niezależnie czy zdecydujesz się wyjść ze swoim portfelem za granicę, czy jednak pozostaniesz na naszym polskim podwórku.

>> Sprawdź szczegóły kursu<<

Załóż konto w XTB i korzystaj z braku opłat prowizyjnych od kupna i sprzedaży akcji i ETF przy obrocie do 100 000 euro miesięcznie.

>> Załóż konto z XTB i inwestuj w ETFy, akcje zagraniczne oraz z polski w jednym miejscu. Bez opłat transakcyjnych przy obrocie do 100 000 EUR miesięcznie. <<

Za promocję XTB otrzymujemy wynagrodzenie, które w żaden sposób nie wpływa na Twoje warunki umowy z nimi.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.