Podatku Sasina nie ma ale odbicia też nie.

Dzisiaj o godzinie 13:55 na portalu RMF 24 pojawiła się informacja że rząd ma zrezygnować z podatku od nadmiarowych zysków zwanego potocznie "podatkiem Sasina". Uznano, że podatek ten jest niepotrzebny, gdyż ten sam efekt uzyskano projektami dwóch ustaw. Pierwsza ustawa mówi o częściowym zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych a druga o maksymalnej cenie prądu dla małych i średnich firm, samorządów oraz szkół i szpitali.

O ile wcześniejsze informacje o wprowadzeniu nowego podatku spowodowały mocne spadki na giełdzie, to  dzisiejsza nie doprowadziła do odbicia, mimo że kurs WIG-u znajduje się na wsparciu. Ostatecznie indeks ten obniżył się podczas dzisiejszej sesji o -0,32%. Jest to niestety potwierdzenie słabości rynku i w takiej sytuacji trudno mieć nadzieje na odwrócenie trendu spadkowego. Kurs znajduje się poniżej linii trendu, rysowanej od sierpniowego szczytu, która jak na razie skutecznie spycha go w dół. Cała nadzieja byków jest zatem w obronie poprzedniego dołka. Jeśli zostanie on przebity, mimo dzisiejszej korzystnej informacji, będzie to kolejne potwierdzenie słabości oraz sygnał kontynuacji bessy.

WIG

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Na interwale godzinowym widzimy, że reakcja rynku na informacje była tylko chwilowa. Świeca z godziny 14, czyli tuż po jej ogłoszeniu, była biała ale raczej niedługa. W kolejnych godzinach zabrakło sił na wzrosty.

WIG

Interwał godzinowy, wykres dwutygodniowy:

Niektóre ze spółek w ogóle nie zareagowały na dzisiejsze informacje, natomiast na innych reakcja była całkiem mocna ale chwilowa. Do przeglądu wybrałem 3 spółki, które przed „podatkiem Sasina”, mimo bessy na szerokim rynku, były w trendach wzrostowych, jednak ostatnio trendy te zaczęły się załamywać.

Arctic Paper

Tutaj odbicie było całkiem niezłe. Na świecy jest górny cień ale na tyle niewielki, że wciąż ma ona wymowę pozytywną. Kurs po sporych spadkach wybił górą z konsolidacji, co daje szansę na zakończenie korekty. Odbiciu towarzyszył podwyższony wolumen. Aktualnie kurs zatrzymał się na strefie oporu w okolicy 18 zł oraz górnej linii kanału. Na ten kanał trzeba uważać. Jeśli nie uda się wybić z niego górą,  a kurs cofnie się i następnie wybije z niego dołem, to może tu być flaga trendu spadkowego. Jeśli jednak odbicie się uda i nowego podatku rzeczywiście nie będzie, to być może kurs powróci na ATH w okolicy 23 zł.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Na interwale godzinowym widzimy, że cały dzisiejszy wzrost, to świeca z godziny 14 czyli po pojawieniu się informacji. W kolejnych godzinach kurs spadał ale nie zanegował wybicia. Obronione zostało wsparcie w okolicy 17,90 zł w miejscu gdzie wcześniej była strefa oporu. Najbliższym oporem jest teraz maksimum świecy wybiciowej w okolicy 18,50 zł, a później strefa luki w okolicach 18,70-19,05 zł.

Interwał godzinowy, wykres miesięczny:

Bumech

Na Bumechu sytuacja wygląda o tyle ciekawie, że spore wzrosty zaczęły się już 3 października. Kurs przebił spadkową linię trendu oraz opór w okolicy 58 zł, co dawało szansę na zakończenie korekty spadkowej. 6 października pojawiła się informacja o zakupie znacznych zakupów akcji przez największego akcjonariusza. Wczorajsza świeca odbiła od wsparcia w okolicy 58 zł, co dało sygnał do kontynuacji ruchu wzrostowego. Dzisiaj byki poszły za ciosem i sprzyjała im informacja o braku „podatku Sasina”. Nie zdołały jednak przebić oporu w okolicy 70 zł i na świecy zrobił się dosyć spory górny cień. Nie wygląda ona dobrze ale nie przesądza jeszcze o spadkach. Jeśli kurs nie spadnie poniżej wsparcia w okolicy 57-58 zł, to trwający od 3 października ruch wzrostowy może być wciąż aktualny.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Na interwale godzinowym, podobnie jak w przypadku poprzedniej spółki, widzimy że za cały dzisiejszy wzrost odpowiada jedna świeca z godziny 14, która była reakcją na plotki o wycofaniu się z podatku. Kolejne świece były niestety spadkowe. Nie udało się przebić oporu w okolicy 70 zł i pojawia się ryzyko podwójnego szczytu. Świeca wybiciowa nie została jednak zanegowana. Kurs zatrzymał się na wsparciu w okolicy 65 zł i jeśli od niego odbije, to możliwa będzie kolejna próba ataku na 70 zł. Jeśli obecne wsparcie zostanie przełamane, to kolejne może być w okolicy 62,50 - 63 zł. Jego przełamanie oznaczałoby równocześnie zanegowanie świecy wybiciowej i byłaby to negatywna informacja.

Interwał godzinowy, wykres dwutygodniowy:

Votum

Była to również jedna ze spółek, które mocno rosły tuż po informacji o rzekomym wycofaniu się rządu z „podatku Sasina”. Ostatecznie jednak kurs zamknął się tylko 2,19% na plusie, czyli duża cześć z tych wzrostów została zjedzona w kolejnych godzinach sesji. Efektem tego jest świeca ze sporym górnym cieniem na zniesieniu 0,38, co stawia pod znakiem zapytania dzisiejsze wybicie z lokalnej konsolidacji.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

Na interwale godzinowym również widzimy wybicie o godzinie 14. Kolejne świece praktycznie w całości je zjadły. Jak na razie jednak świeca wybiciowa nie została zanegowana. Aktualnie kurs jest na wsparciu w okolicy 35 zł. Były opór działa teraz jako wsparcie a spadkową świecę z godziny 16 możemy uznać za cofnięcie po wybiciu, które miało prawo się wydarzyć. Z punktu widzenia byków dobrze by było żeby wsparcie zostało obronione,co dawałoby szansę na kontynuację wzrostów. W przypadku jego przełamania, dzisiejsze wybicie może zostać zanegowane.

Interwał godzinowy, wykres trzytygodniowy:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
czas czytania: 2 min.

ABC Inwestowania - jutro rusza darmowa konferencja on-line!

czas czytania: 2 min.

Akcje ATrakcje: XTB

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.