Polska nadwyżka handlowa zbliża się do 1 mld Euro

W kwietniu obecnego roku, dodatni bilans handlowy naszego kraju wyniósł aż 856 mln Euro, co stanowiło wzrost o 226 mln w stosunku do kwietnia 2013 roku (+ 36% r/r). Natomiast wobec poprzedniego miesiąca - marca, nadwyżka wzrosła aż 80%! Miesiąc wcześniej wyniosła "zaledwie" 475 mld Euro, co najwyraźniej spowodowane było głównie zamieszaniem za naszą wschodnią granicą. W każdym bądź razie eksport wzrósł rok do roku o prawie 7%, co korzystnie wpłynie na wynik wzrostu PKB w II kwartale. Sądząc po tym fenomenalnym wyniki naszego eksportu, można już teraz spodziewać się wzrostu polskiego PKB bliżej 4% w obecnym kwartale. Gospodarka pędzi zatem pełną parą, co jak na razie zupełnie nie jest dostrzegane przez giełdę akcji. Czy taki stan rzeczy stanowi okazję inwestycyjną czy nie - na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy odpowiedzialny za swoje czyny inwestor. Kiedy we wrześniu ubiegłego roku pisałem że polska nadwyżka wyniesie w przyszłości nawet 1 mld Euro, nie spodziewałem się że może to nastąpić tak szybko. Czy już jesteśmy zatem eksportowym tygrysem? Za wcześnie jeszcze aby o tym mówić ale w perspektywie roku - dwóch takie sformułowania nie powinny już nikogo ani dziwić ani śmieszyć - to będzie stwierdzenie faktów. Link do pełnego raportu NBP o bilansie płatniczym w kwietniu: http://www.nbp.pl/statystyka/wstepne/bilansplatniczy.pdf Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższym artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 4 min.

Mostostal Warszawa - analiza spółki

czas czytania: 5 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 16-20.06.2014

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.