PRZED SESJĄ 28.06

Przyjrzyjmy się jednak może szerszemu wskaźnikowi jakim jest WIG:

Jak widać na szerokim rynku hossa już ewidentnie ale oczywiście nie warto zapeszać i ogłaszać jej oficjalnie przy tak wielkich problemach trapiących wciąż światową gospodarkę. Rynek przypomina chorego człowieka, który choruje już naprawdę bardzo długo i nie warto się już zakładać o to jak długo będzie jeszcze leżał w łóżku z temperaturą. W tej chwili według mnie zaczynają się zakłady o to kiedy w końcu wstanie na nogi. Dzisiaj o godz. 14 30 naszego czasu będziemy mieli bardzo istotne dane - NOWE ZASIŁKI DLA BEZROBOTNYCH (Initial Claims), które uważam że najlepiej przedstawią nam kondycję kurującej się wciąż największej gospodarki świata - USA. Oczekiwania są na poziomie 385 tyś. (poprzednio 387 tyś.). Ja również zawsze z uwagą sprawdzam liczbę osób które pobierają ten zasiłek po raz kolejny (Continuing claims), które poprzednio wyniosły 3299 tyś. Oczekuje lepszych danych od consensusu i stawiam na jedynie 377 tyś. nowych wniosków i mocny spadek ludzi kontynuujących pobieranie zasiłku. To powinno pomóc giełdzie akcji gdyż zapanuje przekonanie że być może gospodarka poradzi sobie sama, bez konieczności kolejnej pomocy ze strony FED. Taka jest moja prognoza ale czy się sprawdzi to się okaże już dzisiaj po południu. Z innej beczki - ciekawe czy dzisiaj będziemy mieli na rentowności hiszpańskich obligacji taki sam efekt jaki poprzednio obserwowaliśmy po wygranej Portugalii nad Czechami. Wtedy rentowności portugalskie mocno spadły osiągając po raz pierwszy od kilku lat poziom poniżej 10%. Na koniec przegląd spółek prowzrostowych na ten tydzień: Cormay - już 13% na plusie w tym tygodniu - możliwa korekta ostatniego rajdu. Rovese - rewelacyjny wynik +19,6% w 3 sesje a momentami był już +25% wczoraj. Być może korekta się przeciągnie ale ogólnie spółka wykazuje symptomy wychodzenia z piekła jaki przysporzyła swoim akcjonariuszom w zeszłym tygodniu. Skotan - wciąż trwa konsolidacja ponad 4 zł i to może według mnie jeszcze trochę potrwać.

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

PRZED SESJĄ 27.06

czas czytania: 2 min.

Przed sesją 29.06.2012

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.