Rebelia byków na gamingu.

Na GPW wciąż mamy bessę i jak na razie nie widać żadnych sygnałów jej zakończenia. Dzisiejsze informacje o planach wprowadzenia podatków od nadzwyczajnych zysków jeszcze bardziej pogorszyły złą sytuację. Uderzają one bowiem w spółki, które korzystają na obecnych zawirowaniach gospodarczych. Trendy wzrostowe na wielu z nich zaczęły się załamywać już wcześniej, ponieważ już od pewnego czasu mówiło się o potrzebie wprowadzenia tego typu podatków. Coraz trudniej więc znaleźć atrakcyjne spółki do inwestowania, skoro nawet te które  do tej pory radziły sobie z bessą, wyraźnie tracą siły.

CD Projekt

Pewne wyjątki można jednak znaleźć. Podczas dzisiejszej sesji szczególnie wyróżniały się akcje CD Projektu, które urosły aż o 13,47%, co na słabym rynku musi robić wrażenie. Dla wielu spółek gamingowych bessa trwa już prawie dwa lata. Za jej symboliczny początek można przyjąć nieudaną premierę Cyberpunka 2077 z grudnia 2020 roku. Od tego czasu do wrześniowego dołka kurs CD Projektu spadł aż o ponad 83% procent. Aktualnie jednak sytuacja w spółce zaczyna się poprawiać. Ostatnio pojawiły się dwie pozytywne informacje. 7 września spółka podała wyniki, które były lepsze od konsensusu analityków. Natomiast 13 września na platformie Netflix odbyła się premiera serialu anime Cyberpunk: Edgerunners. Spowodowała ona wzrost zainteresowania grą Cyberpunk 2077. Peak graczy na portalu steam był najwyższy od stycznia 2021 roku. Trzeba jednak przyznać, że mogła się do tego również przyczynić przecena gry o 50%. Aktualnie promocja się już zakończyła. Liczbę grających w Cyberpunka 2077 można śledzić na stronie: https://steamdb.info/app/1091500/graphs/

Widzimy tutaj, że w niedzielę maksymalnie grało ponad 130 tys. osób. Teraz jednak liczba ta zaczyna opadać.

W Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF wciąż można znaleźć 7 krótkich pozycji. Są to transakcje, które przynoszą zyski kiedy kurs spada i straty kiedy kurs rośnie. Oznacza to, że wciąż jest tu sporo niedźwiedzi. Aż 5 z tych 7 pozycji jest stosunkowo nowa. Dwie zostały zajęte pod koniec sierpnia a 3 we wrześniu. Oznacza to, że ich właściciele mają w tej chwili stratę.

Aktualny rejestr krótkich pozycji można śledzić na tej stronie:

https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/start2OuterView.xhtml

Dlaczego to jest ważne? Duża ilość krótkich pozycji wcale nie musi oznaczać, że kurs musi spadać. Jeśli będą wzrosty, to posiadacze krótkich pozycji będą musieli je zamykać, po to żeby ciąć straty albo realizować zyski, które jeszcze zostały. Wtedy kurs może rosnąć jeszcze bardziej. Jest to zjawisko zwane short squeeze. Na CD Projekcie coś takiego było już na początku roku 2021, czyli tuż po nieudanej premierze Cyberpunka 2077. Wtedy, w ciągu kilku sesji, kurs wzrósł prawie o 60%.

Interwał dzienny, wykres z początku roku 2021:

Aktualna sytuacja techniczna na kursie CD Projektu jest bardziej korzystna dla byków niż niedźwiedzi. 7 września, w dniu publikacji lepszych od oczekiwań wyników, został uformowany dołek. Następnie doszło do odbicia, które przełamało opór w okolicy 87 zł, negując jednocześnie wybicie dołem z 22 sierpnia. Negacji wybicia towarzyszyła pozytywna dywergencja na DP MACD. Później kurs wybił górą z kanału spadkowego. W kolejnych sesjach mieliśmy cofnięcie po wybiciu, które uformowało jednocześnie prawe ramię odwróconej głowy z ramionami. Dzisiaj kurs przebił linię szyi. Mamy więc sygnały odwrócenia trendu spadkowego. Obecne wzrosty potwierdzone są wysokimi wolumenami, co dodaje im wiarygodności. W tej chwili kurs zatrzymał się na strefie oporu w okolicy 103-105 zł. Jeśli zostanie ona przebita, to kolejny opór może być w strefie 114-115 zł, a następny w okolicy 125 zł. W okolicy 121 zł wychodzi 58% od dołka, co odpowiadałoby poprzedniemu short squeeze z początku 2021 roku. Jeśli dojdzie do cofnięcia po dzisiejszym wybiciu, to najbliższym wsparciem jest teraz przebita właśnie strefa oporu w okolicy 95-97 zł. Jak po każdym wybiciu, ma ona prawo zostać przetestowana. Kolejne wsparcie to dołek w okolicy 86 zł, a kluczowe wsparcie to dołek z 7 września w okolicy 77 zł. Jego ewentualne przebicie może oznaczać kontynuację długoterminowego trendu spadkowego. Na razie pojawiła się szansa na zmianę trendu albo przynajmniej korektę wzrostową, choć trzeba też pamiętać, że jeśli dojdzie do szybkiego wzrostu spowodowanego short squeezem, to później kurs może też równie szybko powrócić do spadków, tak jak miało to miejsce w roku 2021. Różnica jest jednak taka, że dzisiaj CD Projekt jest dużo tańszy niż wtedy.

Interwał dzienny, wykres aktualny:

Farm 51

Kolejną ciekawą spółką gamingową, która bardzo dobrze zachowuje się we wrześniu jest Farm 51. Pojawiły się tu niedawno dwie informacje. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany partnera w zakresie wydania gry World War 3, a druga  rozpoczęcia otwartych beta testów tejże gry. Obie z nich zostały podane w piątek i wtedy doszło do bardzo mocnego wybicia potwierdzonego wysokim wolumenem. Wcześniej już kurs przebił spadkową linię trendu rysowaną od marcowego szczytu, a następnie wybił z konsolidacji trwającej od końca lipca. Dzisiejsza czarna świeca przyniosła cofnięcie. Jest ona jednak inside barem i jak na razie nie zmienia układu na spadkowy. Najbliższy opór mamy w tej chwili w okolicy 50 zł. Górne cienie świec pokazują, że zadziałał on dwa razy zarówno podczas dzisiejszej jak i piątkowej sesji.  Jeśli zostanie on przebity, to możliwy będzie dalszy wzrost. Wtedy kolejny opór może być w okolicy 52-53 zł, a następny to okolice szczytu z marca. Natomiast najbliższe wsparcie jest aktualnie w okolicy 44-45 zł. Kurs się dzisiaj na nim zatrzymał, choć w trakcie sesji było ono przełamane ale świeca została wyciągnięta. Mieliśmy zatem częściową realizację zysków, po ostatnich mocnych wzrostach ale widać, że byki próbują bronić się przed głębszym cofnięciem. Jeśli jednak dojdzie do przebicia tego wsparcia, to kurs może zejść w okolice 38-39 zł, robiąc tzw. cofnięcie po wybiciu. Kluczowym wsparciem jest natomiast dołek w okolicy 32 zł. Jego ewentualne przebicie mogłoby oznaczać powrót kursu do trwającego od marca trendu spadkowego.

Interwał dzienny, wykres roczny:

CI Games

I na zakończenie aktualizacja sytuacji na CI Games. O spółce tej pisałem na łamach Longterm.pl 20 września. Trudno tu mówić o rebelii byków, gdyż mimo bessy cały czas trwa trend wzrostowy. Po przebiciu oporu w okolicy 2,20 zł kurs wybił z trwającej dwa lata konsolidacji. Aktualnie zatrzymał się na kolejnym oporze w okolicy 2,50-2,60 zł. Układ świec tygodniowych jest wzrostowy. Jeśli obecny opór zostanie przebity, to otworzy się droga w kierunku szczytu na 3-3,30 zł.

Interwał tygodniowy, wykres sześcioletni:

Na interwale dziennym mamy dwuświecową konsolidację w strefie oporu. Strefa ta pokrywa się z zniesieniem 2 mierzenia formacji diamentu, o oznacza potencjalny zasięg wybicia. Po dolnym cieniu dzisiejszej świecy widać, że doszło częściowej realizacji zysku. Była groźba powrotu do wsparcia w okolice 2,16-2,23 zł. Takie cofnięcie po wybiciu nie byłoby niczym nadzwyczajnym. Jak na razie udało się jednak tego uniknąć i kurs został wyciągnięty. Być może pomogła w tym silna postawa CD Projektu. Spółka ta jest największym komponentem indeksu WIG - Gry, więc może być ona lokomotywą dla całego sektora. Aktualnie najbliższym lokalnym oporem jest maksimum świecy z piątku w okolicy 2,605 zł. Jeśli uda się je przebić możliwa będzie kontynuacja wzrostów. Za najbliższe wsparcie można natomiast uznać minima świecy z czwartku, bowiem w tych okolicach nastąpiło dzisiejsze wciągnięcie kursu. Jeśli zostaną one przebite, to kurs może jednak przetestować wsparcie na 2,16-2,23.

Interwał dzienny, wykres dwumiesięczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.