Spółki prowzrostowe na tydzień 17-21.03.2014

Obecnie po 38 tygodniach nowej edycji 2013/2014 portfel przyniósł łączny zysk 20,05% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG wzrósł o 10,67%, a WIG20 zyskał zaledwie 4,3%. Przewaga performancu portfela względem całego rynku wynosi 9,38 pp. Wypracowany przez portfel zysk jest o 88% wyższy od wzrostu indeksu WIG uzyskanego w tym samym czasie!

Poprzednia edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,67%.Łącznie po 90 tygodniach od początku prowadzenie portfela (22.06.2012), inwestycje dały 44,72% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny (benchmark) indeks WIG zyskał 23,22%.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? Postanowiłem pozbyć się spółek, które rozczarowały bardzo w ostatnim tygodniu i zastąpić je następującą trójką: Agora, Protektor i PGE jako spółka typowo defensywna, z założeniem amortyzowania ryzyka na dwóch pozostałych (mniej płynnych). Agora była jedną z nielicznych spółek na GPW, które nic sobie nie zrobiły z ubiegłotygodniowej przeceny na szerokim rynku i wzrosła 0,9%. Spółka była ostatnio ewidentnie akumulowana - widać po długich dolnych cieniach na kolejnych wykresach tygodniowych. Daleko do otwierania szampana, bo spółka ma do pokonania dwie potężne linie trendu spadkowego.

ago_w (1)

Protektor z kolei wzrósł w zeszłym tygodniu o 7% pokazując wielką siłę relatywną na tle spanikowanego rynku. Obyśmy jednak my, mężczyźni nie musieli nigdy przymusowo zakładać produkowanych przez spółkę butów! Od strony analizy technicznej jest duża szansa na wybicie z gigantycznego trójkąta ABCDE.

prt_w (2)

PGE podała lepsze od konsensusu wyniki za IV kwartał 2013 roku i zapowiedziało zwiększenie dywidendy do 1,1 zł na akcje z wcześniejszych 0,86 zł co daje w tej chwili bardzo atrakcyjne 6%. Poza tym sektor energetyczny jest traktowany jako defensywny przez zarządzających funduszami, szczególnie w niepewnych czasach. Na wielkie kokosy nie ma co się nastawiać ale pohandlować warto. Od strony AT sytuacja wręcz bliźniacza z tą na Agorze - papier zbierany od słabszych rąk i duża szansa udanego ataku na długoterminowy trend spadkowy:  Na koniec krzywa kapitału oparta na hipotetycznych 30 tysiącach kapitału początkowego (czerwona linia) na tle benchmarku czyli WIG (niebieska linia). Jak widać nie od razu było tak różowo a jednak po wielu ups & downs udało się wysoko pofrunąć w 2013 roku. Wykres wyglądałby pięknie gdyby nie ta pionowa krecha w dół, spowodowana zachowaniem portfela w ubiegłym tygodniu ale nie ma co się załamywać - walczę dalej.

Performance portfela vs WIG 16.03.14

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany. Gdyby wziąć pod uwagę reinwestowanie zysków z każdego tygodnia od początku prowadzenia portfela to łączny, skumulowany zysk wyniósłby90,15%. Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W obecnej edycji przez 38 tygodni dokonałem zaledwie 29 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 13 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (Agora, Protektor, PGE). UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj <link>: ABONAMENT NA CODZIENNE KOMENTARZE  GIEŁDOWE

650x292_2 (1)

Dostępny jest raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za III kwartał 2013 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu! Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 3 min.

Przegraliśmy bitwę ale nie wojnę

czas czytania: 1 min.

FED zakręca śrubę

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.