Spółki prowzrostowe na tydzień 5-9.01.2015
Ostanie 2 tygodnie nie były udane dla portfela spółek prowzrostowych - Monnari zyskało 1%, Lentex zyskał 0,23%, Seco Warwick stracił 4,23. Średni wynik na całym portfelu wyniósł -1%. Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu?

Łącznie po dwóch latach i 27 tygodniach od początku prowadzenia portfela (22.06.2012), inwestycje przyniosły 37,98% zysku (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG zyskał 27,85% czyli uzyskany zysk portfela okazał się o 37% wyższy od benchmarku. Pierwsza edycja 2012/2013 po 52 tygodniach zakończyła się wynikiem 24,7%Druga edycja 2013/2014 po 52 tygodniach zakończyła się zyskiem 24,53%Obecnie po 27 tygodniach trzeciej edycji 2014/2015 portfel ponosi stratę wysokości 11,58% (wraz z dywidendami, bez reinwestowania). W tym samym czasie referencyjny WIG stracił 3,07% czyli że performance jest gorszy od benchmarku. Nie tracę jednak morale, gdyż mam pełną świadomość tego, że w przypadku nadejścia mocnej fali hossy te straty zostaną odrobione być może nawet w jeden tydzień.

Na jakie spółki stawiam w przyszłym tygodniu? 

Nie widzę powodów do zmiany składu portfela. Wciąż stawiam na te same trzy spółki: Lentex, Monnari i Seco Warwick. 

Seco Warwick Group - liczy się tylko jedno słowo: grafen. Od strony analizy technicznej mamy wypełnioną pełną piątkę.  

Lentex jest stosunkowo tani pod względem wycen wskaźnikowych - C/Z = 11, C/WK = 1,4, a w dodatku będzie czerpać bardzo duże korzyści ze spadków cen ropy naftowej, która jest podstawowym surowcem dla grupy kapitałowej. Ponadto spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji (skupiła akcje własne od akcjonariuszy) po cenie 9,75 zł czyli ok. 16 powyżej obecnego kursu). Oczywiście odpowiedziałem w pełni na wezwanie (maksymalny zapis) a redukcja wyniosła 85% czyli że na sprzedanej transzy 15% akcji zarobiłem 2,4% (na całości), które traktuje jako bonus. Pozyskane środki ponownie zainwestowałem w akcje Lentexu. W piątek 12.12 spółka po raz kolejny podniosła swoje prognozy zysku za ten rok - do 28,5 mln zł, co stanowi wzrost o 65% w stosunku do pierwotnie prognozowanej wartości!

Monnari systematycznie poprawia wyniki finansowe. W trzecim kwartale odzieżowa spółka miała prawie 37 mln zł przychodów wobec 33,6 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 4 mln zł z 2 mln zł przed rokiem. Zysk netto wzrósł do prawie 4 mln zł z 1 mln zł w analogicznym okresie 2013 roku.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim Czytelnikom bloga wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2015!

Poniżej mała ciekawostka - porównanie zachowania portfela SPT (czerwona linia) z indeksem WIG (niebieska linia) od początku 2013 roku:  

 

Na koniec porównanie zachowania SPT (Spółek prowzrostowych tygodnia) - KOLOR ZIELONY, WIG - KOLOR CZERWONY i portfela TOP3, złożonego z najlepszych 3 spółek z moich kolejnych raportów dla abonentów http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html RANKINGÓW 18 NAJLEPSZYCH SPÓŁEK PO WYNIKACH) - KOLOR NIEBIESKI (01.01.2013 - 10.10.2014): 

UWAGA: Portfel TOP3 jako jedyny bierze pod uwagę reinwestowanie zarobionych środków. Składa się z 3 spółek, które uzyskały najwyższe miejsca w rankingach po kolejnych wynikach kwartalnych, które publikuje od kwietnia 2013 roku. Jeśli jakaś spółka wypadła z pierwszej trójki, to zastępowana była automatycznie spółką która zajęła jej miejsce w ilości akcji, na jaką pozwalał kapitał zarobiony przez poprzedniczkę. Więcej informacji na temat kwartalnych rankingów, które publikuje można znaleźć tutaj: http://longterm.pl/shop/Raport-18-Najlepszych-Spolek-Po-Wynikach-Za-Ih-2014-R.html

Po co w ogóle prowadzę ten portfel? 

CELEM JEST UZYSKANIE KWOTY 20 000 000 PLN <LINK>(SŁOWNIE: DWUDZIESTU MILIONÓW ZŁOTYCH) W OKRESIE 30 LAT Z POCZĄTKOWEGO, TEORETYCZNEGO KAPITAŁU, WYNOSZĄCEGO 30 000 PLN (SŁOWNIE: TRZYDZIEŚCI TYSIĘCY ZŁOTYCH) w 2012 ROKU. W CZERWCU 2012 STARTOWAŁEM Z POCZĄTKOWYMI 30 TYSIĄCAMI ZŁOTYCH. W CZERWCU 2042 ROKU PLANUJE NA TYM BLOGU ZAMIEŚCIĆ HISTORYCZNY WYKRES, KTÓRY POKAŻE DROGĘ JAKĄ ZARZĄDZANY PRZEZE MNIE KAPITAŁ PRZEBYŁ PRZEZ 30 LAT Z KWOTY 30 000 ZŁ W 2012 ROKU, DO PONAD 20 MILIONÓW ZŁ (PLAN MINIMUM). 

NIEMOŻLIWE? ABY TO OSIĄGNĄĆ WYSTARCZY ŚREDNIOROCZNA STOPA ZWROTU NA POZIOMIE MINIMALNIE WYŻSZYM NIŻ 24,2% (dokładnie: 24,203%, dzięki której przekroczę poziom 20 mln w 2042 r.). Pokazuje to wielką moc jaką posiada procent składany, działający w czasie kilkudziesięciu lat. Podczas pierwszego roku trwania eksperymentu stopa zwrotu wyniosła 24,67% zatem plan został wykonany z nawiązką. Drugi rok inwestycji zakończył się nieco gorszym rezultatem bo łączny zysk wyniósł 24,53%. Jak do tej pory wszystko zatem idzie zgodnie z założonym planem :-)

CZY MÓJ EKSPERYMENT SIĘ UDA?

Cóż, czas pokaże ale jedno jest pewne – ten czas 28 lat i tak upłynie, bez względu na to czy będę próbował czy nie :-)  

Dołącz do mnie w mojej drodze do tego ambitnego celu odległego o ponad 28 lat i obserwuj moje cotygodniowe zmagania z rynkiem.  Nie podejmowałem się go bynajmniej dlatego że jest to cel łatwy do osiągnięcia – wręcz przeciwnie, wymaga wielkiego samozaparcia, wytrwałości i determinacji. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi analizami i artykułami na blogu zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymaj powitalnego e-booka „Inwestuj longterm II” gratis! (formularz po prawej stronie bloga – wystarczy podać imię, nazwisko lub nicka jeśli chcesz pozostać anonimowym oraz oczywiście adres e-mail). Polub również profil mojego bloga na Facebooku, na którym informuje na bieżąco o nowych artykułach oraz zmianach w składzie portfela:

https://www.facebook.com/longtermblog

Metodologia portfela: zasada jest taka, że co tydzień inwestuje taką samą kwotę w 3 wyselekcjonowane spółki. Zysk lub  strata nie jest brana pod uwagę przy kolejnych inwestycjach – każdy kolejny tydzień należy traktować tak, jakby startowało się od zera z taką samą kwotą. Środki zarobione nie podlegają reinwestowaniu. Przykładowo: W I tygodniu inwestuje po 10 000 zł w każdą spółkę (portfel łącznie posiada kapitał początkowy 30 000 zł). Zysk w I tygodniu wynosi 1,77% czyli że portfel zarobił 531 zł. W kolejnym tygodniu nie inwestuje jednak tych zarobionych już pieniędzy ale ponownie zainwestowana kwota to początkowe 30 000 zł. W II tygodniu zarabiam 10% czyli 3000 zł czyli łączny skumulowany zysk po dwóch tygodniach to 3531 zł czyli 11,77%. W portfelu spółek prowzrostowych nie stosuje zleceń stop loss. Poprzez przyjęcie takiej a nie innej metodologii, łączny zysk portfela został w sposób znaczący zredukowany.  Metodologia ta pozwala jednak wypłaszczyć wpływ ewentualnych strat jakie z pewnością pojawią się wcześniej czy później, podczas czasów gorszej koniunktury. Wyniki portfela nie uwzględniają kosztów prowizji maklerskich i należałoby uwzględnić minimum 0,19% od każdej przeprowadzonej transakcji – najniższa stawka na rynku, oferowana przez Deutsche Bank. Moja strategia zakłada zawieranie jak najmniejszej ilości transakcji zatem nie jest to czynnik znacząco wpływający na wynik. W poprzedniej edycji przez 52 tygodni dokonałem zaledwie 45 zleceń (kupno: CD Projekt, KGHM, Neuca, Azoty, Monnari, Lentex, Farmacol, Forte,Budimex, IMC, Budimex, Integer, Cormay,   sprzedaż: KGHM, Neuca, Azoty, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, Integer, CD Projekt, Cormay, Agora,Protektor, PGE). Pełnych transakcji (kupno i sprzedaż) było tylko 20 (KGHM, Azoty, Neuca, Lentex, Monnari, Farmacol, IMC, Budimex, Budimex, Forte, CD Projekt, Integer, Cormay, Agora, Protektor, PGE, Forte, Monnari, CD Projekt) i 3 pojedyncze zlecenia kupna (SWG, ATM Grupa JWC).

UWAGA: prezentowany portfel spółek prowzrostowych nie ma żadnego związku z prowadzonym przeze mnie portfelem długoterminowym, który wykazuje obecnie znacznie lepszą zyskowność. Jeśli ktoś jest zainteresowany otrzymywaniem codziennych aktualizacji mojego długoterminowego portfela, wraz z codziennymi komentarzami po sesji to więcej szczegółów może znaleźć tutaj (http://longterm.pl/shop/Abonament-Na-Codzienne-Komentarze-Gieldowe.html)

650x292_2 (1)

 Dostępny jest raport z rankingiem 18 najlepszych spółek po wynikach za II kwartał 2014 roku – każdy aktywny abonent otrzymuje go gratis, jako uzupełnienie i wsparcie do abonamentu!

Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych

Kanał Youtube: www.youtube.com/user/alrokas

Fanpage na Facebooku: www.facebook.com/longtermblog

Email: kontakt@longterm.pl 

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone są *

Kolega staniecki ma rację ;-) Ja o JSW już napisałem co myślę: http://krzabr.blogspot.com/2014/11/krotkie-spojrzenie-na-jsw.html Jak zacznie się ratowanie to zamknę szorty ;-)
odpowiedz
To ja dodam coś od siebie: http://blogi.bossa.pl/2014/12/17/pogodzenie-sie-z-obsunieciami/ Zresztą nawet Sorosowi zdarzały się obsunięcia kapitału po -25% gościowi który przez 30 lat inwestowania miał średnią prawie 30% r/r .... Więc obsunięcia są normalne, ważne aby nie powybijały nam zębów :D
odpowiedz
Kup lepiej spółkę w trendzie WZROSTOWYM (ceny na wykresie są coraz wyższe - bo ludzie kupują ten papier), a nie spadkowym (leci na ryj jak JSW, bo ludzie SPRZEDAJĄ). Możesz np. wziąć Kruka - ode mnie po 150 PLN lub na GPW po 110 PLN :)
odpowiedz
Witam Filip, całkowicie się z Tobą zgadzam a powiem nawet więcej - według mnie pracę zarządzającego portfelem można rzetelnie ocenić po około 10 latach - dwa lub nawet trzy, jak napisałeś cykle koniunkturalne. Potwierdził to z resztą kiedyś W. Białek w jednym z wpisów. Popatrz taki Warren Buffett jest na rynku 70 lat i można go należycie ocenić ale nie zmienia to faktu, że w roku 1999 roku był wręcz wyśmiewany i mówiono, że się skończył. Berkshire straciło 50% swojej wartości, podczas gdy spółki technologiczne z Nasdaqa fruwały po kilkadziesiąt % miesięcznie. Nawet magazyn "Fortune" zamieścił go wtedy na okładce z tytułowym pytaniem "Warren, what's wrong?"...
odpowiedz
A co pan myśli o spółcę Medicalgorithmics, która praktycznie wszystko wysyła za granicę, głównie do USA, realizując świetny model biznesowy - tania produkcja w Polsce i wysokomarżowa sprzedaż specjalistycznego produktu na bogatym Zachodzie. W zeszłym roku przychody ze sprzedaży wyniosły niecałe 16 mln zł, a zysk netto niemal... 11 mln zł. W tym roku przychody powinny wzrosnąć dwukrotnie, a zysk netto mniej więcej o połowę. Na dodatek spółka podpisała już kontrakty na kolejnych 5 lata o wartości ponad 300 mln zł.
odpowiedz
Wydaje mi się, że taka ocena byłaby pozbawiona sensu. Dlaczego? Giełda zachowuje się cyklicznie. W dużym uproszczeniu mamy 2,2 lata hossy, potem 1,1 roku bessy i tak w kółko. Jeśli chcemy wiarygodnie ocenić czyjś wynik inwestycyjny to najkrótszym okresem na jaki powinniśmy patrzeć jest jeden pełny cykl hossa-bessa (czyli ok. 3,3 lata). Portfele akcyjne mają to do siebie, że w czasie hossy zarabiają, a w czasie bessy starają się nie stracić zbyt dużo. Dlatego w czasie bessy można jedynie oceniać jak bardzo portfel podatny jest na spadki, a nie ile procent rocznie zarabia.
odpowiedz
Nie jest to spółka w kręgu moich zainteresowań. Nawet jakby była zyskowna, to nie chciałbym mieć jej na własność - za duży jest wybór lepszych na GPW.
odpowiedz
Co Pan mysli o JSW? Czy po tak duzych spadkach warto się tą spółką zainteresować, przeciez SP nie pozwoli na jej upadek.
odpowiedz
Seco/Warwick? To chyba jakiś żart.
odpowiedz
ale czy ja się chowam przed prawdą? :-) Każdy wie jakie wyniki miałem w ubiegłym roku i wcale się tego nie wstydzę, że zakończyłem go na minusie. Jak bym miał się przejmować jednym rokiem, to nigdy bym się nie brał za rzemiosło inwestycyjne ;-) Wróć tutaj za 28 lat, bo taki jest mój plan, i zobaczysz jaki będzie ostateczny wynik portfela.
odpowiedz
szkoda że na wykresach nie pokazałeś od 1 stycznia 2014. Oj prawda by wyszła o twoim talencie inwestora :D
odpowiedz