Szybki pociąg na Newagu.

Dzisiejsza sesja była słaba dla większości polskich inwestorów. Głównym obciążeniem dla indeksów były banki, które spadały po informacjach o możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych. Spadające indeksy pociągnęły w dół również inne spółki, co nie było niczym dziwnym po trwających od kilku tygodni wzrostach.

Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżniał się Newag, którego kurs urósł dzisiaj o prawie 15%. Przyczyną tak mocnych wzrostów była informacja o podpisaniu umowy ramowej z Polregio.

Dzisiejsze wybicie doprowadziło do przełamania linii trendu spadkowego, co jest pozytywnym sygnałem technicznym. Możliwa jest zatem zmiana trendu na wzrostowy. Bardzo wysoki wolumen pokazuje siłę popytu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kurs od początku roku bardzo mocno już urósł i po tak mocnych wzrostach możliwe jest bardzo mocne cofnięcie. Dzisiejsza sesja mogła być momentem przesilenia w trwającej od początku roku fali wzrostowej. Dlatego jeśli ktoś chciałby kupować silne momentum wzrostowe, to jedynie małym kapitałem. Widzimy, że podaż już się pojawiła na strefie oporu w okolicy 22 zł. Natomiast przebita strefa oporu w okolicy 18,50-19 zł może teraz działać jako najbliższe wsparcie. W latach 2021-2022 kurs utrzymywał  konsolidację w strefie 18,50- 22 zł. Jeśli miałoby dojść teraz do zatrzymania po mocnych wzrostach, to możliwe byłoby powtórzenie konsolidacji w podobnej strefie. Taka konsolidacja była korzystna dla inwestorów, którzy chcieliby kupić akcje ale nie chcą wskakiwać teraz do rozpędzonego pociągu. Wtedy wybicie górą z konsolidacji byłoby sygnałem kontynuacji trendu. W przypadku zejścia poniżej strefy 18,50 - 19 zł jako wsparcie może zadziałać przebita linia trendu, a jeśli i ona nie zadziała, to kolejne wsparcie może być dopiero w okolicy 16 zł.

Interwał tygodniowy, wykres trzyletni:

Na interwale dziennym możemy wyznaczyć bardziej szczegółowo strefy oporu i wsparcia. Maksimum dzisiejszej świecy dosięga oporu w okolicy 22 zł. Kurs jednak zatrzymał się na luce w okolicy 20 zł i to jest aktualnie najbliższy opór. Kolejnym jest domknięcie luki w okolicy 20,60 zł, a dopiero później opór w okolicy 22 zł. Za wsparcie możemy uznać strefę 18,50 - 19 zł i pokrywa się ono ze zniesieniem 0,38 mierzenia od dołka z grudnia. Kolejne wsparcie w okolicy 17,60 pokrywa się ze zniesieniem 0,5. Znaczenie może mieć również minimum dzisiejszej świecy. Negacja dzisiejszej świecy byłaby sygnałem negatywnym i mogłoby się z tego zrodzić odwrócenie trendu.

Interwał dzienny, wykres półroczny:

Autor: Łukasz Popławski

Longterm.pl

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.