TFI w natarciu.

Podczas dzisiejszej sesji jedynymi z ciekawszych spółek były giełdowe TFI jak Skarbiec Holding, Ipopema oraz Quercus. Kurs Skarbca wzrósł o 18,99%, Ipopemy o 15,31% a Quercusa o 6,77%. Nie są to niestety mocno płynne walory, ale dzisiejsze wzrosty zostały potwierdzone wysokimi obrotami.

Najmocniejsze wybicie było na Skarbcu. Na wykresie tygodniowym widzimy, że do jesieni zeszłego roku trwał tu trend spadkowy. Dzisiaj doszło do wybicia z długoterminowej formacji W, która kształtowała od października. Amplituda formacji miała około 5,5 zł. Zasięg wybicia mierzony w ten sposób wychodzi na oporze w okolicach 28 zł. Oczywiście nie jest powiedziane, że kurs nie może pójść wyżej. Jeśli rzeczywiście rozwinie się hossa na GPW, to TFI będą na tym zyskiwać i wtedy może się rozwinąć dłuższy trend wzrostowy. Kluczowym oporem będzie szczyt z roku 2021, natomiast po drodze na 45 zł trzeba będzie pokonać zaznaczone na czerwono strefy. Najbliższym wsparciem jest w tej chwili była strefa oporu w okolicach 22 zł. Po wybiciu zawsze może dojść do cofnięcia.

Interwał tygodniowy, wykres trzyletni:

Niewiele mniejsze wzrosty były dziś na Ipopemie. Już wcześniej doszło tu do wybicia z formacji przypominającej trójkąt zwyżkujący. Dzisiaj kurs dotarł do strefy oporu w okolicach 3,35 zł. Intraday ją przebijał. W miejscu tym można również narysować górną linię kanału. Jeśli jednak zostanie ona trwale przebita, to kanał ten przestanie być aktualny. Wtedy kolejna strefa oporu może być w okolicach 3,70 zł. Podobnie jak w przypadku Skarbca, kluczowym oporem jest oczywiście szczyt z roku 2021. Kluczowym wsparciem jest zaznaczona na zielono przebita strefa, natomiast jeśli strefa w okolicach 3,35 zł zostanie przebita, to wtedy ona może się zamienić we wsparcie. Jeśli kurs będzie dalej trzymać się kanału, to jako wsparcie może działać również jego dolna linia.

Interwał tygodniowy, wykres trzyletni:

Na Quercusie wzrosty były dziś najsłabsze z omawianych spółek, co nie oznacza, że sama spółka jest najsłabsza. Po dzisiejszym wybiciu kurs zatrzymał się na oporze w okolicach 4,30. Do kluczowego oporu jakim jest szczyt z roku 2021 Quercus ma najkrótszą drogę, a to oznacza że najszybciej zaczął odrabiać straty. Być może dlatego inne spółki rosną teraz szybciej, gdyż mają zaległości w stosunku do Quercusa.

Interwał tygodniowy, wykres trzyletni:

Bardzo wysoki wolumen na Quercusie był już wczoraj. W zasadzie już wczoraj można było wejść, gdyż strefa oporu została przebita. Jeśli ktoś nie wszedł wczoraj, to niestety jest trochę spóźniony, ale z drugiej strony wybicie na Quercusie nie było tak mocne jak na innych spółkach, także jeśli ktoś kupi jutro po dzisiejszej cenie zamknięcia, to ryzyko będzie stosunkowo umiarkowane. Do najbliższego dołka jest około 16,5% straty. Nie jest to oczywiście mało, ale wszystko też zależy od tego za jaki procent portfela wchodzimy. Jeśli tolerujemy większą stratę, to powinniśmy wchodzić mniejszym kapitałem. Ponieważ wybicie na Quercusie było słabsze niż na Skarbcu czy Ipopemie, to wejście tutaj jest mniej ryzykowne niż na dwóch pozostałych spółkach. Oczywiście można też poczekać na ewentualne cofnięcie po wybiciu, choć nigdy nie wiemy czy do niego dojdzie, a jak już dojdzie, to nie wiemy jak będzie ono głębokie. Jeśli kurs zejdzie w okolice wsparcia na 3,90 zł, to byłoby to ciekawe miejsce do zajęcia pozycji z bliższym stop lossem niż obecnie.

Interwał dzienny, wykres roczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.