TOP 10 polskich spółek gamedev w 2024 roku i najciekawsze premiery gier

Przyszły rok będzie obfitował w bardzo ciekawe i obiecujące premiery gier polskich studiów notowanych na giełdzie. Postanowiłem wytypować mój subiektywny ranking spółek, które mogą pozytywnie zaskoczyć w 2024 roku i na których kursach może odbyć się klasyczna i jakże lubiana przez inwestorów gamingowych tzw. "gra pod premierę". Warto w tym miejscu zaznaczyć że statystyki są nieubłagane i po premierach kursy spółek gamedev wchodzą w zdecydowanej większości przypadków w mniejszą lub większą korektę spadkową. Wyjątki takie jak "This War of Mine" i "Frostpunk", obie wyprodukowane przez 11 bit studios, "Green Hell" w trybie co-op produkcji Creepy Jara, "Drug Dealer Simulator" produkcji Movie Games czy "Gas Station Smulator" Drago Entertainment, zdarzają się bardzo rzadko i następują w przypadkach w których praktycznie prawie nikt nie wierzy w dany tytuł i nie było wcześniej wzrostów kursu. Co ciekaawe reguła ta dotyka zarówno spółki których premiery okazują się komercyjnymi klapami, jak choćby tegoroczna "The Invincible" produkcji Starward Industries czy "Lords of the Fallen" wydana przez CI Games ale również spółki, których tytuły osiągają sukcesy jak "Widmo Wolności" czyli dodatek do "Cyberpunka" CD Projektu czy "Medieval Dynasty" w trybie co-op produkcji Render Cube. Warto pamiętać o tej zasadzie sprzedaży faktów (niezależnie czy dobrych czy złych) po premierach gier, która w tak dobitny sposób potwierdziła się w tym roku.

Na wstępie ważny disclaimer - 2 spośród TOP 10 spółek - Sonka i Bloober, znajdują się w obecnej edycji mojego cyklu edukacyjnego "3 typy na 3 miesiące". Zachęcam do obejrzenia wideo z 30.11.2023 z krótkim uzasadnieniem moich wyborów 👇

OK to przejdźmy już do mojego, subiektywnego rankingu spółek gamedev na 2024 ale proszę się absolutnie nim nie sugerować przy podejmowaniu swoich własnych, samodzielnych decyzji inwestycyjnych! Nie zapominajmy że to nie są rekomendacje inwestycyjne!

 1. Sonka - "Holstin" ostatnio przekroczył poziom 200 tys. wishlisty na Steam i ponad 14 tys. followersów a  gra znajduje się na 118 miejscu w globalnym rankingu wishlist. W grę zainwestował sama spółka matka czyli Playway (ma 36,7% akcji) i to aż 4,4 mln zł, zatem można zakładać że mocno wesprze kampanię marketingową gry. Data premiery nie została jeszcze podana ale zakładam że będze to jesień przyszłego roku. Obecna kapitalizacja spółki to ok. 45 mln zł.
 2. Games Operators - "Infection Free Zone" ma już blisko 82 tys. followersów na Steam i jest na wysokim 19 miejscu w światowym rankingu wishlist! Bardzo dobrze przyjęty został prolog gry z wysokim peakem ponad 5 tys. graczy i średnią ocen 91%. Data premiery nie została ogłoszona ale w moim scenariuszu bazowym zakładam że będzie to koniec przyszłego roku. Obecna kapitalizacja spółki to ok. 181 mln zł.
 3. 11 bit studios - nie wymienić tej spółki na podium byłoby grzechem, bo przed nami aż 3 bardzo ważne premiery - na początek "Thaumaturge" z segmentu wydawniczego posiadający 22,7 tys. followersów na Steam, co plasuje go na  72 miejscu w globalnym rankingu wishlist. Ta mroczna gra RPG z elementami walki turowej ma wyznaczoną premierą na 20 lutego. Następnie czekają nas w I półroczu najpierw premiera "The Alters" z 16,9 tys. followersami i 105 miejscem w rankingu a potem prawdziwy finał wagi ciężkiej czyli "Frostpunk 2" z 98 tys. followersów i 5 miejscu w rankingu Steama! Szczególnie pod tę ostatnią premierę zapowiedzianą na pierwsze półrocze 2024 może rozegrać się mocna gra na kursie, jeśli kampania marketingowa dorzuciłaby do pieca kolejne kilkadziesiąt followersów. Osobiście obawiam się przełożenia najważniejszej w historii spółki premiery na drugą połowę przyszłego roku i zakładam to w moim scenariuszu bazowym.  Obecna kapitalizacja spółki to ok. 1,3 mld zł, więc potencjał wzrostu kurs jest już dość ograniczony w porównaniu z mniejszymi podmiotami wymienionymi w moim zestawieniu, aczkolwiek mocno kibicuję aby sukces sequela Frostpunka zaskoczył nawet największych optymistów.
 4. Bloober Team - remake kultowego horroru "Silent Hill 2" zostanie wydany przez japońskiego wydawcę - Konami najprawdopodobniej w II połowie przyszłego roku. Obecnie gra ma 43,4 tys. followersów na Steam i jest na 23 miejscu w globalnym rankingu przy braku intensywnej kampanii marketingowej.   W momencie jej uruchomienia przez Konami popularność gry może skokowo wzrosnąć. W przypadku tej gry można liczyć na dużą sprzedaż na konsolach. Warto również dodać że Bloober pozyskał ostatnio prawa do tajemniczego IP na mocy umowy z amerykańskim Viacomem, właścicielem słynnej wytwórni filmów - Paramount Pictures. Plotki mówią że może chodzić o kultowego i mega rozpoznawalnego w świecie "Star Treka". Obecna kapitalizacja spółki to ok. 500 mln zł.
 5. Gaming Factory - "Japanese Drift Master" zaskoczył chyba zdecydowaną większość inwestorów skokowym przyrostem liczby followersów na Steamie, która już dobija do 28 tys. i plasuje grę na 65 miejscu w światowym rankingu. To bardzo atrakcyjne parametry, biorąc pod uwagę obecną kapitalizację spółki na poziomie ok. 67 mln zł. Osobiście zostałem w przeszłości mocno rozczarowany grą o driftowaniu spółki ECC Games z grupy Playway, znanej początkowo jako - "Drift19" ale nie ma co porównywać tych dwóch produkcji i absolutnie nie przekreślam szans Japońca 😀Data premiery nie została jeszcze ustalona.
 6. Drago Entertainment - premiera "Winter Survival" zaplananowana jest, jakże inaczej jak tej zimy a dokładnie 28 lutego 2024. Gra ma obecnie 16,6 tys. followersów na Steam i jest na 163 miejscu w rankingu. Studio potrafi pozytywnie zaskoczyć inwestorów, bo premiera ich "Gas Station Simulatora" była jednym z tych nielicznych wyjątków, po której kurs spółki mocno zyskiwał o czym wspominałem wcześniej. Obecna kapitalizacja spółki to ok. 60 mln zł.  
 7. Creepy Jar - kampania marketingowa "Chimery" rozkręca się ospale jak lokomotywa ale może machina ruszy pełną parą w nowym roku wraz z publikacją gameplay demo (analogicznie jak to miało miejsce w przypadku "Green Hella"). Obecnie, jak to się mówi, szału nie ma, bo liczba followersów to tylko 7,4 tys. co daje grze odległe 234 miejsce w światoym rankingu ale wierzę w intensyfiikację działań promocyjnych do których będzie zaliczłało się nawet samo ustalenie konkretnej daty premiery i towarzyszący temu nowy trailer. Na ten moment zarząd potwierdza, że gra w formule early access ukaże się w II połowie 2024. Obecna kapitalizacja spółki wynosi ok. 413 mln zł.
 8. Movie Games - kolejny sequel wielkiego sukcesu czyli "Drug Dealer Simulator 2" jest zapowiedziany już na I kwartał 2024! Gra ma obecnie 10,4 tys. followersów i jest na 183 miejscu w globalnym rankingu wishlist. Pierwsza część była też jednym z nielicznych wyjątków od reguły spadków kursu po premierze a spółka była jednym z największych bohaterów wielkiej hossy gamedev z kulminacją w 2020 roku. Obecna kaptalizacja spółki to ok. 68 mln zł.
 9. Playway - plotki mówią o tym że w przyszłym roku może pojawić się kolejna część największego sukcesu grupy czyli "Car Mechanic Simulatora" ale ciężko zakładać mi to w moim scenariuszu bazowym. Umieszczenie tej spółki w rankingu traktuję zatem jako mój hedge na wypadek jakby jednak ta wielka premiera została ogłoszona na II połowę przyszłego roku 😀Takie ujawnienie mogłoby poważnie ruszyć kursem i nie mógłbym zwyczajnie sobie darować poważnego faux pas z mojej strony 😀 Z drugiej strony w 3 z 10 spółek z mojego rankingu znaczącym udziałowcem jest właśnie Playway, więc sam ten fakt uzasadnia jego obecność, bo w przypodku sukcesów tychże spółek kurs całej grupy kapitałowej też może zyskać. Spółka regularnie wypłaca sowite dywidendy co zasługuje na pochwałę ale kapitalizacja jest już dość wymagająca, bo wynosi obecnie ok. 2,17 mld zł.
 10. Live Motion Games - "Chornobyl Liquidators" przekroczył ostatnio 17 tys. followersów na Steamie i jest na 198 miejscu w światowym rankingu, co przukuło moją uwagę w kontekście relatywnie niewielkiej kapitalizacji spółki poniżej 10 mln zł. Wspomniana wyżej grupa Playway ma blisko 30% w akcjonariacie, więc z pewnością nie zapomni o wsparciu kampanii marketngowej przed premierą zapowiedzianą na II kwartał 2024 roku.

Na koniec jeszcze raz podkreślam że jest to mój, własny, subiektywny ranking i z pewnością pominąłem jakąś spółkę, której premiera okaże się dużym sukcesem w 2024 roku. Proszę się zatem na mnie nie obrażać, bo życzę oczywiście wszystkim polskim studiom gamedev i ich inwestorom mega udanego i szczęśliwego Nowego Roku! 🍾🎆🚀

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całego kapitału

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
 • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Allegro z odbiciem po teście wsparcia.

czas czytania: 10 min.

Portfel akcji dywidendowych - odsłona XXIII

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.