Tydzień rozpoczynamy od wzrostów

Dużo pomogły również zapewnienia prezydenta Władymira Putina iż Rosja uszanuje wybór Ukraińców. W odpowiedzi na te dwa wydarzenia mieliśmy dzisiaj do czynienia z prawdziwą euforią na spółkach ukraińskich. Industrial Milk Company (IMC) zyskał 14,67%, Kernel 12,14%, Astarta 7,65%, natomiast akcje Milkilandu zdrożały aż o 23,81%! Ciężko jest na obecnym etapie stwierdzić czy tendencja ta będzie kontynuowana przez kolejne sesje, gdyż należy pamiętać że gospodarka Ukrainy znajduje się w prawdziwej ruinie i dużo czasu upłynie zanim na dobre stanie na nogi. Czynnik polityczny jednak faktycznie został odsunięty na plan dalszy i temu głównie spółki naszych wschodnich sąsiadów zawdzięczają swoje odreagowanie. W kolejnych dniach będą musiały zmierzyć się z dylematem graczy brzmiącym „czy warto zostawać z tymi papierami na długi termin, czy jednak lepiej zrealizować szybki i pewny zysk?” WIG zyskał 0,32% ale niestety wynik ten jest mało wiarygodny wobec nieobecności inwestorów amerykańskich i brytyjskich, co od razu przełożyło się na bardzo niskie obroty, które nieznacznie przekroczyły 500 mln zł. Jutro nadejdzie zatem dzień prawdy, który odpowie na pytanie czy ostatni rajd byków ma trwałe podstawy, czy też po raz kolejny przyjdzie nam przeżywać spore rozczarowanie i powrót do spadków. Osobiście uważam że przewagę psychologiczną ma wciąż obóz posiadaczy akcji, tym niemniej jeszcze nic nie zostało całkowicie rozstrzygnięte na korzyść któregokolwiek z obozów. Nie skreślałbym jeszcze szansy niedźwiedzi w krótkim terminie na skuteczną obronę linii średnioterminowego trendu spadkowego zarówno na WIG jak i WIG20. Jeśli jednak bykom uda się je sforsować bez większej walki, będzie to znaczyło o niesamowitej sile rynku i powrocie do długoterminowego trendu wzrostowego, rozpoczętego w maju 2012 roku. Pozdrawiam Albert „Longterm” Rokicki

IMG_1824

Twój Niezależny Analityk Rynków Finansowych Kanał Youtube: https://www.youtube.com/user/alrokas Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/longtermblog Email: kontakt@longterm.pl Treści przedstawione w powyższym biuletynie są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści. Inwestowanie na giełdzie przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wiąże się z ryzykiem utraty nawet całości zainwestowanego kapitału!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 5 min.

Spółki prowzrostowe na tydzień 26-30.05.2014

czas czytania: 2 min.

Giełda nie ma pamięci

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.