Uwaga na sierpniowe niedźwiedzie!

WIG wzrósł od październikowego dołka około 60%. W tym czasie nie było poważniejszej korekty. Oczywiście każdy by chciał żeby wzrosty trwały wiecznie ale wiadomo, że jest to niemożliwe. O ile lipiec był bardzo silny na GPW, to sierpień zaczął się spadkowo. Warto również przypomnieć, że wchodzimy w statystycznie słaby okres dla giełdy, choć tym najgorszym miesiącem będzie dopiero wrzesień, do którego zostało jeszcze kilka tygodni.

Na interwale miesięcznym widzimy że WIG, po kilku miesiącach mocnych wzrostów, dotarł do strefy ATH i jest to bardzo poważny opór. Co prawda do szczytu z roku 2021 jest jeszcze trochę miejsca, więc pewna przestrzeń do wzrostów ciągle istnieje, ale jak na razie mamy spadkową świecę nieco wcześniej.  Nawet jeśli dalsza część sierpnia będzie lepsza i rynek po szybkiej korekcie powróci do wzrostów, to ich zasięg wydaje się być mocno ograniczony.

Interwał miesięczny, wykres dwudziestoletnimi:

Na interwale tygodniowym widzimy natomiast, że poprzedni tydzień zamknął się świecą w kształcie wisielca, a świeca z bieżącego tygodnia wybija dołem. Mamy więc sygnał odwrócenia. Oczywiście do końca tygodnia zostały jeszcze dwie sesje i być może rynek będzie próbował jakoś odreagować ostatnie spadki. Także świeca bieżąca może się zmienić. Jeśli jednak spadki będę one kontynuowane, to kurs może zmierzać w kierunku wsparcia w okolicach 68000, a kolejne będzie w okolicach 66000.

Interwał tygodniowy, wykres roczny:

Na interwale dziennym widzimy natomiast, że uformowała się formacja przypominająca RGR. Po wczorajszym wybiciu strefy szyi, trend krótkoterminowy zmienił się na spadkowy. Teraz ta strefa szyi wraz z luką, która się wczoraj utworzyła, są najbliższym oporem. Jeśli uda się go przebić, to kolejnym oporem będzie prawe ramię. Najbliższym lokalnym wsparciem jest natomiast minimum wczorajszej świecy. Jeśli zostanie ono przebite, to kurs może zmierzać w kierunku kolejnego wsparcia w okolicy 68 tys.

Interwał dzienny, wykres miesięczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.