2626,3% zysku w 11 lat na polskiej giełdzie! Jak to osiągnęliśmy?

W kwietniu stuknęła 11 rocznica publikowania przez nas raportów TOP 15 Poland, które są najbardziej prestiżowym zestawieniem spółek z polskiej giełdy. Raport jest w formie rankingu i spółki są uszeregowane od 1 do 15 miejsca. Pierwszy raport ukazał się 05.04.2013 roku i każdy kolejny ukazuje się po sezonie publikacji wyników finansowych spółek czyli 4 razy w roku (spółki publikują dane kwartalnie).

Na podstawie kolejności spółek z kolejnych raportów TOP 15 Poland konstruujemy nasze modelowe portfele TOP3, TOP5, TOP7 i TOP10. W portfelu TOP3 znajdują się zawsze spółki które znalazły się na pierwszych trzech miejscach w ostatnim rankingu. Portfel TOP5 to zawsze 5 spółek z najwyższych miejsc rankingu itd.

Jak prezentują się wyniki naszych portfeli za te ponad 11 lat?

Powyżej wyniki za ostatnie lata każdego portfela TOP z osobna oraz dadatkowo zarządzanego bardziej aktywnie wyłącznie przeze mnie portfela SPT (Spółki Prowzrostowe Tygodnia), w którym rotacja spółek możliwa jest nawet z tygodnia na tydzień. Wyniki podawane są brutto czyli bez uwzględnienia podatku od zysków kapitałowych i prowizji maklerskich.

Jak widać nasza selekcja spółek była nadzwyczaj skuteczna, gdyż TOP3, złożony zawsze tylko z 3 spółek wygenerował zdecydowanie najlepszą stopę zwrotu bo aż 2626,3% przez ponad 11 lat. Średnioroczny wynik to 34,5% i jest on o wiele wyższy niż średnia słynnego Warrena Buffetta (ok. 20%).

Jest to potwierdzeniem wniosku o którym pisałem przy okazji ubiegłorocznego podsumowania portfeli, a mianowicie, że warto zdecydowanie stawiać na najlepsze konie czyli spółki co do których jesteśmy najbardziej przekonani i których potencjał wzrostu oceniamy najwyżej. Oczywiście jakaś przynajmniej minimalna dywersyfikacja jest wskazana i naszym zdaniem nie powinno się inwestować wyłącznie w jedną spółkę, nawet jakbyśmy byli przekonani, że jest najlepsza, tym niemniej nasz przykład dowodzi tego, że zakładanie sobie limitów inwestycji w jedną spółkę na danym poziomie jest bez sensu. Przykładowo KNF narzuca funduszom zamkniętym (FIZ) aby miały maksymalne zaangażowanie w pojedyńczy podmiot nie wyższe niż 20% całości swoich aktywów, co w dużej mierze ogranicza pole manewru zarządzającym i z pewnością ogranicza potencjalny zysk z inwestycji.

Na koniec po raz kolejny ważne przesłanie o konieczności wykazywania się cierpliwością w inwestowaniu

Na wykresie performance naszych portfeli widać sporą korektę spadkową, która zapoczątkowała się w II połowe 2020 roku i faktycznie trwała aż do począku 2022 roku. Tak, dostaliśmy ciężkie ciosy w 2021, kiedy załamał się CD Projekt po nieudanej premierze "Cyberpunka" ale nie załamaliśmy się i szybko dostosowaliśmy się do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Od dłuższego czasu w naszym rankingu TOP 15 Poland są tylko 2 spółki z branży gamedev a czołowe miejsca okupują od dawna podmioty z innych sektorów. Na koniec maja nasz portfel TOP 3 składający się z naszych najlepszych typów (czołowe pierwsze 3 miejsca w kolejnych raportach TOP 15 Poland) pobił szczyt historyczny! Czekaliśmy na to 4 lata ale opłacało się, bo pamiętam że wtedy wielu nas skreśliło, twierdząc że wszystko zawdzięczamy fenomenalnemu betowi na gaming a w szczególności na CD Projekt...Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić że w pełni wróciliśmy do gry i w tym nowym rozdaniu radzimy sobie znakomicie (TOP 3 w tym roku +62,1%). Gratulacje dla całego zespołu Longterm który wspólnie wypracował taki fenomenalny wynik - brawo dla wszystkich którzy pracowali przy konstrukcji kolejnych raportów TOP 15 Poland - Adrian Przybylski, Kamil "Cash Flow Investor" Rogalski , Michał "Bopson" Kowalczyk, Paweł "Kuzi" Kuźma i brawo ja!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.