Akcje ATrakcje: Develia

Deweloperzy wciąż są bardzo mocni, mimo że od dołka z października zeszłego roku ich kursy bardzo urosły. Najpierw wzrosty były napędzane przez zapowiedzi dwuprocentowych kredytów hipotecznych, natomiast w tym tygodniu RPP zaskoczyła rynek obniżając stopy procentowe mocniej od oczekiwań. Mimo, że na szerokim rynku od miesiąca mamy korektę, to kursy deweloperów przetrzymały ją w konsolidacji. Tak było m. in. na Develii, która nie spadała po odcięciu dywidendy, tak jak to często dzieje się na różnych spółkach. Podczas piątkowej sesji wybiła górą z konsolidacji odrabiając jednocześnie odcięcie dywidendy. Wybicie zostało potwierdzone wysokim wolumenem. Pojawił się więc sygnał kontynuacji trendu wzrostowego.

Spółka: Develia

Cena kupna:        5,15 zł

Stop loss:            4,36 zł,   strata: -15,5%

Take profit I:      6,75 zł, zysk:   +30,5%

Stosunek strata/zysk:

Take profit I:   1/2

Za umowną cenę kupna można przyjąć cenę piątkowego zamknięcia czyli 5,15 zł. Jeśli dojdzie do cofnięcia po wybiciu i uda się kupić po niższej cenie, będzie to oczywiście korzystniejsze. Ważne żeby wybicie z konsolidacji nie zostało zanegowane i pod tym kątem trzeba obserwować strefę wsparcia w okolicach 4,9-5 zł.  Także jeśli ktoś chce poczekać na cofnięcie, wsparcie to potraktować można jako strefę kupna. Oczywiście nikt nie wie czy do takiego cofnięcia dojdzie. Jeśli stop loss ustawimy poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji czyli np. na 4,36 zł, to potencjalna strata wyniesie nieco ponad 15%. Jeśli dla kogoś to za dużo, to może ustawić bliższy stop loss np. poniżej wsparcia w okolicach 4,55 zł. W przypadku kiedy ustawiamy bardziej odległy stop loss powinniśmy wchodzić za mniejszy procent portfela, natomiast kiedy ustawiamy bliższy stop loss możemy wejść za większy procent portfela. Wtedy niezależnie od tego jaki stop loss ustawimy, ryzykujemy podobne pieniądze.

Interwał dzienny, wykres trzymiesięczny:

Take profit możemy wyznaczyć na ATH w okolicach 6,75 zł. Sprzedaż akcji po tej cenie dałaby około 30% zysku, czyli dwukrotność dopuszczalnej straty. Jeśli opór ten zostanie przebity to oczywiście można trzymać dalej dopóki będzie trwał trend wzrostowy.

Interwał miesięczny, wykres szesnastoletni:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.