Cięcie stóp procentowych uderza w banki.

Dzisiaj RPP obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pb. Było to bardzo duże zaskoczenie, ponieważ konsensus analityków zakładał obniżkę o 0,25 pb. Zaskoczony rynek gwałtownie zareagował. Choć indeks WIG-Banki spadał od początku sesji, to po informacji o obniżce stóp spadki przybrały na sile. Później doszło do kontry ze strony byków i pod koniec sesji świeca została wyciągnięta, ale i tak ostatecznie indeks zamknął się na sporym, prawie czteroprocentowym, minusie.

Z perspektywy analizy technicznej spadki na bankach nie powinny dziwić. W lipcu kurs dotarł do kluczowej, długoterminowej strefy oporu, która działa od roku 2007. Można powiedzieć, że jak na razie jest ona niezniszczalna. Jedynie w roku 2021 byki podjęły próbę jej przebicia i przez chwilę wydawało się, że może się to udać, ale ostatecznie wybicie to zostało zanegowane. Świeca sierpniowa cofnęła się od oporu potwierdzając jego znaczenie. Utworzyła się zasłona ciemnej chmury. Świeca wrześniowa wybija dołem potwierdzając niedźwiedzi charakter formacji. Jak na razie nie wygląda to dobrze, choć oczywiście miesiąc dopiero się zaczyna i kształt świecy może się jeszcze zmienić.

Interwał miesięczny, wykres dwudziestoletni:

Na wykresie dziennym widzimy, ze kurs wybił dziś dołem z odwróconej filiżanki z uszkiem. Wybicie było dynamiczne i zostało potwierdzone wysokim wolumenem. W takiej sytuacji możliwa jest zmiana trendu na spadkowy, choć oczywiście w długim terminie wiele będzie zależało od tego jak daleko RPP posunie się w obniżkach stóp procentowych. Przy obecnej inflacji wydaje się że zbyt daleko posuwać się nie powinna...

Dzisiejsza świeca została wyciągnięta pod koniec sesji, ale kluczowe wsparcie w okolicach 8000 zostało przełamane. Teraz byłe wsparcie w okolicach 8000 może działać jako opór. Po wybiciu dołem możliwa jest jakaś forma odreagowania spadków oraz ruch w górę w celu przetestowania oporu. Ponieważ wsparcie w okolicach 7700 zostało obronione oraz mamy świecę z  dolnym cieniem (choć oczywiście cień jest za krótki żeby mówić o młocie), wydaje się że jakaś kontra byków jest możliwa, przynajmniej w początkowej fazie jutrzejszej sesji. Jeśli opór skutecznie zadziała, to wejście w trend spadkowy zostanie potwierdzone. Jeśli udałoby się ten opór przebić, to kolejnym będzie uszko w okolicach 8350. W przypadku kontynuacji spadków, kolejnym wsparciem jest minimum dzisiejszej świecy, a następne kluczowe wsparcie to okolica 7200 -7300.

Interwał dzienny, wykres dziewięciomiesięczny:

Treści przedstawione w powyższej publikacji są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Author image

Łukasz Popławski

Niezależny analityk techniczny.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.