Dlaczego FED zawiódł Wall Street?

Giełda po jednym dniu euforii stanęła, po czym zaczęła wchodzić w delikatną korektę. Dlaczego? Po pierwsze,ten program różni się bardzo od poprzedniego QE2 czy chociażby ostatniej Operacji Twist, gdyż realne pieniądze za transakcje będą dostarczone bankom dopiero za okres od 1,5 do 2 miesięcy (settlment date). Zatem posądzenie Bena Bernanke o stronniczość polityczną można z praktycznego punktu widzenia wykluczyć, gdyż zdecydowana większość pieniędzy będzie trafiała na rynek dopiero w listopadzie (miesiącu wyborów), a ich realny wpływ na gospodarkę, jak wiadomo będzie miał skutek za ok.6 miesięcy czyli od maja 2013 roku. Oczywiście ktoś powie że liczy się efekt psychologiczny, kiedy ceny akcji i obligacji rosną, i ludzie mają "złudzenie dobrobytu", ale S&P 500 już nie rośnie. Po drugie, FED zaczął, jak to się fachowo nazywa, "sterylizować" swój dodruk, poprzez dodatkową sprzedaż papierów wartościowych, jakie zakupił we wcześniejszych programach. Tylko przez dwa dni w ubiegłym tygodniu sprzedał poprzez operację tzw. "reverse repo" obligacje o wartości przekraczającej 5,5 mld $. Dodatkowo ostatnimi czasy sprzedał dużą część swoich udziałów w AIG (firma którą rząd USA wraz z FED uratował przed bankructwem w 2008 roku). Czyli że to nie jest tak, że ta kasa płynie tylko w jednym kierunku. Podsumowując, z moich obliczeń wynika że per saldo, jedynie ok. 20 mld$ (o ile nie mniej), zacznie trafiać na rynek de facto dopiero od połowy października, a zdecydowana większość dopiero od listopada (sic!). Wpływ na rynek będzie moim zdaniem ograniczony, a ewentualna, realna poprawa na rynku nieruchomości z tego tytułu, będzie widoczna dopiero mniej więcej od maja przyszłego roku. Ewentualną korektę ostatnich wzrostów można wykorzystać do analizy i selekcji dobrych fundamentalnie polskich spółek. Dlatego przygotowałem kolejny raport po wynikach za I półrocze 2012 roku. Szczegóły poniżej: Jest już dostępny najnowszy raport z analizami 16 najlepszych spółek po wynikach spółek za I półrocze 2012 roku. Wyselekcjonowałem te najsilniejsze, najmniej zadłużone i najbardziej stabilne finansowo ale i najbardziej perspektywiczne, które mają szanse wyrobić sobie w przyszłości marki globalne. Teraz trzeba marzyć – bo jak nie teraz to kiedy? Kup raport z analizami 16 najlepszych spółek po wynikach za I półrocze 2012 a do końca miesiąca będziesz otrzymywał bezpłatne komentarze po sesji gratis!

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
czas czytania: 1 min.

Ropa ponownie leci w dół

czas czytania: 1 min.

SPÓŁKI PROWZROSTOWE NA TYDZIEŃ 24-28.09.12

Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.