Dlaczego szukamy nowego CD Projektu? Jak ważne jest znalezienie jednorożca na giełdzie?

Niedawno minęła 10 rocznica publikacji raportów TOP 15 Poland z rankingami najlepszych zdaniem naszego zespołu spółek z polskiej giełdy.

Jakie wyniki przyniosła nasza długoterminowa strategia inwestycyjna?

Wyniki okazały się spektakularne - od 05.04.2013 portfele złożone z najlepszych spółek z raportu czyli zajmujących najwyższe miejsca wygenerowały od 524% (TOP 10 złożony zawsze z 10 najlepszych spółek) do aż 1688% (TOP 3 czyli zawsze nasze najlepsze 3 konie z podium rankingu)! Rotacja składu była możliwa dopiero po ukazaniu się kolejnego raportu z rankingiem i jeśli dana spółka przykładowo wypadła z 3 na 4 miejsce to opuszczała portfel TOP3 i była zastępowana nową.

Poniżej wyniki naszych portfeli opartych na najlepszych spółek z kolejnych rankingów TOP 15 Poland 👇

Zachowanie poszczególnych portfeli obrazuje poniższy wykres z symulacją początkowej inwestycji przykładowych 30 tys. zł w momencie publikacji naszego rankingu czyli 05.04.2013 👇

Jak ważne jest znalezienie na giełdzie jednorożca?

Najlepiej zachowującą się spółką z naszych raportów był CD Projekt - producent gier komputerowych, który zasłynął głównie growymi adaptacjami sagi o Wiedźminie oraz uniwersum Cyberpunka. CD Projekt w latach 2013-2020 był nieustannie w naszym portfelu TOP 3, składającym się jak już wcześniej wyjaśniłem, zawsze  z 3 spółek najwyżej przez nas ocenionych czyli z miejsc 1,2 i 3 rankingu TOP 15 Poland. Kurs spółki zyskał 72-krotnie od dnia publikacji pierwszego rankingu w którym się znalazł czyli od 05.04.2013 (6,13 zł) do najwyższej ceny zamknięcia w 2020 roku (444 zł) co dało spektakularną stopę zwrotu wynoszącą aż 7100% (!!!) - słownie: siedem tysięcy sto procent! To wszystko wydarzyło się w zaledwie 7 lat!  

Poniżej wykres kursu spółki z zaznaczonym momentem publikacji pierwszego rankingu TOP 15 Poland 👇

Jak wyglądałyby wyniki naszych portfeli bez naszego jednorożca czyli CD Projektu?

Poniżej zestawienie wyników naszych portfeli bez CD Projektu 👇

Widzimy że zysk skurczył się z 524% na niecałe 240% (TOP 10) i z 1688% na "zaledwie" 339% (TOP 3)!

Poniżej wykres portfeli bez CD Projektu - już na pierwszy rzut oka widać że zachowanie prezentuje się o wiele skromniej 👇

Różnica jest kolosalna i świadczy o tym, że jedna wybitna spółka może być koniem napędowym portfela i wygenerować ponadprzeciętne wyniki w porównaniu do portfela mocno zdywersyfikowanego lub takiego w którym dokonujemy częstych zmian.

Szukamy kolejnych, giełdowych jednorożców czyli następców CD Prokektu

Warto zatem stawiać na najlepsze konie o czym świadczą wyniki portfela najmniej zdwyersyfikowanego czyli TOP 3 oraz warto szukać jednorożca czyli spółki, która ma gigantyczny, niezauważony przez większość uczestników rynku potencjał. Dla słynnego Warrena Buffetta - największego inwestora w historii takim "giełdowym jednorożcem" okazała się przez dziesiątki lat Coca Cola. Dla jego mistrza - Bena Grahama, autora słynnej książki "Inteligentny Inwestor" była to spółka ubezpieczeniowa Geico, znajdująca się z resztą do dziś w portfelu Berkshire Hathaway, kierowanego przez tego pierwszego dżentelmena. Ostatnio wspominał o tym fakcie, wspólnik Warrena Buffetta - Charlie Munger podczas zgromadzenia akcjonariuszy Berkshire Hathaway, które odbyło się w miniony weekend. Przypomnę że obecnie ponad 30% portfela ich wehikułu inwestycyjnego stanowią akcje spółki Apple i ani myślą o redukcji, przestrzegając przed "di-worse-fication" ("pogorszenie" od angielskiego słowa "worse") portfela. Jest to sprytna gra słów od angielskiego słowa diversification - dla Charlie Mungera diversification = diworsefication czyli że dywersyfikacja pogarsza jego zdaniem portfel inwestora 😃

Wraz z moim zespołem Longterm w pełni rozumiemy i podzielamy zdanie "Guru z Omaha", dlatego nieustannie poszukujemy kandydatów na miano "następców CD Projektu" i mamy kilka takich właśnie perspektywicznych spółek w naszym najnowszym rankingu TOP 15 Poland. Skoro kolejna hossa dopiero się zaczyna, to jest duże prawdopodobieństwo że tacy następcy już czekają w blokach startowych na polskiej giełdzie i co najważniejsze, są wciaż bardzo tanio wycenione w stosunku do USA czy reszty krajów rozwiniętych. Osobiście uważam, że obecna hossa będzie zdecydowanie premiowała rynki krajów rozwijajacych się czyli tzw. "emerging markets" (rynki wschodzące) do których Polska wciaż się zalicza.  

W najbliższą sobotę minie 7 miesięcy od dołka poprzedniej bessy (13.10.2022). Uważam że to dopiero początek cyklicznej hossy, która według moich założeń będzie trwała aż do 2027 roku i będzie analogiczna do tej z lat 2003-2007 - nawet lata się rymują :-)

Z tej okazji chciałbym zaprosić na LIVE w najbliższy czwartek 11.05 o godz. 20:00.

Podczas LIVE, pokażę raz jeszcze moje zeznania podatkowe PIT-8C jakie otrzymałem z domów maklerskich za 2022 rok oraz PIT-38 sumujący je wszystkie aby się w pełni uwiarygodnić.

Ujawnię moje zyski z inwestycji nie tylko z ubiegłego roku ale przypomnę również jakie wyniki osiągnąłem od 2015 roku czyli za ostatnie 8 lat!

Pokazuję moje zyski regularnie co roku aby się uwiarygodnić i mam nieskrywaną satysfakcję, że robię to jako jedyny w Polsce pośród znanych ekspertów giełdowych.

Podczas spotkania porozmawiamy sobie o inwestowaniu i zastanowimy czy jest już dobry moment na dużą akumulację akcji zarówno na rynku polskim jak i amerykańskim.

Zasada słynnego inwestora - Warrena Buffetta brzmi: "Bądź chciwy gdy inni się boją" a obecnie utrzymuje się dość duży strach na rynku po problemach amerykańskich banków regionalnych i upadku szwajcarskiego Credit Suisse.

Zapraszam w czwartek 11.05 o 20:00 na LIVE podczas którego przedstawię metodę dzięki której można skutecznie inwestować na giełdzie poświęcając godzinę tygodniowo.

Poniżej link do rejestracji na  LIVE wraz z sesją pytań do mnie na czacie 👇

Author image

Albert Rokicki

Niezależny analityk rynku akcji. Magister Ekonomii. Własny kapitał inwestuje na polskiej giełdzie od 2000 roku. Jestem inwestorem długoterminowym i będę zawsze to podkreślał.
  • Warszawa
Pomyślnie zasubskrybowałeś Longterm
Świetnie! Następnie, dokończ proces zakupów, aby uzyskać pełen dostęp do Longterm
Witaj z powrotem! Zalogowano pomyślnie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, teraz masz dostęp do całej zawartości. Sprawdź swój e-mail, jeśli jeszcze nie jesteś zalogowany.